Kto wygra Turniej Kandydatów 2024?

Już 4 kwietnia rozpocznie się najważniejszy i najsilniejszy turniej tego roku. Ośmiu najlepszych szachistów zawalczy o prawo do gry w meczu o mistrzostwo świata. Kto wyłoni się jako pretendent do rzucenia wyzwania Ding Lirenowi?

W Toronto zostaną rozegrane równocześnie Turniej Kandydatów i Turniej Kandydatek. Turniej potrwa do 22 kwietnia i w jego trakcie zobaczymy 14 rund zażartej walki. Kogo będziemy mogli oglądać na kanadyjskich deskach?

Ian Nepomniachtchi

Rosjanin po raz trzeci z rzędu zagra w Turnieju Kandydatów i stoi przed szansą, by wygrać ten turniej trzeci raz z rzędu. Poprzednie dwie wiktorie odniósł na rundę przed końcem, kompletnie dominując resztę stawki. Ostatnio wypadł z top5 świata, a jego występy nie zachwycały. W grudniu w czasie Mistrzostw Świata w Szachach Błyskawicznych został ukarany przez sędziów obustronną porażką z Daniilem Dubovem za niesportowe zachowanie. Czy Ian zachowa nerwy na wodzy i porwie nas swoją grą?

Fabiano Caruana

Amerykanin jest obecnie drugim szachistą globu. To właśnie jego mecz z Magnusem Carlsenem w 2018 był najbardziej wyrównany i jako ostatni potrafił realnie zagrozić Norwegowi. Magnus w niedawnym wywiadzie namaścił Caruanę jako jedynego godnego tytułu mistrza świata. 2023 rok był bardzo dobry dla Fabiano, wygrał bowiem Grand Chess Tour, Sinquefield Cup, Mistrzostwa USA oraz zajął trzecie miejsce w Pucharze Świata. Można spokojnie uważać Caruanę za jednego z faworytów i samemu będę trzymał za niego kciuki, proszę więc o wybaczenie za subiektywizm.

Hikaru Nakamura

Człowiek, który dla popularyzacji szachów w internecie zrobił najwięcej na świecie. Powrót z kariery streamerskiej do regularnej gry opłacił się Amerykaninowi. Znany ze swej kreatywności i olbrzymiej siły w szachach błyskawicznych Hikaru pokaże, że jest kimś więcej niż tylko blitzkarzem. W 2022 roku w Madrycie był bardzo bliski zajęcia drugiego miejsca, wtedy to on zagrałby z „Nepo” w meczu o mistrzostwo świata, a nie Ding. Na swoje nieszczęście Nakamura przegrał w ostatniej rundzie… z Dingiem i spadł na 4. lokatę. Czy w tym roku zobaczymy lepszy finisz turnieju w jego wykonaniu?

Alireza Firouzja

Reprezentujący Francję Irańczyk był uznawany (i słusznie!) za największy talent młodego pokolenia. W wieku 18 lat zakwalifikował się do swojego pierwszego Turnieju Kandydatów i wydawać się mogło, że to piękny początek wspaniałej kariery. Niestety Alireza odstawił szachy na boczny tor, zajmując się modą. Do Kandydatów zakwalifikował się w ostatniej chwili dzięki najwyższemu rankingowi. Rywalizował o to miejsce z Leinierem Dominguezem i Wesleyem So. Leinier zagrał w mocnym turnieju Open i stracił ranking, pozbawiając się szans. So nie ryzykował swoim rankingiem i czekał na rozwój sytuacji. Skorzystał z tego Firouzja, który zagrał w regionalnym turnieju w Rouen w którym uzyskał 7/7, co pozwoliło mu wyprzedzić Amerykanina. Czy Alireza udowodni, że jego awans był zasłużony czy może skatalizuje to jego przejście na pełen etat do świata mody?

Dommaraju Gukesh

Najmłodszy, zaledwie siedemnastoletni(sic!) zawodnik w całej stawce. Już zdążył wpisać się złotymi zgłoskami do księgi szachowej, gdy w sierpniu zeszłego roku pobił rekord najmłodszego zawodnika, który przekroczył barierę 2750+. Doprowadziła do tego seria świetnych występów, zaczynając od dzielonego pierwszego miejsca w WR Masters, przechodząc przez Norway Chess, Olimpiadę w Chennai i kończąc na Pucharze Świata. Wszystkie te występy dały mu nie tylko przyrost rankingowy, ale też punkty w FIDE Circuit. Gukesh w 2023 roku obiektywnie miał najlepsze starty z całej czołówki świata. Czy 2024 podtrzyma tę passę?

Vidit Santosh Gujrathi

O Vidicie często można zapomnieć, gdy mówi się o najlepszych zawodnikach z Indii. W końcu mamy piekielnie zdolnych Gukesha i Praggnanandhę, a jeszcze wielki cień rzuca na nich sylwetka Ananda. Dla Vidita zwycięstwo w Grand Swiss i awans do Turnieju Kandydatów jest życiowym sukcesem. Z solidnej strony pokazywał się już na trzech Olimpiadach, lecz Turniej Kandydatów nie może się z nimi równać. Czy Vidit ugnie się pod presją? Czy to on nagnie innych do swojej woli?

Praggnanandha Rameshbabu

Osiemnastoletni Praggnanandhaa wygrywał już pojedyncze partie z Carlsenem i Dingiem. Nikogo groźniejszego tu nie będzie, więc młody Indus może namieszać! Występ Pragga jest ciekawy również z powodów osobistych – w Turnieju Kandydatek zagra jego siostra Vaishali! Jest to pierwsze rodzeństwo w historii, które zagra naraz w obu turniejach kandydackich. Miejmy nadzieję, że ich wzajemne wsparcie i pomoc zaowocuje w sukcesy na kanadyjskich deskach.

Nijat Abasov

Beniaminek, który prawo gry zyskał cudem (lub tragedią) jakim było wycofanie się Carlsena z gry w Turnieju Kandydatów. Magnus wygrał Puchar Świata, co dało mu prawo gry, z którego Norwego skorzystać nie chciał. Awans przeszedł więc na Abasova, który w Baku zajął czwarte miejsce. Jego sukcesowi w Pucharze Świata nie można odmawiać (zaszedł w tym turnieju dalej niż Anish Giri, Jan-Krzysztof Duda czy Richard Rapport), lecz Azer nie znajduje się obecnie nawet w top100 świata. Trudno wyobrazić sobie, by mógł dotrzymać kroku takim wirtuozom jak Nakamura czy Gukesh. Może jednak spowoduje to, że wolny od jakiejkolwiek presji i oczekiwań Nijat zaskoczy rywali i urwie jakże drogocenne punkty?

Harmonogram

Wszystkie dni będą się zaczynać od 14:30 czasu lokalnego (od 20:30 polskiego).

Na poniższej grafice format turnieju. W grupie Open partie będą grane tempem 120 minut na 40 ruchów z dodatkiem 30 minut na resztę partii i inkrementem 30 sekund na ruch, zaczynając od ruchu 41.

Link do oficjalnej strony turnieju: FIDE Candidates 2024

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*