Mecz o MŚ CARLSEN-NEPOMNIACHTCHI #5 Nie tak prosto ograć mistrza świata!

Rozpoczęcie partii 5. / fot. FIDE

Runda 5

Trzecia partia, kiedy Nepo gra białymi – po raz trzeci hiszpańska! 31-letni już Magnus Carlsen znowu zdecydował się na 1…e5 w odpowiedzi na główną broń Iana 1.e4. W przeciwieństwie do partii z rundy wczorajszej nie poszło jednak 2…Sf6, prowadzące do Obrony Rosyjskiej, lecz Norweg zechciał jeszcze raz przetestować swojego przeciwnika w jednym z najbardziej klasycznych debiutów, jakie oferuje nam królewska gra. Zawodnicy podążali ścieżkami wydeptanymi w trzeciej partii meczu, aż do ósmego posunięcia. Wtedy Carlsen postanowił zboczyć nieco z toru tamtego pojedynku i zamiast 8…Gb7 wybrał mniej popularne 8…Wb8. W dalszej części partii mieliśmy szansę zaobserwować manewry bardzo typowe dla struktur „hiszpanki” – białe przestawiły swojego skoczka na g3, a czarne na g6. Ianowi udało się wymienić białopolowe gońce i w efekcie uzyskał on nieco lepszą pozycję. Goniec Magnusa był dość pasywny i nie widać było dla niego kolorowych perspektyw. Niemniej, pozycja pozostawała solidna i mimo naporu Nepo Carlsen harmonijnie ustawił swe figury i bezproblemowo uzyskał remis w 43. posunięciu, kiedy to zawodnicy powtórzyli trzykrotnie pozycję. Znany już nam sposób zakończenia partii w tym meczu!

Analiza

 

Niektórzy spodziewali się wyciśnięcia technicznej końcówki przez Nepo:

 

 

A jeszcze inni byli nieco zawiedzeni, że się to nie udało:

 

 

Co tak szokującego zobaczył Ian? / fot. FIDE

 

Analiza wideo

Co dalej?

Jutro planowany jest dzień przerwy w meczu. Zawodnicy odpoczną i nabiorą sił, a my liczymy, że przyczyni się to do rezultatywnych partii!


Podstawowe informacje oraz wszystkie nasze artykuły z meczu o Mistrzostwo Świata w szachach zebrane są pod linkiem: https://infoszach.pl/ms2021/

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*