Wei Yi nie do pokonania! || Superbet Rapid&Blitz, dzień 3.

źródło: oficjalna strona organizatorów

Pierwsza część turnieju Superbet Rapid&Blitz Poland 2024 zakończona! Najlepszym zawodnikiem szachów szybkich po niesamowitej serii pięciu wygranych okazał się reprezentant Chin, Wei Yi. Tuż za nim uplasował się wielki Magnus Carlsen, a trzecie miejsce na podium dzierży Praggnanandhaa Rameshbabu. Polscy kibice też mają powody do dumy, ponieważ nasz reprezentant pokonał pretendenta do szachowej korony, Gukesha Dommaraju. 

Runda 7: Walecznie, ale pokojowo

W dobrym stylu dzień rozpoczął Wei Yi, który czarnymi figurami pokonał byłego mistrza świata w szachach szybkich, Nodirbka Abdusattorova. Reszta zawodników podzieliła się punktami. Pokojowe rezultaty nie znaczą jednak, że partie nie były ciekawe. Vincent Keymer potrzebował zaledwie 20. ruchów, żeby uzyskać decydującą przewagę, jednak seria niedokładnych ruchów doprowadziła go do remisowej pozycji z pionkiem więcej. Niemiec próbował swoich sił przez aż 115 ruchów, jednak Giri dzielnie się bronił, co poskutkowało podziałem punktów.

źródło: oficjalna strona organizatora

Runda 8: Krew i poświęcenia

Runda 8. była prawdziwą gratką dla kibiców. Szachiści zafundowali kibicom aż 3 rezultatywne wyniki. Pierwszy ze sceny szedł pokonany przez Wei Yi, Gukesh Dommaraju. Hindus zakończył reprezentanta Chin w debiucie, jednak ten zachował zimną krew, wziął poświęconego pionka i znalazł sekwencję niezwykle precyzyjnych ruchów. Krew polała się także w partii Magnusa Carlsena z Vincentem Keymerem. Niemiec, po presją byłego mistrza świata, podstawił prosty motyw taktyczny, co doprowadziło go do szybkiej kapitulacji. Rewelacji nie zabrakło także w partii Anisha Giri z Kirillem Shevchenko. Holender wypracował przewagę w debiucie, a następnie poświęcił swoją królową. Reprezentant Rumuni nie przyjął jednak hojnej ofiary swojego przeciwnika, ale i to nie powstrzymało go od klęski. Piękną ofiarę Giriego możecie zobaczyć poniżej.

Gukesh Dommaraju vs Wei Yi, fot: Rafał Oleksiewicz

Reszta partii w tej rundzie zakończyła się remisem.

źródło: oficjalna strona organizatora

Rund 9: Janek ogrywa Gukesha!

Największą rewelacją tej rundy było ogranie Gukesha, czyli następnego kandydata do tytułu mistrza świata, przez naszego Jana-Krzysztofa Dudę. Po spokojnym debiucie pozycja oscylowała w okolicach równości, jednak Gukesh zdecydował się nieco naruszyć balans w pozycji, wymieniając swoje dwie figury za wieżę i pionka. Silnik początkowo faworyzował czarne, jednak to Janek przejął inicjatywę i po niedokładnym zagraniu Gukesha, to Polak wysunął się na prowadzenie. Partia wciąż toczyła się zmiennym przebiegiem, ale ostatnie posunięcia zdecydowanie należały do naszego rodaka. Panie Janie-Krzysztofie, codziennie prosimy o takie zakończenie dnia!

Do grona zwycięzców w tej rundzie zalicza się także Vincent Keymer, który technicznie ograł Hindusa, Arjuna Erigaisiego. Grający czarnymi Niemiec zyskał przewagę przestrzeni w debiucie i powoli, ale przede wszystkim skutecznie, realizował swoją lepszą pozycję. Po decydującym błędzie Arjuna w końcówce, Vincent znalazł wygrywającą kontynuację i szybko na ekranie pojawił się wynik 0-1.

Vincent Keymer vs Wei Yi, runda 1, źródło: zdjęcia organizatora

Reszta partii zakończyła się remisami.

źródło: oficjalna strona organizatorów

I co dalej?

Po szachach szybkich wyniki prezentują się następująco:

źródło: oficjalna strona organizatora

Wei Yi, który jest na czele zawodów tak dla Superbetu skomentował swój występ:

Bardzo mi się tutaj podoba, świetna jest także miejscowa kuchnia. Pierwszy dzień turnieju miałem bardzo słaby. Z następnych jestem zadowolony, ale pamiętajmy, że przed nami jeszcze cały turniej w blitza. Tak naprawdę wszystko się jeszcze może zdarzyć. To dopiero początek rywalizacji. 

Turniej szachów szybkich zakończony, ale to nie znaczy zakończenia rywalizacji w Warszawie. Już jutro o godzinie 13 rozpocznie się część szachów błyskawicznych. Zawodnicy jutro oraz w niedzielę rozegrają 9 rund systemem każdy z każdy. Tym razem za wygraną każdy zawodnik będzie punktowany w sposób klasyczny: 1 punkt za wygraną, 0,5 punktu za remis i 0 punktów za porażkę. Wyniki z obu części sumują się, więc na zwycięzcę Superbet Rapid&Blitz Poland 2024 musimy jeszcze poczekać.

Codziennie na naszym kanale na Youtube będą pojawiać się analizy partii, przygotowane przez IM Piotra Nguyena. Zachęcamy do oglądania!

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*