Time to say: Dubai! || 14 runda, Turniej Kandydatów 2021

Od 24 listopada do 16 grudnia Ian Nepomniachtchi będzie walczył z Magnusem Carlsenem o tytuł mistrza świata. /fot. Lennart Ootes fide.com

Liren Ding znalazł kryptonit na Rosjan, bowiem na finiszu zanotował przeciw nim trzy zwycięstwa z rzędu. Hao Wang ogłosił przejście na szachową emeryturę. Na podium Turnieju Kandydatów znaleźli się Nepomniachtchi, Vachier-Lagrave oraz Giri.

Podsumowanie rundy 13 znajdziesz tutaj: infoszach.pl/2021/04/26/ian-nepomniachtchi-zwycieza-w-turnieju-kandydatow

Podsumowanie filmowe FM Kosmy Pacana-Mileja najciekawszych momentów Turnieju:

Ding 1 – 0 Nepomniachtchi

Nawet przegranie partii nie może zepsuć spokoju ducha i radości serca Nepo. /fot. Lennart Ootes fide.com

Ding kończy Turniej Kandydatów fajerwerkami – ograł po kolei Grischuka, Alekseenko i „Nepo” i skończył turniej na 50%, pomimo fatalnego startu rok temu. Dla Nepomniachtchiego porażka w ostatniej rundzie przechodzi bez konsekwencji, bowiem już wczoraj zapewnił sobie awans do meczu o MŚ. Partia bardzo ciekawa, więc zapraszam do analizy Szymona:

Vachier-Lagrave 1-0 Wang

Maxime zgrabnie niczym baletnica wsunął się na drugie miejsce w Turnieju /fot. Lennart Ootes fide.com

MVL, tak samo jak Ding, przebudził się na koniec turnieju i zaskoczył świat, wskakując na drugie miejsce w końcowej tabeli! Smutno kończy się start Hao Wanga, który w drugim kole zanotował 3 remisy i 4 porażki. Na konferencji prasowej po partii Wang ogłosił zakończenie szachowej kariery z powodu problemów zdrowotnych.

Gratulujemy Francuzowi, a GM Hao Wangowi życzymy zdrowia i siły.

Giri 0 – 1 Alekseenko

Dla Giriego to drugi turniej w tym roku, który wymyka mu się z rąk na ostatniej prostej. /fot. Lennart Ootes fide.com

Po wspaniałym zrywie Giriego, dzięki któremu liczył się w walce o awans, nastąpiło zatarcie silnika i na ostatniej prostej dwukrotnie musiał uznać wyższość rywali. Niespodziewanie zza jego pleców wyłoniła się postać MVL, który wygrał swoje partie i tego powodu Anish Giri spadł na najniższy stopień podium. Postawa Alekseenko tuż po wznowieniu turnieju na pewno zaskoczyła na plus, choć nie starczyło mu sił na utrzymanie takiego tempa i siły gry. Ostatecznie mimo najniższego rankingu, nie był czerwoną latarnią turnieju, a zdobyte doświadczenie z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Caruana 1/2 – 1/2 Grischuk

Caruana nie powtórzy rywalizacji z Carlsenem o szachowy tron. /fot. Lennart Ootes fide.com

Partia grana o nic i z miłości do szachów – obaj zawodnicy znajdują się w środku tabeli i grali ponad 6 godzin, by podpisać blankiety z podziałem punktu. Fabiano Caruana zakończył turniej z czwartą lokatą, zaś Grischuk zapewnił sobie występ na poziomie 50%. Partia toczyła się w rzadko widywanym na tym poziomie wariancie obrony sycylijskiej.

Nagrody

Oczywiście zawodnicy walczyli nie tylko o awans do meczu o MŚ, ale także o nagrody finansowe. Pula wyniosła 500 000 euro do podziału:

  1. 48 000 euro – Ian Nepomniachtchi
  2. 36 000 euro – Maxime Vachier-Lagrave
  3. 24 000 euro – Anish Giri

Oraz po 3 500 euro za każde pół punktu dla zawodnika. Dokładny przydział nagród na grafice na początku artykułu.


Dzisiaj transmisję dla Was prowadził IM Piotr Nguyen, którego gośćmi byli WFM Honorata Kucharska, GM Grzegorz Nasuta i GM Kamil Dragun. Transmisję zakończyli wspólnie prezes Infoszach IM Piotr Nguyen i szef chess24.pl GM Mateusz Bartel. Dziękujemy serdecznie naszym gościom i wszystkim kibicom za wspólne oglądanie! Mamy nadzieję, że podobała się Wam nasza owocna współpraca z zespołem chess24.pl i mamy nadzieję, że przyszłość przyniesie jeszcze wiele wspólnych projektów.

Przypominamy, że na hasło: „InfoSzach” do końca kwietnia macie -40% zniżki na kupno konta premium na chess24.com. Link: https://chess24.com/en/premium

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*