Anish Giri na czele! || Rundy 9-10, Tata Steel 2021

Tegoroczna edycja Tata Steel od samego początku obfituje w zaskakujące rozstrzygnięcia. Dość powiedzieć, że mistrz świata Magnus Carlsen zajmuje dopiero VI miejsce i traci w tym momencie aż 16 punktów Elo! Zapraszam zatem do relacji z IX i X rundy szachowego Wimbledonu.

Podsumowanie rund 1-4: infoszach.pl/2021/01/20/polacy-glodni-na-szachowej-uczcie
rund 5-8: infoszach.pl/2021/01/25/mistrz-swiata-pokonany-przez-rosyjskiego-nastolatka

IX runda – Caruana i Giri w natarciu!

Giri, Anish 1-0 Vachier-Lagrave, Maxime

Wojtaszek, Radosław 0-1 Caruana, Fabiano

Początek partii Wojtaszek – Caruana. Niestety, w tej partii Polak po raz kolejny poczuł gorycz porażki. / foto. tatasteelchess.com

Niestety, drugi szachista polskiej listy rankingowej wciąż pozostaje bez zwycięstwa. Analiza partii Wojtaszka została przygotowana przez mistrza FIDE Kosmę Pacana-Mileja:

Pozostałe partie IX rundy

Jan-Krzysztof Duda bez większych trudności uzyskał wyrównanie wariancie moskiewskim obrony sycylijskiej z Norwegiem Tarim, a ich partia zakończyła się podziałem punktu już w 32 posunięciu. Drugi z Norwegów mistrz świata Magnus Carslen zademonstrował bardzo dobrą technikę w końcówce hetmańskiej z pionem przewagi i tuż po drugiej kontroli czasu odniósł drugie zwycięstwo w turnieju. Pozostałe pojedynki zakończyły się remisami po dość spokojnej grze.

Po IX rundzie na czele znaleźli tabeli Caruana, Giri i Firouzja (wszyscy po 6 pkt.). Grupę pościgową z połówką straty tworzyli natomiast Van Foreest Esipenko.

 

X runda – Giri pokonuje Wojtaszka i zostaje samodzielnym liderem!

Vachier-Lagrave, Maxime 1-0 Donchenko, Alexander

Giri, Anish 1-0 Wojtaszek, Radosław

Partia na szczycie, czyli pojedynek Caruana – Carlsen. /foto. tatasteelchess.com

Esipenko, Andrey 1-0 Anton Guijarro, David

Analizę tego bardzo ciekawego ze szkoleniowego punktu widzenia przygotował FM Kosma Pacan-Milej.

Pozostałe partie X rundy

Jan-Krzysztof Duda odważnie przyjął dwa ofiarowane w debiucie piony przez Holendra Van Foreesta, po czym stanął w dość podejrzanej pozycji. Przeciwnik Polaka nie wykorzystał jednak swoich szans na przejęcie inicjatywy i pojedynek zakończył się remisem w 26 posunięcie przez trzykrotne wystąpienie pozycji. Magnus Carlsen po dość spokojnie rozegranej partii katalońskiej nie dał realnych szans na uzyskanie przewagi Caruanie i partia tuż po kontroli czasu zakończyła się remisem. Dwie pozostałe partie także zakończyły się podziałem punktu.

Tegoroczna edycja Wijk aan Zee jest pełna zwrotów akcji. Anish Giri jest samodzielnym liderem, lecz w planie ma jeszcze partie z Caruaną i Carlsenem. Czy uda mu się dowieźć zwycięstwo? Jeśli chcecie się o tym przekonać, to zapraszamy was już o godzinie 14.00 29 stycznia do strefy kibica prowadzonej przez FM Kacpra Poloka na www.twitch.tv/kacperpolok lub na polski komentarz GM Mateusza Bartla www.twitch.tv/chess24pl. Dotychczasowa tabela:

Rundy 11-13 opisaliśmy tutaj: https://infoszach.pl/2021/02/02/van-foreest-zwyciezca-tata-steel-2021/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*