Polacy głodni na szachowej uczcie || Rundy 1-4, Tata Steel 2021

wszystkie zdjęcia z Wjik aan Zee /źródło: tatasteelchess.com

Za nami pierwsze 4 rundy słynnego turnieju Tata Steel Master 2021, jak dotąd Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek nie odnieśli zwycięstwa w partii. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o bogatej przeszłości turnieju w Wijk aan Zee, to gorąco polecamy Wam ten artykuł. A teraz, bez zbędnego przedłużania, przejdźmy do tegorocznej edycji 🙂

I runda – Carlsen miażdży Firouzję!

Pierwsze rundy należą zdecydowanie do jednych z najbardziej nieprzewidywalnych. Zawodnicy starają się „wyczuć” przeciwnika, nie wiedząc, czego się mogą po nim spodziewać. Jest to szczególnie adekwatne w dobie koronawirusa, ponieważ wielu zawodników od miesięcy nie brało udziału w turnieju szachów klasycznych. I tym razem pierwsza runda nie zawiodła, przynosząc 3 rezultatywne partie, w tym prawdziwy diament w postaci partii Carlsen – Firouzja.

Carlsen, Magnus 1-0 Firouzja, Alireza

Na sam koniec rundy został nam prawdziwy crème de la crème – pojedynek Mistrza Świata z wschodzącą gwiazdą i nadzieją szachów. Tę partię, specjalnie dla Państwa, skomentował FM Kosma Pacan-Milej.

Caruana, Fabiano ½-½ Van Foreest, Jorden

1.c4 to ruch, po którym może powstać całe mnóstwo różnych wariantów. Tym razem padło na obronę Tarrascha, która nierzadko oferuje ciekawe i niestandardowe pozycje. Nie inaczej było tym razem, jednak po wielu wymianach pozycja uprościła się i powstała końcówka wieżowa. Czarne za cenę chwilowo oddanego pionka uzyskały dużą aktywność i wydawać by się mogło, że partia zaraz zakończy się remisem. Finalnie tak też się stało, lecz po drodze grający białymi Amerykanin przeoczył ciekawą opcję, która dawała dużą przewagę.

Maxime Vachier-Lagrave /fot. tatasteelchess.com

Pozostałe partie I rundy

Giri, Anish 1-0 Tari, Aryan

Powiedzieć, że ta partia była szalona, to jakby nic nie powiedzieć. Młody Norweg przygotował komputerową nowinkę, oddał figurę, co jednak nie wystarczyło do pokonania bardziej doświadczonego Holendra, który w krótkim czasie przechwycił inicjatywę i wygrał partię.

Duda, by uczcić Esipenkę, zagrał obronę rosyjską, po czym jako pierwsi zakończyli partię remisem. Długo za to grał Wojtaszek, który sprawdzał Guijarro w wieżówce z pionem więcej – hiszpański arcymistrz zdał ten egzamin. Oglądaliśmy remisową wieżówkę także w partii Caruana – Van Foreest. Ciekawa końcówka do szkolenia młodzieży pochodzi z partii Harikrishna – MVL, w której przewaga dwóch pionów nie wystarczyła do zwycięstwa z powodu różnopolowości gońców.

Wyniki prezentują się następująco:

Grandelius, Giri i Carlsen – ci zawodnicy zapunktowali pierwszego dnia /sc. tatasteelchess.com

II runda – Potop szwedzki w XXI wieku

Duda, Jan-Krzysztof 0-1 Grandelius, Nils

Prawdopodobnie jedna z najbardziej jednostronnych partii tego turnieju, podczas której białe figury były jedynie biernym obserwatorem dzieła zniszczenia, dokonywanego przez szwedzkiego arcymistrza. Specjalnie dla Państwa skomentował tę partię redaktor naczelny – Jan Kozak.

Donchenko, Alexander 0-1 Caruana, Fabiano

Partia, która na dzisiejsze standardy jest krótką (ledwo wyszliśmy z miniatury), obfitująca w szalone ataki i piękne motywy. Czego chcieć więcej? Oczywiście komentarza FM Kosmy Pacana-Mileja!

Anish Giri obserwujący partię Maxime Vachier-Lagrave – Alireza Firouzja /fot. https://tatasteelchess.com

Pozostałe partie II rundy

Reszta partii II rundy nie była już tak emocjonująca, w dodatku wszystkie zakończyły się remisami. Najbliżej zwycięstwa był Aryan Tari, który w pojedynku z Radosławem Wojtaszkiem przez większość partii miał przewagę, która jednak okazała się niewystarczająca w starciu z doświadczonym Polakiem. Do „gołych króli” walczył Carlsen z Davidem Antonem Guijarro, do końca próbując oszukać przeciwnika. W partii dwóch Holendrów powstała obrona rosyjska, więc wynik końcowy nie jest zaskoczeniem [Nie zgadzam się – obrona rosyjska może być bardzo agresywna, gdy czarne zrobią długą roszadę. Co ciekawe, tutaj obaj zroszowali na skrzydło hetmańskie, zaś sama partia była pełnowartościowa – dop. J. Kozak]. Obronę Caro-Kann upodobał sobie zarówno Firouzja, jak i Esipenko. W partii Rosjanina z Harikrishną powstała ciekawa końcówka, której walory edukacyjne doceni na pewno niejeden trener. Ciekawym przykładem na dokładną realizację przewagi w grze środkowej jest partia Maxime’a Vachier-Lagrave’a z Alirezą Firouzją (któremu Francuz nie podołał, a partia zakończyła się remisem).

