Mistrz świata pokonany przez rosyjskiego nastolatka! || Rundy 5-8, Tata Steel 2021

Podsumowanie wcześniejszych rund znajdziecie tutaj: infoszach.pl/2021/01/20/polacy-glodni-na-szachowej-uczcie-rundy-1-4-tata-steel-2021/

V runda – Furia wikinga!

Grandelius, Nils 1-0 Vachier-Lagrave, Maxime

Nils Grandelius się nie zatrzymuje! Po bardzo dobrych pierwszych czterech rundach, w których zdobył 2,5 z 4 punktów, przyszedł czas na pojedynek z Maxime’m Vachier-Lagrave. Tę emocjonującą partię skomentował dla Państwa FM Kosma Pacan-Milej.

Wojtaszek, Radoslaw ½-½ Duda, Jan-Krzysztof

Analizę pojedynku pomiędzy naszymi dwoma rodakami przygotował redaktor naczelny Jan Kozak.

Jak na razie żaden z naszych rodaków nie odniósł w Wijk aan Zee zwcięstwa. /fot. tatasteelchess.com

Anton Guijarro, David ½-½ Tari, Aryan

Ta partia jest idealnym przykładem na to, że nawet na najwyższym poziomie są popełniane „juniorskie” błędy. Nie jest to pewnie dla wielu zaskoczeniem, lecz zdecydowanie jest nim fakt, iż przeciwnik z podarowanej mu szansy nie skorzystał! Zapraszam na analizę tej pouczającej końcówki.

Pozostałe partie V rundy

Mistrz świata zanotował kolejny remis, tym razem przeciwko Alexandrowi Donchenko. Fabiano Caruana chciał od samego początku zaniejaśnić i zaskoczyć Esipenko, lecz ten podołał zadaniu. Partia Firouzja – Van Foreest przebiegła pod znakiem manewrów, które ostatecznie żadnej ze stron nie zagwarantowały decydującej przewagi i partia zakończyła się remisem. W partii Giriego z Harikrishną działo się dużo, lecz żadnemu z zawodników nie udało się przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę – remis był sprawiedliwym rozwiązaniem.

Nils Grandelius w pięknym stylu pokonuje Maxime’a Vachier-Lagrave.

 

VI runda – Polak kontra Mistrz Świata!

Duda, Jan-Krzysztof ½-½ Carlsen, Magnus

Na tę partię ostrzył sobie zęby cały szachowy świat. Głównym powodem tak dużego zainteresowania tą partią jest fakt, iż to właśnie JKD przerwał passę 125 partii Carlsena bez porażki, o czym możecie przeczytać tutaj. Pomimo, iż tym razem nie udało się wygrać, partia spełniła pokładane w niej nadzieje, a skomentuje ją dla Państwa FM Kosma Pacan-Milej.

 

Van Foreest, Jorden 1-0 Anton Guijarro, David

Hiszpański arcymistrz po dniu przerwy przywdział kostium świętego Mikołaja. O ile Aryan Tari nie skorzystał z jego prezentu dzień wcześniej, to Jorden Van Foreest nie miał z tym problemu i chętnie przyjął podarek w postaci punktu. Zapraszam na analizę tej pięknej partii z nie-tak-pięknym zakończeniem.

 

Tym razem Dudzie nie udało się pokonać Magnusa /fot. tatasteelchess.com

Pozostałe partie VI rundy

Kolejną szaloną partię zagrał Firouzja, który w pięknym stylu pokonuje Donchenko. Partia MVL – Tari zakończyła się remisem po niezbyt barwnej grze obu stron. Podobny przebieg miała partia Harikrishna – Wojtaszek. Polski arcymistrz nadal czeka na pierwsze zwycięstwo w tym turnieju. Nils Grandelius po zaciętej partii w obronie sycylijskiej remisuje z Fabiano Caruaną. Takim samym wynikiem kończy się partia Esipenko – Giri, w której żaden z zawodników nie osiągnął przewagi w obronie słowiańskiej.

