Czy Daniil Dubov jest zdrajcą?

Daniil Dubov /fot. Grand Chess Tour

Praca sekundanta zazwyczaj pozostaje niewidzialna – tak Rustam Kasimdżanow podsumował rolę sekundanta w 2018 roku. Jednak od zakończenia meczu o MŚ między Carlsenem a Nepomniachtchim w Rosji bardzo żywiołowo dyskutuje się o jednym z sekundantów Magnusa.

Zespół Carlsena

Po zdecydowanym zwycięstwie dotychczasowego mistrza świata nad Ianem Nepomniachtchim, chess24 opublikowało film ze zgrupowania w Hiszpanii, na którym był cały zespół pomagający Carlsenowi.

Zobaczyć tu możemy kilku piekielnie utalentowanych szachistów:

 • Peter Heine Nielsen   2618 Elo, 178 na świecie
 • Laurent Fressinet   2630 Elo, 144 na świecie
 • Jan Gustafsson   2643 Elo, 109 na świecie
 • Jorden Van Foreest   2702 Elo, 34 na świecie
 • Daniil Dubov   2720 Elo, 24 na świecie

Duńczyk Nielsen, zanim rozpoczął pracę dla Magnusa, przez prawie 20 lat był sekundantem Viswanathana Ananda. Do obozu Norwega przeszedł w 2013 roku. Francuz Fressinet pracuje z mistrzem świata od 2014 roku, był to więc dla niego czwarty mecz o MŚ. Gustafsson, mimo że od dawna rzadko aktywnie grający, jest uznanym analitykiem, komentatorem i współtwórcą chess24.com. W mistrzowskim obozie znalazł się w 2016 roku, przed meczem Carlsen-Karjakin.

Van Foreest jest najnowszym i najmłodszym członkiem ekipy „Mozarta szachów”. Zwycięzca tegorocznego turnieju w Wijk aan Zee zdecydowanie zasłużył na to wyróżnienie. Lecz mimo tej plejady gwiazd, całą uwagę świata, zwłaszcza rosyjskojęzycznego, przykuł Daniil Dubov.

Gromy nad Dubovem

Publicznie swojego rodaka strofowali Anatolij Karpow, Sergey Karjakin i Sergei Shipov, uznający, że Dubov pracując przeciwko Nepomniachtchiemu, dopuścił się zdrady. Żądali wręcz wykluczenia Dubova z rosyjskiej kadry. Jest to tym ciekawsze, że… Dubov pierwszy raz współpracował z Carlsenem już w 2018 roku!

Wywiad z Anatolijem Karpowem dla matchtv.ru, tłumaczenie reddit.com

Q: Several experts in Russia have criticized Dubov for helping Carlsen to prepare for the match and being his second. What’s your opinion on this topic?

A: This topic is certainly worth discussing. In the old times, under the Soviet Union, this would’ve been unacceptable. Now everyone is free to do what they want: they can control their own destiny, time and energy. Perhaps this is not patriotic on Dubov’s part. Did he have a right to do that? Most likely he did. But there is one issue that could change the whole situation: Dubov is a member of the Russian national team. If he gets paid as a member of the Russian team, he had no moral or any right to help Carlsen in a match against a Russian chess player.

Q: And if Dubov does not receive support from the state?

A: Then we have to look at the whole situation from a different angle. That’s the question that nobody asked, but I’m asking it. Until we get information about how Dubov collaborates with the Russian Chess Federation, it’s hard to discuss the details. If those commitments are in the past, then he’s free in that respect.

Shipov był w przeszłości trenerem zarówno Dubova, jak i Nepomniachtchiego.

Reakcja zawodników

Na odpowiedź Daniila nie trzeba było długo czekać.

D. Dubov: „When people talk about the state or the Russia team, then that’s precisely the Russian team. Here, after all, it’s not Russia versus Norway.

And if it was teams?

D.D: Then, of course, I more likely than not wouldn’t help the Norwegians, but here it’s precisely Nepomniachtchi against Carlsen. Well, and in Ian’s team there aren’t only Russians, as I understand.”

Wywiad przeprowadził Grigory Telingater dla championat.ru. Pełen wywiad w języku angielskim: chess24.com/en/read/news/dubov-hits-back-at-accusations-of-betrayal

Głos zabrał również sam Nepomniachtchi, który sarkastycznie podziękował Dubovowi za jego pracę, ponieważ… największe szanse na zwycięstwo „Nepo” miał w partiach, których autorstwo można było przypisać właśnie Daniilowi. „Nepo” przyznał, że po drugiej partii (katalońskiej), miał już pewność, że Daniil Dubov pomaga Magnusowi. Również kolejność posunięć w debiucie piątej partii nosiło znamiona pracy Dubova i w obu tych partiach Nepomniachtchi miał szanse na wygranie partii. (źródło: http://chess-news.ru/node/28578)


A Ty co sądzisz na ten temat? Czy Rosjanie mają słuszne pretensje do Dubova, czy jest to jednak jedynie sport indywidualny?

