Abhimanyu Mishra – najmłodszy arcymistrz w historii

Czy to przyszły mistrz świata? /fot. David Llada

Pochodzący z USA Abhimanyu Mishra walkę o tytuł arcymistrza zakończył w wieku 12 lat, 4 miesięcy i 25 dni. Pokonał tym samym dziewiętnastoletni już rekord Sergieja Karjakina, poprawiając go o 66 dni. Czy Mishra zrobi karierę na miarę „Ministra Obrony” Karjakina?

Amerykański diament

Abhimanyu ze swoim tatą Hemantem Mishrą /fot. en.chessbase.com

Zasady gry w szachy „Abhi” poznał, gdy miał zaledwie dwa i pół roku. Już mając 9 lat i 2 miesiące został najmłodszym mistrzem krajowym w USA, a chwilę później ustanowił kolejny rekord. W wieku 10 lat, 9 miesięcy i 3 dni został najmłodszym mistrzem międzynarodowym na świecie. Kolejny cel był prosty – zostać najmłodszym arcymistrzem w dziejach szachów. Wtedy pojawił się problem, którego nie dało się przewidzieć. Cały świat zastygł w lockdownach z powodu pandemii, gdy Mishra potrzebował jak tlenu wyjazdów na turnieje.

Mimo pandemii i braku turniejów, tata Abhimanyu zapewnił mu możliwość pogoni za marzeniem. /fot. en.chessbase.com

Rodzina Abhimanyu nie chciała się poddać, nawet gdy w marcu 2021 ich syn miał zaledwie przekroczone 2400 Elo i brakowało mu wszystkich trzech norm. Zaczął się wyścig z czasem, bowiem w zaledwie pół roku Mishra musiał dotrzeć do rankingu 2500 Elo, a na turniejach notować występy na poziomie 2600! Tylko że nie było odpowiednich turniejów w Stanach, a rodziny nie było stać na tournée syna po Europie.

Wtedy z pomocą przyszli ludzie. Ponad 200 osób wsparło zbiórkę crowdfundingową na wyjazd Abhimanyu na turnieje. Zebrano dotychczas ponad 16 tysięcy dolarów, co pomogło Abhiemu w wyjeździe do Europy. Mishra wybrał Budapeszt jako miejsce, w którym zdobędzie tytuł arcymistrza. Co kilka tygodni odbywają się tam turnieje arcymistrzowskie, więc już od kwietnia na węgierskich deskach mogliśmy oglądać amerykański talent.

Dalej jest możliwość wsparcia Abhimanyu, zbiórka trwa cały czas pod linkiem: www.gofundme.com/f/Help-Abhi-to-become-Youngest-Grand-MasterInworld

Droga do tytułu

Pierwszą normę Abhimanyu Mishra wywalczył na kwietniowym turnieju kołowym Vezerkepzo, który wygrał z wynikiem 7/9. Druga norma czaiła się tuż za pierwszą – na First Saturday zdobył oszałamiające 8/9 punktów, co przełożyło się na 30 oczek w rankingu Elo. Grą w kolejnych turniejach zyskiwał coraz bardziej na rankingu, co zbliżało go do upragnionej bariery 2500 Elo, jednak nie był w stanie zdobyć ostatniej brakującej normy.

Mentalność wojownika /fot. David Llada

Okazja nadarzyła się wczoraj (30.06.2021), gdy musiał wygrać czarnym kolorem z hinduskim talentem Leonem Mendoncą w przedostatniej rundzie turnieju. Zwycięstwo dawało Abhimanyu normę i zatwierdzało tytuł arcymistrza. Jednak partia nie szła po myśli Abhiego i przeszedł do gorszej końcówki, wtedy jednak Mendonca zagrał niedokładnie, co pozwoliło Mishrze na oszałamiające posunięcie:

Co planuje Abhimanyu Mishra?

Właśnie w taki sposób Abhimanyu Mishra został najmłodszym arcymistrzem w historii szachów. Jego niesamowity rajd po najwyższy szachowy tytuł zakończył się sukcesem. Wyprzedził takie sławy jak Sergiej Karjakin, Magnus Carlsen czy Maxime Vachier-Lagrave. Czy Abhimanyu Mishra zdoła zrobić tak wielką karierę jak ci zawodnicy? Możemy dowiedzieć się tego już za chwilę, bowiem od 12 lipca będzie grał w Pucharze Świata w Soczi, gdzie w pierwszej rundzie zmierzy się z uznanym GM Baadurem Jobavą.

Lista najmłodszych arcymistrzów. /en.wikipedia.org

6 Komentarzy

 1. Imponujące, ja w jego wieku miałem IV kategorię dopiero. Co do tego czy zostanie mistrzem świata to nie wiem czy przez za szybkie sukcesy się nie wypali i czy nie zaszkodzi mu zainteresowanie mediów

 2. Widziałem w TV jak prosilli o pomoc w osiągnięciu tego sukcesu i się udało, wyglądało to na „mus” zdobycie rekordu na siłę, przyznać jednsk trzeba że talent ma (choćby był wytrenowany) i ciekawe będzie to jak jego kariera się potoczy.

  • Najstarszym jest Jurij Awerbach, ma 99 lat. Tytuł arcymistrza otrzymał już w 1952 roku (razem z Tigranem Petrosjanem, Efimem Gellerem czy Markiem Tajmanowem).

   • Chodziło mi o to, który szachista zdobył tytuł GM-a najpóźniej.
    Dodam, że znalazłem informację o Janis Klovans, który w 1998 został arcymistrzem mając 63 lata. Czy to jest rekord?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*