Caruana dołącza do peletonu, a Grandelius wychodzi na samodzielne prowadzenie /sc. tatasteelchess.com

III runda – Był grzmot, zabrakło błysku, czyli Caruana vs Duda

Poniżej jedna z bardziej zwariowanych partii, obaj zawodnicy popisali się zazwyczaj niewidywaną finezją. Caruana rozpoczął nieziemski atak, jednak Duda tak pomysłowo się bronił, że mimo wieszczonej drugiej porażki z rzędu, to wybronił sobie remis!

Caruana, Fabiano ½-½ Duda, Jan-Krzysztof

Grandelius, Nils 0-1 Harikrishna, Pentala

Firouzja, Alireza 1-0 Anton Guijarro, David

Wielu trenerów woli, by ich podopieczni wygrywali długie, techniczne partie niż widowiskowe „miniaturki”. Idealnym przykładem dojrzałej i przemyślanej gry w wykonaniu juniora (nie zapominajmy, że Alireza to rocznik 2003!) jest poniższa partia:

Pozostałe partie III rundy

Jorden Van Foreest myślący nad pozycją w trakcie partii z Radosławem Wojtaszkiem /fot. tatasteelchess.com

W pojedynku dwóch Norwegów, jak można było się spodziewać, nie ujrzeliśmy fajerwerków, a partia zakończyła się remisem w końcówce. Podobne nastroje utrzymywały się w partiach Donchenko – Giri oraz Wojtaszek – van Foreest, które również zakończyły się remisem, a żadna ze stron nie zaryzykowała. Całkowicie inaczej wyglądała partia Esipenko – Vachier-Lagrave. Francuz, w stylu ś.p. Rashida Nezhmedtinova, w bardzo efektowny sposób poświęcił hetmana za dwie lekkie figury i dwa pionki. W końcowej pozycji czarne nadal mogły próbować swoich sił, lecz Maxime zdecydował się na trzykrotne powtórzenie pozycji i partia zakończyła się remisem.

Firouzja notuje pierwsze zwycięstwo w turnieju, a Grandelius łapie zadyszkę /sc. tatasteelchess.com

IV runda – szachowy pacyfizm

Harikrishna, Pentala ½-½ Caruana, Fabiano

Pozostałe partie IV rundy

Radosław Wojtaszek po ciekawej partii z Alexandrem Donchenko zanotował czwarty remis, z kolei Jan-Krzysztof Duda zanurkował głęboko w teorie obrony Grünfelda, gdzie za cenę pionka grający czarnymi Giri uzyskał inicjatywę. Te pozycje znane są ze zdradliwości i częstych pomyłek popełnianych przez obie strony, jednak tym razem światowej klasy zawodnicy nie popełnili błędów i partia zakończyła się remisem. Firouzja ponownie zdecydował się na obronę Caro-Kann, po której powstała bardzo niejasna pozycja. Przez większość partii to właśnie młody Irańczyk był w natarciu, lecz ostatecznie Aryan Tari wyszedł z tarapatów obronną ręką. W partii Esipenko – Grandelius białe otarły się o porażkę, lecz przez kłopoty z czasem czarnym nie udało się wykorzystać przewagi. W pojedynku MVL z Guijarro powstał znany już od początku ubiegłego stulecia gambit Marshalla w partii hiszpańskiej. Po długiej, teoretycznej batalii powstała końcówka, której białe, pomimo pionka przewagi, nie zdołały wygrać (ze względu na zbyt małą ilość materiału na szachownicy i aktywność czarnych). Mistrz świata podejmował czarnymi Van Foreesta. Tu również powstała partia hiszpańska, a liczne wymiany doprowadziły do końcówki, która, pomimo szans gry na wygraną Carlsena, zakończyła się remisem.
W tej rundzie żadna partia nie zakończyła się zwycięstwem jednej ze stron – możliwe, że to efekt długiej przerwy od turniejów, a zawodnicy byli po prostu zmęczeni 4 dniami gry po 5-6h, a ostatni raz groziło im to… w marcu 2020!
Tutaj możemy zrozumieć tytuł artykułu – na razie nasi rodacy nie odnieśli zwycięstwa. W dodatku będzie to niemożliwe, by obaj jutro wygrali, bo… grają ze sobą. Już o godzinie 14.00 21 stycznia – zapraszamy do strefy kibica na www.twitch.tv/kacperpolok lub transmisji GM Mateusza Bartla na www.twitch.tv/chess24pl. Dotychczasowa tabela:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*