Prywatnie zgadzam się z Dubovem, że szachy to sport indywidualny oraz, że pomaga się tym, z którymi ma się dobre relacje osobiste. Nepomniachtchi tuż po zwycięstwie w Turnieju Kandydatów był pytany, czy zaprosi Daniila do zespołu. Odpowiedział: „Wątpię, by Daniil chciał służyć dwóm mistrzom”, co świadczy, że domyślał się tej współpracy z Carlsenem. Żywiołowa reakcja Rosjan również nie dziwi – dla nich racja stanu i silna tożsamość narodowa są charakterystyczne. Nie jest to także pierwszy raz, gdy Daniil Dubov krytykowany jest przez oficjeli swojego kraju – 25-letni szachista był widywany na antyputinowskich wiecach politycznych oraz negatywnie wypowiadał się w sprawie anektowania Krymu przez Rosję. Wszystko to, co zostało powiedziane, mogło zostać przewidziane.

10 Komentarzy

 1. Typowe postkomunistyczne podejście, czyli szukanie winnych porażki Nepo wszędzie, tylko nie w jego grze. Prawda jest taka, że zamiast Dubova to tam mógłby być nawet mój stary po dziesięciu kustoszafh, a i tak by wygrał carlsen, bo Nepo przegrywając ośmiogodzinna partię w połowie meczu przestał grać na poziomie topki światowej i wiadomo było jak to się skończy. Lubię Nepo i kibicowałem mu, ale siadła psycha i tyle, trudno. Co do Dubova to nie dziwię się mu, że współpracował z carlsenem, bo niby czemu miałby tego nie robić, skoro już wcześniej był w jego ekipie? Nepo nie grał nawet pod flagą rosyjską, tylko rosyjskiego związku szachowego xD więc o jakiej zdradzie tu jest mowa?

 2. Dobrego dnia
  To jest chyba pomylenie pojęć, to nie był mecz Norwegia Rosja,
  tylko brunet kontra blondyn, z noweli 12 krzeseł 🙂
  K+

 3. tytuł artykułu jest niewłasciwy, nieadekwatny i obraźliwy. Dziwne, ze nikt tego nie kontroluje.
  A taki tytul jak zostałby odbrany
  Czy Jan Kozak jest zdrajcą?
  Uważam, ze Dubova należy przeprosić za takie sformułowanie!

  • M.in. ja staram się kontrolować. Oczywiście tytuł jest lekko kontrowersyjny, ale są ku temu powody. Padły mocne oskarżenia od znanych osób – jeśli jacyś arcymistrzowie stwierdzą, że Janek jest zdrajcą to myślę, że tak zatytułowany artykuł byłby akceptowalny.

 4. Rosjanie zamiast się cieszyć, że jednak mieli jakiś udział w sukcesie to jątrzą. Karjakin to „salty loser” i za poparcie aneksji Krymu powinien udać się na jakiś dłuższy spacer.
  PS.
  Błagam, nie dawajcie czarno-białych zdjęć, bo wystraszyłem się, że z Dubovem ostrzej się obeszli.

  • Ciekawostka: to samo zdjęcie dało chess-news.ru w artykule na ten temat. Fotografowie szachowi bardzo lubią czarno-białe zdjęcia i robią ich bardzo dużo (i bardzo dobrej jakości), ostatnio były to m.in. zdjęcia pana Waluszy z ME w Katowicach.

 5. Dubov zdawał sobie sprawę z tego że po przegranej Nepo, pojawią się pretensje do niego o „zdradę”. Za pewnie wkalkulował sobie oczywiste straty z tego powodu, w kontrakt jaki podpisał z Carlsenem. Jakby Nepo był trochę ogarnięty to wiedząc jaką wiedzę przekazał Dubov Carlsenowi starałby się to w maksymalnym stopniu wykorzystać i przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Niestety jak widać tego nie zrobił. Ja raczej na jego miejscu popracowałbym z jakimś dobrym psychologiem.

 6. biorąc pod uwagę, że w pierwszych partiach, w których przy analizie debiutowej pomagał Dubov, to Nepomniachtchi dostawał niezłe pozycje, to Dubov zdrajcą nie jest.
  (a szum, że jest zdrajcą jest również po to, aby odsunąć jakiekolwiek podejrzenia od Dubova)

  ps.
  @Pudzian szukanie przyczyn porażek to nie postkomunistyczne myślenie
  znaczna większość ludzi wini czynniki zewnętrzne za swoje niepowodzenia
  @QuizOrzech – każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów,nawet Kariakin 😉
  a co do aneksji terenów, USA też sobie kiedyś podkradło Texas, Nowy Meksyk czy Kalifornię

 7. Klasyczny przykład „przegrałem, więc będę obwiniał wszystkich wokół”.
  Carlsenowi należą się gratulacje, że wpadł na pomysł, żeby zaprosić Dubova do składu, gdzie przez całe lata ruscy byli mistrzami świata…
  Cała ta sytuacja pokazuje, że pomimo wieku niektórzy dalej są mentalnie niedojrzali.
  Jak gadali by ruskie, gdyby Nepo wygrał?
  Wtedy by pewnie w ogóle nie zwrócili uwagi na Dubova, tylko mówili o tym, że ich praca odniosła sukces, niektórzy pewnie o wyższości szkoły radzieckiej nad resztą świata… (taki opis znajduje się w tłumaczeniu książki Keresa „debiuty otwarte cz. 1”)
  Ja natomiast cieszę się, że pomimo trudów ten portal dalej działa i publikuje treści, mimo małej widowni. Tak trzymać!
  Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*