Nowe przepisy awansu do Turnieju Kandydatów!

FIDE ogłosiło nowe przepisy kwalifikacji do Turnieju Kandydatów 2026. Jednym z powodów uchwalenia zmian było zapobiegnięcie pojawienia się w przyszłości takiej sytuacji jak z Firouzją w grudniu 2023!

Sytuacja z końcówki zeszłego roku wzbudziła wiele emocji. Dla niektórych było to niesportowe zachowanie Alirezy, dla innych legalne wykorzystanie luk w regulaminie Turnieju Kandydatów.

Dla przypomnienia – walka o ostatnie miejsce w Turnieju Kandydatów 2024 toczyła się między Wesleyem So, Leinierem Dominguezem a Alirezą Firouzją. Prawo do gry dostawał zawodnik z wyższym rankingiem na styczniowej liście.

Wesley podszedł do tematu bezpiecznie i skorzystał z tego, że miał najwyższy ranking i nie zagrał nigdzie poza Sinquefield Cup. Dominguez postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i po owocnym starcie w Sinquefield, wystartował w silnym openie w Sitges. Niestety po dwóch remisach z niżej notowanymi rywalami wycofał się z dalszej gry, uzasadniając to tym, że dalszą grą ryzykuje dalsze straty rankingu, przez co może spaść z top10 świata i przestanie być zapraszany na najlepsze turnieje.

Leinier Dominguez /fot. David Llada

Firouzja zaś zgłosił się do lokalnego turnieju w Rouen, gdzie kolejnymi zawodnikami w top5 wedle rankingu byli: Gata Kamsky (2634), Li Min Peng (2562), Hugo Tirard (2413) i Bilguun Ban (2302, ostatni powyżej 2300+ Elo). Alireza wygrał turniej z wynikiem 7/7, dzięki czemu wygrał awans do upragnionego Turnieju Kandydatów. FIDE uznało, że do takich sytuacji więcej dochodzić nie może, ogłosili więc szereg zmian.

Alireza Firouzja i plakat turnieju /źródło: europe-echecs.com

Drogi kwalifikacji

Najwyżej notowany zawodnik

W Turnieju Kandydatów 2026 będzie brany pod uwagę średni ranking zawodników na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy. Jeśli zawodnik o najwyższym rankingu z ostatniego półrocza się wycofa, jego miejsce zajmie drugi najwyżej sklasyfikowany. Jeśli jednak będzie miał on już zapewnione miejsce w Kandydatach, to awans przejdzie do trzeciego zawodnika z FIDE Circuit.

Przegrany meczu o mistrzostwo świata bez automatycznego awansu!

Kluczową zmianą systemu jest brak automatycznego awansu do Turnieju Kandydatów dla przegranego meczu o mistrzostwo świata! By zrekompensować tę stratę, mecz o mistrzostwo świata będzie wzięty pod uwagę w FIDE Circuit.

FIDE Circuit

Wzorem 2023, również w kolejnych latach zobaczymy otwartą formułę awansu do Turnieju Kandydatów. Będą z niego dwa miejsca – po jednym dla zwycięzcy 2024 i dla zwycięzcy 2025 roku. Zmieniono sposób przyznawania punktów w tej ścieżce kwalifikacyjnej. W turniejach kołowych tylko pierwsze trzy miejsca będą nagradzane punktami. Samodzielni zwycięzcy turniejów dostaną więcej punktów niż jakby wygrali po dogrywkach lub dzięki punktacji pomocniczej. Punktowane będzie do siedmiu najlepszych startów danego zawodnika w tych latach.

Puchar Świata i Grand Swiss

Tu nic nie uległo zmianie. Tak jak do tegorocznych Kandydatów awans dostanie Top3 Pucharu Świata oraz Top2 Grand Swiss. Różnice między kwalifikacjami do Kandydatów 2024 i 2026 FIDE przedstawiło na grafice:

Jak oceniacie wprowadzone zmiany? Dajcie znać w komentarzu!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*