Z morza podobnych formatowo festiwali wyłowiliśmy Grodziski Festiwal Szachowy, wydarzenie zdecydowanie wyjątkowe. W tegorocznej edycji organizatorzy zdecydowali się na kilka niestandardowych pomysłów, jak np. turniej rodzin czy arcymistrzowska kołówka w blitza, rozgrywana w wariancie Najdorfa. Te niecodzienne rozwiązania nadały festiwalowi kolorytu i zapewniły świetne wspomnienia zarówno uczestnikom, jak i kibicom.
Jeden Festiwal, pięć turniejów
Lipiec był wyjątkowo miesiącem, w którym w Polsce odbył się nie jeden, a dwa festiwale imienia Mieczysława Najdorfa. Relację z warszawskiego Memoriału Najdorfa możecie już przeczytać na naszej stronie, a my tymczasem przeniesiemy się do grodziskiej Mediateki, w której odbył się Grodziski Festiwal Szachowy.
W ramach festiwalu odbyło się aż pięć turniejów, w trakcie których których rozegrano ponad 1 000 partii! Z tej pokaźnej liczby ponad 500 przyczyniło się do pobicia rekordku Guinnessa w największej liczbie rozgrywanych partii jednego dnia na świecie.
Turniej Arcymistrzowski w niecodziennym wydaniu
Prawdziwą gratką dla kibiców był turniej arcymistrzowski. Na specjalne zaproszenie 7 multimedalistów Mistrzostw Polski dało pokaz gry na najwyższym poziomie, a wszystkie partie rozgrywane były w wariancie Najdorfa!
Najlepszą dyspozycję tego dnia zaprezentował arcymistrz Tomasz Markowski. W partii z arcymistrzem Jackiem Gdańskim dał pokaz mistrzowskiej obrony, nic sobie nie robiąc z pozornie groźnego ataku białych. Błyskawiczne tempo turnieju spowodowało, że czarne jednak nie wystrzegły się błędów i w końcówce białe mogły doprowadzić do remisu. Jak skończyła się ta partia? Sami zobaczcie.
Jedynie Robert Kempiński był w stanie dotrzymać kroku urodzonemu w Głogowie Markowskiemu. Obaj zdobyli 4,5 pkt z 6 partii, a o kolejności na podium zadecydowała punktacja pomocnicza. Pojedynek obu graczy nie zawiódł, a na szachownicy aż błyszczało od iskier. Za pojawianie się płomieni odpowiedzialna była jednak tylko jedna strona, a wynik pozwolił na wysunięcie się arcymistrzowi Markowskiemu na półpunktowe prowadzenie.
Co dwie głowy to nie jedna
Turnieje rodzinne to połączenie sportowej rywalizacji i okazji do spędzenia wartościowego czasu z bliską nam osobą. Nie dziwi więc fakt, że na Mistrzostwa Polski Rodzin do Grodziska Mazowieckiego przyjechało aż 56 rodzin!
W przeszłości bardzo duży turniej rodzinny odbywał się w Kaliszu – MTM Cup regularnie przyciągał ponad 100 szachowych rodzin. Grodziskie Mistrzostwa Polski różniły się przede wszystkim tym, że nie było ograniczeń rankingowych drużyny, które obowiązywały w Kaliszu. Dzięki temu zobaczyliśmy tak silne drużyny jak np. Robert i Tomasz Kempińscy, czy małżeństwa Krasenkowowie i Jakubowscy. Łącznie uczestnicy Mistrzostw Polski Rodzin stawali aż 29 (!) razy na najwyższym stopniu podium szachowych czempionatów kraju.
Szczególnie warte uwagi jest starcie arcymistrzów Kempińskiego i Markowskiego. Grający czarnymi arcymistrz z Głogowa zdecydował się na wariantu Benoni, którego był w Polsce popularyzatorem. Dzień wcześniej, w trakcie turnieju arcymistrzowskiego, górą był arcymistrz Markowski, co tym bardziej zaostrzyło białym apetyt na cały punkt.
Zwycięzcami najsilniejszego turnieju rodzinnego w historii zostali Michał i Elena Krasenkowowie, którzy grali pod egidą „Super Seniorów” – nazwa drużyny okazała się bardzo trafna.
Arcymistrz Krasenkow tak skomentował turniej: „Znakomicie zorganizowany festiwal, wielkie podziękowania dla wszystkich organizatorów. Cieszę się z wyniku swojego i swojej rodziny i mam nadzieję, że spotkamy się ponownie w przyszłym roku”.
Srebrny medal zawisł na szyjach Roberta i Tomasza Kempińskich, a na najniższym stopniu podium stanął duet GM Marcin Dziuba i siostrzeniec Maurycy Żerebiec.
Popis IM Sabuka
W turnieju indywidualnym, który odbywał się równolegle z turniejem arcymistrzowskim, pewnie tryumfował mistrz międzynarodowy Piotr Sabuk. Finalista mistrzostw Polski sprzed dwóch lat pewną ręką pokonał wielu znakomitych graczy, w tym arcymistrzów Krasenkowa i Senguptę, którzy zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce.
W grupie B o krok od idealnego turnieju był Rafał Kwieciński, który przegrał tylko jedną partię. Na pozostałych miejscach podium stanęli Łukasz Wieczorek i Piotr Ciechoński.
W Otwartych Mistrzostwach Grodziska Mazowieckiego Juniorów w Szachach Szybkich zwyciężył Przemysław Mirowski, a z tryumfu w turnieju dla dzieci cieszył się Tymoteusz Gawarski.
Podobnie jak arcymistrz Krasenkow mamy nadzieję, że Grodziski Festiwal Szachowy na stałe zagości na polskiej mapie turniejów. Z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje i pomysły organizatorów na stworzenie jeszcze lepszego wydarzenia.
W imieniu organizatorów specjalne podziękowania kierujemy w stronę Miasta Grodzisk Mazowiecki i burmistrza Tomasza Krupskiego oraz lokalnych partnerów – Hoteliku „Stary Młyn” i Gospody „u Czwarnów”.
Łączna pula nagród Festiwalu wyniosła 55 000 złotych.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis