Wykluczenie zawodniczki z rozgrywek szachowych.

Źródło: Centralny Rejestr Członków Polskiego Związku Szachowego

Dobrze zapowiadająca się polska juniorka, siedemnastoletnia Patrycja Waszczuk po 4 rundzie została wykluczona z dalszej gry na Festiwalu szachowym w Ustroniu. Zgodnie z oficjalnymi informacjami powodem było złamanie przepisów gry, a dokładniej podejrzenie korzystania z pomocy zewnętrznej lub dopingu elektronicznego. Sprawa została zgłoszona do Komisji Wyróżnień i Dyscypliny Polskiego Związku Szachowego oraz do Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE).

Jak możemy już dziś sprawdzić w Centralnym Rejestrze Członków Polskiego Związku Szachowego, zawodniczka została zawieszona i nie ma prawa startu w turniejach szachowych. Link: http://www.cr-pzszach.pl/ew/viewpage.php?page_id=1&zwiazek=&typ_czlonka=&pers_id=39430

Ostatnie sukcesy i liczne podejrzenia.

Patrycja Waszczuk miała w ostatnim czasie passę sukcesów: została Mistrzynią Europy do lat 16 (Bratysława 2019), zwyciężyła w turnieju „Gwiazda Północy” w Jastrzębiej Górze oraz jest aktualną Mistrzynią Polski do lat 18. Na początku sierpnia wzięła udział w tegorocznych Indywidualnych Mistrzostwach Polski Kobiet, a udział zapewnił jej wysoki ranking wśród polskich kobiet.

W niecałe 3 lata zysk rankingowy wyniósł około 400 punktów Elo

Podejrzenia dotyczące jej partii nasilały się od Mistrzostw Polski Juniorek. Jak podaje jedna ze współzawodniczek Michalina Rudzińska

Sama grałam z ową zawodniczką w tym roku na Mistrzostwach Polski Juniorek do lat 18, kiedy to po każdym ruchu opuszczała salę gry, wychodząc do toalety, a w niedoczasie, w obiektywnie już łatwo wygranej pozycji, nie dała rady tego zrealizować i partia zakończyła się remisem. Jedynym jej zresztą remisem w tym turnieju, gdyż Mistrzostwa zwyciężyła z niesamowitym wynikiem 7,5/8, ogrywając z łatwością wszystkie zawodniczki w najstarszej grupie wiekowej.

Również zawodniczki biorące udział w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Kobiet miały podejrzenia co do samodzielności gry Patrycji Waszczuk. Pomimo tak mocnych podejrzeń, sędziowie nie zdołali niczego ustalić przez cały turniej.

screen podawany na blogu https://tylkoszachy.blogspot.com/

Co dokładnie wydarzyło się na turnieju w Ustroniu?

W mediach społecznościowych zawrzało i pojawiło się wiele nieoficjalnych wiadomości. Jako portal informacyjny próbowaliśmy podać oficjalne oświadczenia ze wszystkich stron. Patrycja Waszczuk udzieliła nam wywiadu, który jest nieautoryzowany, więc nie możemy go opublikować. Natomiast na ten moment sędzia zawodów odmówił udzielenia dodatkowych informacji i zostaliśmy odesłani do oficjalnego komunikatu organizatora turnieju:

W dniu 16.08.2020 podczas IV rundy Międzynarodowego Festiwalu Szachy w Ustroniu Łączą Pokolenia, decyzją sędziego głównego IA Michała Wejsiga z dalszej gry wykluczona została jedna z zawodniczek z grupy A. Wynik jej partii w tej rundzie został zweryfikowany z remisu na przegraną.

W związku ze złamaniem przez zawodniczkę przepisów gry, w dniu 17.08.2020r. dokumentacja tego zdarzenia została przesłana do dalszego rozpatrzenia w odpowiednich organach Polskiego Związku Szachowego.

Organizatorzy

Co dalej?

Sprawa nie jest jeszcze zakończona, więc czekamy na dalszy rozwój sytuacji, o którym postaramy się informować na bieżąco. Jako prezes Infoszach nie zamierzam na ten moment przedstawiać publicznie własnych opinii, a tym bardziej wiadomości, które uzyskałem drogą prywatną. Chcemy jak najlepiej informować czytelników, ale to organy bezpośrednio zaangażowane w sprawę są odpowiedzialne za dostarczenie oficjalnych wiadomości mediom.

Autor Piotr Nguyen

mistrz międzynarodowy, ELO 2422

33 Komentarze

 1. Dziękuję za rzetelne opisanie tej sprawy. Pozostaje czekać co na to PZSzach i FIDE. Mam nadzieję, że podejmą słuszną decyzję i pokażą, że w królewskiej grze nie ma miejsca na oszustwa.

