Mistrzostwa Świata w Szachach w Polsce!

Mistrzostwa Świata w Szachach Szybkich i Błyskawicznych odbędą się w Warszawie!© FIDE

Kazachstan wycofuje się z organizacji Mistrzostw Świata

Pierwotnym organizatorem Mistrzostw Świata w Szachach Szybkich i Błyskawicznych miał być Kazachstan, jednak impreza nie odbędzie się w państwie jezior ze względu na nowe restrykcje związane z COVID. Wielu zawodników musiałoby przejść 7-dniową kwarantannę, co uniemożliwiłoby ich udział.

Kto może wziąć udział?

Niestety, dla wszystkich sprawdzających rozkład jazdy pociągów do Warszawy mamy smutną wiadomość. Do udziału uprawnieni są zawodnicy, którzy legitymowali się rankingiem Elo 2550+ (niezależnie czy w szachach klasycznych, szybkich czy blitzu) na dowolnej liście rankingowej na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Dodatkowo udział mogą wziąć zawodnicy, którzy tryumfowali w krajowych czempionatach lub znaleźli się pośród 15 szczęśliwców, których organizator ma prawo upoważnić do udziału w turnieju.

Mistrzostwa Świata w Warszawie

Pomocną dłoń w stronę światowej organizacji FIDE wyciągnęli Polacy. Jak możemy przeczytać na profilu wiceprezydenta światowej organizacji FIDE, Łukasza Turleja, swój wkład w organizację tej imprezy w Polsce miał premier Mateusz Morawiecki i poseł Łukasz Schreiber.

Organizacja tak prestiżowej imprezy w naszym kraju da szansę na rywalizację z czołowymi arcymistrzami wielu polskim zawodnikom! 

Swoją wdzięczność wyraził również prezydent FIDE – Arkady Dvorkovich: „FIDE jest szczerze wdzięczna Polsce, krajowi o wielkich tradycjach szachowych, że mimo tak krótkiego terminu zaproponowała organizację mistrzostw. Jestem przekonany, że będzie to wspaniałe wydarzenie.”

Równolegle z turniejem Open odbędą się również Mistrzostwa Świata w szachach szybkich i błyskawicznych kobiet. Link do dokumentu FIDE na ten temat.

Kiedy odbędą się Mistrzostwa Świata?

Pomimo zawirowań związanych z miejscem imprezy, jej termin nie zmienił się. Zwodnicy rozpoczną rywalizację 25.12 i potrwa do 31.12 bieżącego roku. Jest o co walczyć, bo w puli nagród jest aż milion euro!


Oficjalna strona mistrzostw: https://worldrapidandblitz.fide.com/

15 Komentarzy

      • Informacja sprzed chwili ze strony prezesa PZSzach GM Jedynaka: Przypomnę, że z uwagi na duże zapotrzebowanie jutro uruchamiamy drugą pulę biletów (pierwsza rozeszła się w kilka godzin) i radzę się spieszyć z wiadomych przyczyn.

        • A jest może podane o której godzinie mniej więcej będzie sprzedaż biletów? Albo wie ktoś chociaż gdzie sprawdzę informacje na temat ich sprzedaży?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*