Spektakularne zwycięstwa Dinga i Warmerdama! || Tata Steel Chess 2023, Runda 1

Ding Liren w obiektywie Lennarta Ootesa - © Tata Steel 2023

Zakończyła sie pierwsza runda międzynarodowego festiwalu szachowego Tata Steel Chess 2023, rozgrywanego tradycyjnie w holenderskim Wijk aan Zee. W dzisiejszych pojedynkach mogliśmy zobaczyć wszystko: nowinki debiutowe, piękne kombinacje i zwroty akcji!

Grupa Masters

Wyniki pierwszej rundy – grupa Masters/ strona organizatora

W fantastycznym stylu turniej rozpoczął numer 2 na światowych listach rankingowych, Ding Liren. Dzięki solidnej obronie hetmańsko-indyjskiej szybko wyrównał pozycję, a następnie w swoim stylu, łącząc taktykę z błyskotliwymi ideami strategicznymi zaznaczał dominację na desce. Młody Gukesh nie sprostał presji i ugiął się pod naciskiem czarnych figur. Tę partię skomentował dla Was nowy członek naszego zespołu, Michał Polak!

Wybory debiutowe Richarda Rapporta z pewnością przysporzyły mu kibiców we wszystkich zakątkach szachowego świata. Ciężko w ścisłej czołówce znaleźć drugiego zawodnika o tak interesującym, a jednocześnie niekiedy wątpliwym repertuarze, co reprezentant Rumunii. Taki styl gry pozwolił mu na wiele spektakularnych zwycięstw, na przykład z Magnusem Carlsenem. Niekiedy jednak przebojowa gra Richarda skutkuje pozycjami, z którymi on sam nie potrafi sobie poradzić. Tak właśnie było w pojedynku z nadzieją uzbeckich szachów, Abdusattorovem.

Kompletnym przeciwieństwem szalonej partii Rapport – Abdusattorov był pojedynek zwycięzcy Tata Steel 2021, Jordena Van Foreesta, z Wesleyem So oraz starcie dwóch młodych Hindusów – Praggnanandhy i Erigaisiego. W przypadku tej pierwszej po szybkiej wymianie hetmanów w partii katalońskiej obie strony nie miały większych szans na grę na wygraną, nawet pomimo przewagi pionka po stronie Wesleya So w końcówce. Nadzieje indyjskich szachów zmagały się w obronie Grunfelda, ale żadna ze stron nie udowodniła przewagi. Co ciekawe, w tej partii czarne również miały pionka przewagi.

Praggnanandhaa w obiektywie Jurriaana Hoefsmita © Tata Steel Chess Tournament 2023

Do udanych może zaliczyć swój debiut w turnieju Masters Vincent Keymer, który dominował w partii z Parhamem Maghsoodloo, który w ostatniej chwili zastąpił Jana-Krzysztofa Dudę, który wycofał się z turnieju. Grający białymi Irańczyk zdecydował się na kontrowersyjną obronę Benoniego z tempem więcej, na co młody Niemiec odpowiedział wzorowo i szybko przejął inicjatywę. Niestety, dla kibiców Vincenta, nie udało mu się przekuć lepszej pozycji w punkt i partia zakończyła się remisem.

W podobnym tonie toczył się pojedynek aktualnego mistrza świata w rapidzie i blitzu, Magnusa Carlsena, z Levonem Aronianem. Nacisk białych powstały po partii katalońskiej nie wystarczył na przełamanie zapory czarnych i partia zakończyła się podziałem punktów.

Magnus Carlsen w pojedynku z Levonem Aronianem © Jurriaan Hoefsmit – Tata Steel Chess Tournament 2023

Więcej emocji dostarczyło starcie Caruany z Girim. Niestandardowy debiut nie wyszedł białym na dobre i czarne szybko przejęły inicjatywę. Kluczowym momentem okazał się, 24. ruch, w którym holenderski arcymistrz przegapił swoją szansę.

Grupa Challengers

Wyniki pierwszej rundy – grupa Challengers/ strona organizatora

Ozdobą rundy z całą pewnością był pojedynek mistrza Holandii z 2021 roku, Maxa Wermerdama, z nadzieją słowackich szachów – Jergusem Pechacem. Niestandardowy debiut zapewnił emocje od samego poczatku, a z taktycznego zwarcia lepiej wyszły białe.

Max Warmerdam © Jurriaan Hoefsmit – Tata Steel Chess Tournament 2023

W innych pojedynkach również nie brakowało emocji. Bliski zwycięstwa byli Tabatabei i Supi, jednak ich przeciwnicy uciekli spod ostrza brzytwy. Swoją partię bardzo pewnie wygrał najmłodszy arcymistrz w historii, Abhimanyu Mishra, który pokonał niżej notowaną Eline Roebers.

Pojedynek Tabatabaeiego z Adhibanem © Jurriaan Hoefsmit – Tata Steel Chess Tournament 2023

Do dantejskich scen doszło w pojedynku Yilmaza z Iviciem. Agresywne podejście czarnych prawie doprowadziło serbskiego arcymistrza do spektakularnej porażki i jedynie niedokładność białych w końcówce pozwoliła na uratowanie połówki punktu.

Najkrótszą partią pierwszej rundy Tata Steel Chess 2023 okazał się pojedynek Thomasa Beerdsena z siostrą Praggnanandhy – Rameshbabu Vaishali. Po spektakularnym, a co najważniejsze poprawnym poświęceniu wieży białe bały się kontynuować atak i zdecydowały się zadowolić potrójnym powtórzeniem pozycji, mimo sporej przewagi.

Thomas Beerdsen i Rameshbabu Vaishali podczas analizy swojej partii. © Lennart Ootes – Tata Steel Chess Tournament 2023

Runda 2.

Następna runda odbędzie się już jutro, o godzinie 14. Zmagania zawodników możecie śledzić na stronie: https://chess24.com/pl/watch/live-tournaments/tata-steel-masters-2023/1/1/1

Oficjalna strona turnieju: https://tatasteelchess.com/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*