Van Foreest notuje swoje pierwsze zwycięstwo, a Donchenko ulega Firouzji

VII runda – Ciemne chmury nad Polakami

Fabiano, Caruana 1-0 Maxime, Vachier-Lagrave

Firouzja, Alireza 1-0 Duda, Jan-Krzysztof

 

Nils Grandelius na 7 partii miał ze wszystkich zawodników najmniej remisów – zaledwie 2. /fot. tatasteelchess.com

Pozostałe partie VII rundy

Niedoczas nie sprzyjał w tej rundzie Nilsowi Grandeliusowi – w niewiele gorszej pozycji popełnił dwa błędy, które wykorzystał Anish Giri. Rozpędzony Jorden Van Foreest zmiażdżył czarnymi Aryana Tariego, który nie poradził sobie z zaskoczeniem debiutowym. Długo opór stawiał Radosław Wojtaszek, który niestety ostatecznie uległ Andreyowi Esipenko. Remisowo zakończyły się pojedynki Carlsen – Harikrishna i Guijarro – Donchenko. Obie te partie rozgrywane były w obronie sycylijskiej.

W tej rundzie padła rekordowo mała liczba remisów – zaledwie dwa!

VIII runda – Mistrz Świata na deskach!

Esipenko, Andrey 1-0 Carlsen, Magnus

Andrey Esipenko z Magnusem Carlsenem na Memoriale Tala w 2013 roku. /fot. fide.com

Harikrishna, Pentala 0-1 Firouzja, Alireza

 

18-letni Andrey Esipenko miał po partii z Magnusem szeroki uśmiech na twarzy i wcale nas to nie dziwi 🙂 /fot. tatasteelchess.com

Pozostałe partie VIII rundy

Po niestandardowym debiucie partia Caruana – Giri zakończyła się remisem. Duda wyszedł z opresji obronną ręką i zremisował z Guijarro. Partia drugiego z naszych rodaków grającego czarnymi z Nilsem Grandeliusem miała całkowicie inny przebieg. Wojtaszek szybko wyrównał, a potem próbował pokonać Szweda w końcówce. Niestety, zabrakło dynamiki i partia zakończyła się remisem. W partii Donchenko – Tari już w debiucie nastąpiło dużo wymian i partia zakończyła się remisem. Takim samym wynikiem zakończyło się starcie Maxime’a Vachier-Lagrave z Jordenem Van Foreestem.

Młody Esipenko pokonuje Mistrza Świata, a Firouzja notuje swoje trzecie zwycięstwo z rzędu.
Tegoroczna edycja Wijk aan Zee jest pełna niespodzianek. Mistrz Świata został pokonany, a na sensacyjnym prowadzeniu znajduje się Alireza Firouzja (rocznik 2003!). Czy uda mu się utrzymać prowadzenie? Czy Magnus Carlsen podniesie się po ciosie zadanym przez Esipenko? Jeśli chcecie się o tym przekonać, to zapraszamy was już o godzinie 14.00 26 stycznia do strefy kibica na  www.twitch.tv/kacperpolok lub na www.twitch.tv/chess24pl. Dotychczasowa tabela:
źródło: tatasteelchess.com

Kolejne artykuł z serii – podsumowanie rund 9-10: https://infoszach.pl/2021/01/28/anish-giri-na-czele-rundy-9-10-tata-steel-2021/
oraz podsumowanie rund 11-13: https://infoszach.pl/2021/02/02/van-foreest-zwyciezca-tata-steel-2021/

1 Komentarz

  1. Myślę że spokojnie już można powiedzieć że nasi olali ten turniej i zupełnie się nie przygotowali. O ile Radek jest lekko usprawiedliwiony bo miał nie grać to JKD popełnia te same błędy co zawsze, z debiutu z gorszą i obrona Częstochowy. Przecenia też intuicję, czyli brak formy i to od miesięcy, za dużo bulecików 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*