Duda pokonuje Carlsena!

Cóż za comeback! Jan-Krzysztof Duda pokonał Magnusa Carlsena w piątej rundzie Altibox Norway Chess! Polski as rozpoczął turniej bardzo słabo – przegrał z Alirezą Firouzją, Fabiano Caruaną i Levonem Aronianem, zremisował dopiero z Aryanem Tari, lecz uległ mu w armagedonie i dotychczas zdobył jedynie 1 punkt z 12,5. Mistrz świata z kolei był samodzielnym liderem turnieju z wynikiem 9/13. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że Carlsen wygra pojedynek z Dudą, a jednak…

Maestro Duda

Jan-Krzysztof Duda w pięknej partii pokonał Magnusa Carlsena. Poniżej możecie obejrzeć analizę przebiegu tego starcia w wykonaniu IM Piotra Nguyena (wideo oraz w formie pisemnej).

 

Dodatkowo jest to pierwsza porażka Magnusa Carlsena w partii klasycznej od 125 partii! Duda przerwał mistrzowską passę Magnusa i udowodnił, że mimo słabych wyników na tym turnieju, to nie wolno go lekceważyć. Rewanż między Panami już jutro! Zapraszamy na transmisję do FM Kacpra Poloka

W maju byliśmy również świadkami zwycięstwa Polaka nad mistrzem świata, wtedy jednak rozgrywana partia była przez internet i w szachy szybkie. Dzisiejszy sukces jest więc wiele wyższej wagi.

Jan Krzysztof Duda pokonuje mistrza świata Magnusa Carlsena!

Format turnieju

Dla osób, które nie śledziły dotąd Altibox. Jest dość nietypowy format, który pokrótce Wam przybliżę. Punktacja wygląda tak, że za zwycięstwo w partii klasycznej dostaje się 3 pkt, lecz przy remisie rozgrywany jest armagedon (biały ma więcej czasu, lecz przy remisie uznawane jest zwycięstwo czarnego), zwycięzca armagedonu dostaje 1,5 pkt, zaś przegrany 1. Do tego będzie to turniej dwukołowy, czyli gra każdy z każdym dwukrotnie. Link strony turnieju: Altibox Norway Chess

Fotografia organizatora

9 Komentarzy

  1. Pięknie Janek dzisiaj zagrał – lepszego sposobu na przerwanie złej passy na tym turnieju nie mógł sobie znaleźć 🙂 Oby ta wygrana wywołała trwały powrót formy i Janek odrobił straty z pierwszej części turnieju.

  2. ciekawe ,że info o wygranej JKD nad Carlsenem pojawiły się obok informacji o sukcesie Igy Świątek w French Open…
    teraz proszę ograć resztę-coby nie było,że to wypadek przy pracy…
    ale info poszło w świat! brawo!!! 😀

  3. Może byśmy omówili sromotną porażkę w kolejnej partii ? Od początku do końca ograny jak dzieciak. Świetnie skomentował to Marcin Dziuba – takich pozycji nie gra się bez przygotowania. Pytanie, jakie przygotowania miał Janek ?

    • Wygląda na to że wystarczy Jankowi ustawić pozycję bez wielkich możliwości taktycznych i Janek poszukując drogi do przewagi będzie nieuchronnie z każdym kolejnym ruchem pogarszał układ bierek aż do wygranej oponenta. Nie rozumie zupełnie strategii na poziomie 2700+. Botwinnin czy Smysłow rozklepaliby go w drzazgi 🙂 Niestety nie nastawiałbym się że powalczy z mistrzem świata. Jakby połączyli siły z Wojtaszkiem wyszedłby zawodnik kozak a tak zostaje tylko trzymanie się jak najdłużej w dwudziestce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*