Mecz o MŚ CARLSEN-NEPOMNIACHTCHI #2 Katalońskie szaleństwo

Trafne przewidywania Vishyego Ananda

Były mistrz świata jest w tym roku jednym z komentatorów, a dodatkowo na swoim Twitterze dzieli się swoimi przemyśleniami na temat meczu. Do tej pory dwukrotnie poprawnie przewidział pierwsze posunięcia (co ciekawe, twierdzi, że poza 1. partią, Ian nie będzie grał 1.e4 w trakcie całego meczu). Jak myślicie, jak długo będzie się udawała ta sztuka Anandowi?

Runda 2

Gdyby tę partię można było podsumować jednym znakiem byłby to zdecydowanie „∞” – symbol oznaczający, że pozycja jest niejasna. Ciągłe komplikacje, nierówność materialna i błędy z obu stron sprawiły, że kibice mieli dziś nie lada ucztę.

Z powodu afery dopingowej z udziałem rosyjskich sportowców, Ian nie może występować pod flagą Rosji, dlatego pod jego imieniem i nazwiskiem widzimy logo rosyjskiej federacji szachowej. /fot. FIDE

Grający białymi Magnus wybrał na dzisiaj rzadki wariant w partii katalońskiej, który od samego początku wprowadził zamęt na desce. Liczne komplikacje doprowadziły do pomyłki Norwega w 20. ruchu i to Rosjanin miał swoje szanse. Jednak przewaga materialna czarnych kosztowała je pasywną pozycję i słabości strukturalne – obie te wady umiejętnie wykorzystał Carlsen i doprowadził do wymuszonego oddania jakości przez Iana w 37. ruchu, które doprowadziło do remisowej końcówki.

Zapis partii ze szczegółową analizą

Tak jak wspominaliśmy w poprzednim artykule, w każdej relacji z partii znajdziecie jej szczegółową analizę, zarówno w formie pisemnej, jak i wideo.

Całość trafnie podsumował Nigel Short, który przypomniał o tym, o czym wszyscy powinniśmy pamiętać, śledząc partie arcymistrzów – my, w przeciwieństwie do nich, mamy dostęp do silników szachowych.

Analiza wideo

Dzisiejszą partię przeanalizował mistrz FIDE Antoni Szustakowski.

 


Podstawowe informacje oraz wszystkie nasze artykuły z meczu o Mistrzostwo Świata w szachach zebrane są pod linkiem: https://infoszach.pl/ms2021/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*