Wesley So zwycięża w Londynie!

Organizator Malcolm Pein wręcza puchar Wesleyowi So

W niedzielę zakończył się superturniej London Chess Classic i zwycięzcą okazał się 23-letni Wesley So z wynikiem 6/9, który grał na wysokim poziomie od samego początku do samego końca turnieju. Tym zwycięstwem Wesley So przypieczętował także pierwsze miejsce w całym cyklu prestiżowego Grand Chess Tour.

Szczegółowe wyniki wraz z punktacją Grand Chess Tour.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Wesley So miał możliwość zagrania tylko w jednym z turniejów tej serii jako zawodnik z „dziką kartą” i zajął wówczas miejsce ostatnie. Pomimo posiadania rankingu 2700+ ewidentnie brakowało mu wtedy ogrania z zawodnikami z pierwszej dziesiątki świata, co jest dość typowe dla wielu superarcymistrzów. Tym razem jego gra była dużo bardziej solidna i dojrzała dzięki czemu przekroczył barierę rankingu 2800 i według rankingu zajmuje obecnie 4 miejsce na świecie.

W ostatniej rundzie jedyną rezultatywną partią była Aronian – Topalov. Ten turniej z pewnością nie szedł po myśli Veselina (być może najsłabszy występ w całej karierze zawodowej) i po 8 rundach miał zaledwie 1 punkt, ale w 9 rundzie po skomplikowanej grze udało mu się podwoić swój wynik! Trzeba przyznać, że Veselin grał naprawdę bardzo agresywne i ciekawe dla kibiców szachy na przestrzeni całego turnieju. Niestety Caissa nie nagradzała go dostatecznie punktami, ale przynajmniej zawsze miło jest kończyć turniej zwycięstwem 🙂

Fabiano Caruana i Maxime Vachier-Lagrave nie mają dość szachów i nawet po turnieju rozgrywają towarzyskie blitze.

Warto odnotować solidny wynik Anisha Giriego, który kolejny raz zremisował wszystkie partie… Sergey Karjakin zażartował na twitterze „Jeśli chodzi o moje zdanie, Giri właśnie został Mistrzem Świata remisów w szachach” 😀

Jak wspominałem w poprzednim wpisie, w Londynie był szereg innych turniejów. W ostatnich dwóch dniach odbył się turniej szachów szybkich i pierwsze miejsce zajęła Rosjanka Valentina Gunina pozostawiajac za sobą w tyle 45 arcymistrzów. (Oczywiście sama od dawna również posiada tytuł arcymistrza)

W poprzednim roku zwyciężył Luke McShane, tym razem został pokonany w bezpośrednim pojedynku, ale na zdjęciu nie wydaje się być zbyt zmartwiony 🙂

Przez cały czas można było zauważyć wiele turniejów dla dzieci, że aż cieżko jest mi dokładnie określić w jakich kategoriach i ile takich turniejów było. Jedno jest pewne, że tak wiele różnorodnych wydarzeń wraz z atrakcjami składa się na prawdziwe święto szachów.