Mecz o MŚ CARLSEN-NEPOMNIACHTCHI #1 Hiszpańska Sjesta

Srebro, złoto, perły i brylanty. Puchar waży ponad 5 kilogramów! /fot. Eric Rosen

Zaczęło się. Historyczny tytuł mistrza świata w szachach, pula 2 miliony euro (60% dla zwycięzcy, 55% w przypadku dogrywek) oraz przepiękny puchar stawką prestiżowego meczu o szachową koronę rozgrywanego w Dubaju. Tytułu broni Magnus Carlsen z Norwegii (mistrz świata nieprzerwanie od 2013 roku), a pretendentem jest zwycięzca turnieju kandydatów Ian Nepomniachtchi z Rosji.

Napięty harmonogram

Tegoroczny mecz o mistrzostwo świata w szachach ma bardziej napięty harmonogram niż poprzednie mecze (podsumowania Carlsen-Caruana oraz Carlsen-Karjakin znajdziecie na naszej stronie). 14 rund zamiast 12 i mniej dni wolnych. Tempo gry wynosi 120 min. na 40 posunięć, dodatkowo 60 min. na kolejne 20 oraz 15 min. na dokończenie. Inkrement w postaci 30 sekund będzie dopiero od 61 posunięcia. Mecz zakończy się jeśli jeden z zawodników zdobędzie więcej niż 7 pkt. W przypadku remisu 7-7 przewidziane są dogrywki tempem szachów szybkich i ew. błyskawicznych.

Runda pierwsza

Podczas ceremonii otwarcia odbyło się losowanie kolorów poprzez przebijanie balonów, w których było czarne lub białe konfetti. Czy był to jednak realny wybór Magnusa? Mistrz Świata przebił po prostu balon naprzeciw siebie. /fot. Eric Rosen

W pierwszej rundzie rozegrano partię hiszpańską. Do 8 posunięcia białych powtórzono wariant z partii Karjakin-Carlsen z czwartej oraz szóstej rundy meczu o Mistrzostwo Świata w 2016 roku. Choć wariant ten jest raczej dobry dla czarnych, to Magnus postanowił jako pierwszy zejść z utartych ścieżek i zamiast 8…Gb7 zagrał rzadkie 8…Sa5. Wiązało się to z poświęceniem piona za parę gońców i aktywność. Wydaje mi się, że  wariant ten nie jest jednak pełnowartościowy i Magnus nie będzie go powtarzać. Obie strony grały niezwykle dokładnie, ale białe uzyskały małą przewagę.

Po 20 posunięciach kiedy pozycja białych wyglądała na bardzo obiecującą Nepomniachtchi strasznie się pogubił. Powstała końcówka, w której białe nie tylko nie miały przewagi, ale pomimo obiektywnej równowagi, to właśnie białe musiały być bardziej uważne. Choć końcówka była jeszcze dość złożona, to Nepo znalazł drogę aby oddać piona i skonsolidować się. Finalnie już bez większych przygód zawodnicy dotarli do pozycji, w której zaczęli powtarzać posunięcia i podpisano remis.

Zawodnicy na sali gry. /fot FIDE

Dzisiejsza partia stała na dobrym poziomie, ale nie było fajerwerków. Mecz jednak trzeba oceniać całościowo i w każdej partii zawodnicy odkrywają swoje karty. Teraz wiemy jak świetnie debiutowo przygotowany jest Rosjanin skoro gra bardzo dokładnie w dość rzadkim wariancie. Wiemy też, że Magnus nie boi się blefować wariantami gdzie może dostać obiektywnie trochę gorszą pozycję, bo wierzy, że ma lepszą technikę w takich właśnie pozycjach.

Zapis partii ze szczegółową analizą

Po każdej rundzie planujemy publikować artykuł wraz ze szczegółową analizą naszych ekspertów.

Analiza wideo

Po każdej rundzie zapraszamy także na naszego YouTube’a gdzie wrzucać będziemy podsumowania wideo. Dzisiejszą partię omówił mistrz FIDE Kosma Pacan-Milej.

 

Co dalej?

Kolejna runda już jutro o godzinie 13:30. Tym razem białymi zagra Magnus. Jakie są Wasze przewidywania? Jaki debiut zagrają zawodnicy i jaki będzie wynik?


Podstawowe informacje oraz wszystkie nasze artykuły z meczu o Mistrzostwo Świata w szachach zebrane są pod linkiem: https://infoszach.pl/ms2021/

O Piotr Nguyen 162 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

2 Komentarze

  1. Dzięki za analizę, mentalnym zwycięzcą 1. partii jest zdecydowanie Carlsen. Liczę na dalszą agresję z jego strony w następnych rundach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*