Nocne bullety Alirezy kończą rywalizację? || Turniej Kandydatów, 11 runda

Alireza Firouzja do 5 rano grał ultrabullety! /fot. David Llada

Czy ktokolwiek jeszcze się łudzi w zwycięstwo kogoś innego niż Iana Nepomniachtchiego? Nawet Alireza Firouzja uznał, że turniej jest skończony, więc… całą noc spędził na graniu partii online! 

Firouzja 0 – 1 Nepomniachtchi

Caruana, Nakamura i Ding mogą mieć ogromne pretensje do młodszego rywala za brak sportowej postawy. Alireza do 5 rano rozegrał 337 partii ultrabulletów (czas pół minuty na zawodnika), wliczając w to mecze z GM Danielem Naroditskym czy FM Huseyinem Agdelenem. Noc zakończył mając na liczniku 152 wygranych, 26 remisów i 164 porażek.

Porażka Irańczyka (reprezentującego Francję) zabiła rywalizację i niemalże rozstrzygnęła kwestię pierwszego miejsca. Nepomniachtchi z 8/11 jest niemalże pewnym zwycięzcą, tylko katastrofa może go powstrzymać przed zdobyciem prawa do gry w meczu o mistrzostwo świata.

Ian Nepomniachtchi /fot. FIDE, Stev Bonhage

„Nepo” wybrał obronę rosyjską, w której Alireza wybrał rzadziej spotykane 5.c4, jednak nie zaskoczył tym Rosjanina. Firouzja grał z przygotowania aż do 15 ruchu, w którym wpadł na plan Kh1-g4-h4. Planu nota bene krytykowanego przez silnik i silnie skontrowanego przez Nepomniachtchiego. Ian wymienił wieżę za gońca, trzy piony i inicjatywę, którą wypłacił jeszcze przed kontrolą czasu.

Radjabov 0,5 – 0,5 Duda

Duda i Radjabov /fot. FIDE, Stev Bonhage

Najszybsza partia dnia zakończona pokojowo. Teimour wybrał schematy gry Reti z podwójnym fianchettem, lecz Janek zdołał wymienić białopolowe gońce na g2, więc sytuacja na szachownicy zdecydowanie się uspokoiła. Panowie szybko wymienili resztę drewna i w wieżówce z pionkami po obu stronach e, f, g i h powtórzyli trzykrotnie pozycję. Obaj raczej zadowoleni mogli udać się szybciej na odpoczynek.

Nakamura 0,5 – 0,5 Rapport

Hikaru Nakamura /fot. FIDE, Stev Bonhage

Nakamura do końca próbował wykorzystać przewagę białych bierek i pionka więcej, jednak ta końcówka skoczkowo-gońcowa nie mogła się skończyć innym rezultatem niż podziałem punktu. Jak do tego doszło? Panowie udali się w podróż po słonecznej Sycylii, po której oprowadzał ich sam Swiesznikow. „Naka” zdecydował się na wariant z opóźnionym fianchetto, który jest zdecydowanie rzadszy. Więcej o debiutowych niuansach w partii:

Caruana 0 – 1 Ding

Ding Liren /fot. FIDE, Stev Bonhage

Caruana mógł skończyć partię jeszcze przed 20 posunięciem na skutek trzykrotnego powtórzenia pozycji. Ten wariant partii hiszpańskiej na pewno przyciągnie uwagę wszystkich szukających remisu za wszelką cenę, zwłaszcza za humorystyczny akcent skoczka na g7. Mimo to, Caruana zdecydował, że będą kontynuować grę. Fabiano mógł liczyć na pewną przewagę z uwagi na nieco lepiej usytuowane figury, lecz „żelazny Ding” nie tylko utrzymał balans w pozycji, a jeszcze zdołał wyrobić sobie pionka przewagi. Chińczyk jeszcze długo grillował rywala i… w niezwykle głębokiej końcówce Amerykaninowi powinęła się noga! Ding jest na samodzielnym drugim miejscu, półtora punktu za Nepomniachtchim. Było to trzecie zwycięstwo z rzędu dla Dinga i trzecia porażka w czterech partiach Fabiano.

Zapraszamy na Szachowy Wieczór Ekspercki z analizą partii w wykonaniu GM Arkadiusza Leniarta i IM Piotra Nguyena:

Jutrzejsze kojarzenia:

  • Rapport – Caruana
  • Ding – Radjabov
  • Duda – Firouzja
  • Nepomniachtchi – Nakamura

Wszystkie nasze artykuły dotyczące Turnieju Kandydatów 2022 są pod linkiem: 

https://infoszach.pl/tag/turniej-kandydatow-2022/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*