 2. W innych dziedzinach serwisy informacyjne nie ograniczają się tylko do przekazywania oficjalnych informacji od „odpowiedzialnych organów”, ale przedstawiają np. opinie różnych stron, informacje od świadków, a czasem nawet „anonimowych informatorów”. Wszystko żeby czytelnik wiedział jak najwięcej i jak najszybciej. A tutaj kilka dni po wydarzeniu nie wiadomo nawet co się stało i dlaczego została wykluczona.

  Wygląda na to, że wychodzi problem łączenia ról – Pan Piotr będąc tylko „dziennikarzem szachowym” napisałby więcej, ale będąc równocześnie zawodnikiem część informacji zachowuje jako „prywatne” swojego środowiska zawodników. Ze szkodą dla roli dziennikarza, kibiców dyscypliny i czytelników infoszach.

  • Starałem się o wypowiedź sędziego i oskarżonej. Jak najbardziej jestem chętny na dodanie informacji np. świadków, ale raczej nie chciałbym aby byli anonimowi. Rozumiem też, że na tym etapie sprawy nie każdy chce oficjalnie przedstawiać szczegóły, więc tym bardziej nie mogę robić tego ja. Ale zgadzam się, że w innych dziedzinach pozwalają sobie na więcej – jak na szachy jesteśmy dużym, wręcz największym portalem, ale nie jesteśmy nawet portalem komercyjnym i nie mamy takich możliwości jak inne serwisy.

 3. Sytuacja bardzo przykra, źle wpływająca na obraz szachów. Mogą pojawić się obawy, że nie jest to przypadek bynajmniej odosobniony. Zawodzą metody wykrywania oszustw na sali turniejowej, sędziowie nie są odpowiednio przygotowani, przeszkoleni. Raczej brak jest specjalistycznego wyposażenia – bramki, wykrywacze ręczne.
  Być może powstała sytuacja będzie pewnym impulsem dla organizatorów turniejów i przede wszystkim dla PZSzach.
  Przy okazji przypominam, że w Polsce obowiązuje domniemanie niewinności, a publiczny ostracyzm bez stosownego postępowania prawnego nie należy do dobrego tonu.

 4. Och piękna Patrycjo, już snułem plany wzmocnienia naszej reprezentacji, podziwiałem arcymistrzowskie zrozumienie pozycji a tu taki zonk. Przykrość, przykrość, tylko płakać pozostało.

 5. Mi takie przedstawienie sprawy bardzo odpowiada. Jest wypowiedź dwóch przeciwniczek, z dwóch największych turniejów (MP juniorek i MP kobiet)… Pozostaje czekać.

 6. Zamiast wkładać kij w mrowisko tekstem „W niecałe 3 lata zysk rankingowy wyniósł około 400 punktów Elo” – rzetelnie by było pokazać statystyki najlepszych juniorów z ostatnich kilkunastu lat pod względem największych wzrostów w najkrótszym czasie. Bo wydaje się, że wśród juniorów bywały już takie wystrzały rankingowe. A nikt nie sugerował nielegalnego wspomagania jak w tym przypadku.

  • dokładnie, a jaki wystrzał miał Kasparov? pierwszy raz jak się pojawił na liście FIDE miał już ponad 2500 wiec to oznacza, że oszukiwał? taki wystrzał mówi jedynie że ktoś się szybko rozwija. Powinniście pokazać ile jej partii z rzędu miało współczynnik 97 proc podobieństwa z ruchami programu szachowego, a tych była cała masa, np 8/9 w jednym turnieju co ją natychmiastowo dyskwalifikuje. na stronie chess com została uznana za oszusta komputerowego przez tamtejszych adminów i jest to napisane na jej oficjalnym profilu.

 7. Ciekawe czy sama zawodniczka opowie jak to wszysto się zaczęło, może ją ktoś namówił albo i zmusił z chęci zysku, ale jeśli oszustwo się potwierdzi to ciekawe czy wcześniej w innych turniejach też były przekręty, czy tylko było to przygotowane na MP, kiedy możemy wiedzieć coś więcej?

 8. Poprzedni taki skandal w Polsce był w 2007 roku – wtedy oskarżony szachista został wykluczony z turnieju, a następnie uniewinniony w wyższej instancji.

  • Tak ,teraz się zaczną podchody, że taka młoda, że nie zdawała sobie sprawy, że nie można tak zniszczyć kariery, że trzeba dać drugą szansę itp. a ostatecznie się poczeka, wyciszy i jak zwykle będzie udawać że nic się nie stało.

 9. Gdyby to się zdarzyło w Azji (np. w Japonii) i dotyczyło gry Go, to dziewczyna nie tylko zostałaby ukarana odsunięciem od gry turniejowej (bo to słaba kara) tylko zostałaby relegowana ze szkoły do której chodzi (podstawowa czy średnia) i poddana powszechnemu potępieniu. Oszustów i złodziei należy przykładnie karać

 10. Czy to prawda, że została przyłapana w ubikacji z telefonem przez 2 zawodniczki? To był przypadek, czy dziewczyny same wyszły z inicjatywą śledztwa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*