Grodziski Festiwal Szachowy 2024 – wielkie święto królewskiej gry

Już w lipcu Grodzisk Mazowiecki zamieni się w centrum szachowej rywalizacji, przyciągając miłośników tej królewskiej gry z całej Polski i nie tylko. W dniach 19-20 lipca 2024 roku odbędzie się bowiem Grodziski Festiwal Szachowy – wydarzenie, które ma na celu nie tylko uczcić pamięć Mieczysława Najdorfa – wybitnego szachisty pochodzącego właśnie z tego miasta – ale także promować Grodzisk jako miasto przyjazne szachom. To doskonała okazja, by podnieść swoje umiejętności, uzyskać lub poprawić ranking FIDE oraz spotkać się z najlepszymi szachistami w sportowej rywalizacji. Patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Grodziska Mazowieckiego, Tomasz Krupski.

Program wydarzenia

Festiwal rozpocznie się w piątek 19 lipca w mieszczącej się przy parku Skarbków Mediatece (która jakiś czas temu zdobyła tytuł „Obiektu XXV-lecia”) przy ul. 3 Maja 57 (centrum miasta) około 5 minut drogi od stacji PKP Grodzisk. Wśród wydarzeń znajdują się między innymi:

  • Turniej Arcymistrzowski, w którym zmierzą się ze sobą znakomici szachiści i wielokrotni medaliści Mistrzostw Polski: GM Kacper Piorun, GM Robert Kempiński, GM Bartosz Soćko, GM Tomasz Markowski, GM Jacek Gdański, WGM Jolanta Zawadzka i WGM Michalina Rudzińska. Ciekawostką będzie fakt, że pozycją startową każdej partii będzie wariant Najdorfa w obronie sycylijskiej;
Wariant Najdorfa w obronie sycylijskiej
  • Turniej OPEN: zgłoszony do FIDE, dla zawodników z rankingiem FIDE rapid minimum 2000. Swoje uczestnictwo w nim potwierdzili już m.in. GM Dimitrios Mastrovasilis, GM Bartłomiej Heberla, GM Michał Krasenkow, GM Krzysztof Jakubowski czy IM Michał Luch;
  • Otwarte Mistrzostwa Grodziska Mazowieckiego Juniorów w szachach szybkich: dla zawodników do 18 lat z rankingiem FIDE RAPID maksymalnie 2000 (w przypadku wolnych miejsc 25 czerwca organizatorzy prawdopodobnie obniżą dolny próg do 1900 lub 1800);
  • Mistrzostw Polski Rodzin, gdzie 2-osobowe drużyny (rodzeństwo, dziecko z rodzicem, dziadkiem, babcią, wujkiem, ciocią, małżonkowie) będą rywalizować w 9-rundowym systemie szwajcarskim. W turnieju zobaczymy m.in. duet braci GM Roberta Kempińskiego i FM Tomasza Kempińskiego, małżeństwa takie jak GM Michał Krasenkow i WIM Elena Krasenkowa, GM Krzysztof Jakubowski i WIM Anna Jakubowska czy duet sióstr IM Iweta Rajlich i Katarzyna Jackiewicz (niegdyś Radziewicz). Mistrzostwa objęli patronatem Polski Związek Szachowy i Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”.

W czasie Festiwalu będzie możliwość spotkania i rozmowy z arcymistrzami. Organizatorzy zapewnili klimatyzowane sale gry, a naprzeciwko jest park z dużym placem zabaw, restauracją i tężnią solankową, gdzie można będzie spędzić czas między rundami.

Grodziska Mediateka – miejsce, gdzie będzie miał miejsce festiwal

Warunki uczestnictwa i nagrody

Zgłoszenia do turniejów można przesyłać na adres klub@szachygrodzisk.pl lub za pośrednictwem formularzy dostępnych na stronach turniejowych: https://szachygrodzisk.pl/index.php/grodziski-festiwal-szachowy-2024/. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 24 czerwca 2024 roku. Opłaty startowe wynoszą:

  • turnieje indywidualne – 80 zł, członkowie Szachowej Dwójki – 40 zł, GM / WGM / IM / WIM – zwolnieni z wpisowego;
  • turniej rodzinny – 100 zł od drużyny, drużyny z co najmniej jednym członkiem Szachowej Dwójki – 50 zł.

Festiwal oferuje niezwykle atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe – łączny fundusz nagród wynosi bowiem aż 55 000 zł. Cała impreza nie odbyłaby się, gdyby nie nieocenione wsparcie burmistrza Grodziska Mazowieckiego Grzegorza Benedykcińskiego, piastującego to stanowisko do tego roku przez ostatnie 30 lat. Wizja przywrócenia silnego turnieju szachowego do miasta kontynuowana jest teraz przez obecnego burmistrza Tomasza Krupskiego.

Dlaczego warto wziąć udział?

  • Wspomnienie wybitnego polskiego szachisty: Grodziski Festiwal Szachowy 2024 to hołd dla Mieczysława Najdorfa. Więcej możecie przeczytać o nim w serii Infoszach poświęconej tej niezwykłej postaci: https://infoszach.pl/tag/historia-najdorfa/.
  • Wyjątkowa promocja szachów oraz Grodziska Mazowieckiego jako miasta przyjaznego tej grze.
  • Sportowy hart: to szansa na rywalizację z najlepszymi szachistami oraz uzyskanie lub podwyższenie rankingu FIDE.
  • Rodzinna atmosfera: zarówno Mistrzostwa Polski Rodzin, jak i pozostałe wydarzenia to niepowtarzalna okazja do wspólnej gry i spędzania czasu z najbliższymi oraz zacieśnienia więzi ze środowiskiem szachowym.
Grodzisk Mazowiecki

Warto zaznaczyć, że 20.07 jest Międzynarodowym Dniem Szachów i udział w Mistrzostwach Polski Rodzin równocześnie będzie udziałem w inicjatywie FIDE ustanowienia rekordu Guinnessa w liczbie partii szachowych rozegranych w ciągu 24 godzin!

Zapraszamy do udziału i kibicowania!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*