Mecz o MŚ: Carlsen – Caruana, Londyn 2018 – kto wygra?

Oficjalna strona meczu: worldchess.com

Wielkimi krokami zbliża się Mecz o Mistrzostwo Świata rozgrywany pomiędzy obrońcą tytułu Magnusem Carlsenem 🇳🇴, a zwycięzcą tegorocznego turnieju pretendentów Fabiano Caruaną 🇺🇸. Rozegrany będzie planowo w dniach 9-28.11, w The College, Southampton Row, Holborn w Londynie 🙂

Plan meczu. Rundy będą rozpoczynać się o 15:00 czasu GMT, czyli o 16:00 czasu polskiego. Co dwie rundy będzie dzień przerwy.

Zawodników nie trzeba przedstawiać raczej nikomu, ale postaram się w skrócie zarysować profile zawodników. 

Obecny Mistrz Świata od 2011 roku jest niezmiennie liderem rankingowej listy FIDE. Koronę zdobył w 2013 roku, w wieku 23 lat detronizując Visvanathana Ananda 🇮🇳 (mecz odbył się w Chennai). Tytułu bronił dwukrotnie, najpierw mierząc się ponownie z Anandem (Sochi, 2014), a dwa lata później pokonując Sergieja Karjakina 🇷🇺 (Nowy Jork 2016). Powstanie portalu Infoszach.pl nie bez przyczyny zbiegło się z ostatnim meczem o Mistrzostwo Świata. Chcieliśmy wówczas przybliżyć Polakom tak ważne wydarzenie dla szachowego świata. Na naszej stronie pojawiły się analizy wraz z nagraniami wideo ze wszystkich partii rozgrywanych tempem klasycznym. Tym razem trochę w innej formule, ale spodziewajcie się również materiałów specjalnych z okazji meczu o szachowy tron.

Playlista z 12 partiami meczu Carlsen – Karjakin:

Artykuł podsumowując mecz z 2016 roku:

Mecz o MŚ w 16 diagramach

 

Na turnieju pretendentów liczy się tylko pierwsze miejsce, każde inne jest miejscem przegranym i zwykle nikt nie pamięta kto zajął miejsce drugie czy piąte. Jednakże warto wspomnieć, że już w 2016 roku Fabiano Caruana był bardzo bliski dostania się do meczu. W ostatniej rundzie turniejów pretendentów był zmuszony do walki o pełen punkt kolorem czarnym (przy remisie decydowałaby wartościowość pomocnicza, która zadziałałaby na niekorzyść Caruany) i partię przegrał ze zwycięzcą – Sergiejem Karjakinem. Finalnie Amerykanin podzielił wówczas miejsce drugie. Na tegorocznym turnieju pretendentów Fabiano zaczął bardzo dobrze i dość szybko (po czwartej rundzie) wysunął się na samodzielne prowadzenie.

Punktem zwrotnym było zwycięstwo nad Vladimirem Kramnikiem. Każdy inny wynik mógłby kompletnie zmienić bieg historii 🙂 Wnikliwą analizę znajdziecie na naszym kanale:

Pomimo bycia najbardziej doświadczonym zawodnikiem, Vladimir Kramnik od tego momentu nie potrafił opanować emocji aż do końca turnieju; jego grę charakteryzował młodzieńczy przerost ambicji i brak odpowiedzialności. Natomiast Fabiano Caruana po tej partii nabrał jeszcze większego wiatru w żagle i zdobywał kolejne punkty i utrzymał prowadzenie po pierwszej połowie turnieju. Jednakże w drugiej części Fabiano grał być może zbyt solidnie, robił same remisy i wyczuwalny był strach przed porażką. Ta nadeszła jak samospełniająca się przepowiednia…

Wynik pojedynku z Karjakinem dodał bardzo dużo dramaturgii i sytuacja turniejowa bardzo się skomplikowała. Ostatecznie jednak po dobrym finiszu można było śmiało stwierdzić, że zwycięzca turnieju jest w pełni zasłużony.

Fabiano Caurana wygrywa ostatnią rundę czarnymi i tym samym przypieczętował zwycięstwo w całym turnieju pretendentów!…

Gepostet von Infoszach am Dienstag, 27. März 2018

Kto wygra mecz o Mistrzostwo Świata? Jakie są szanse i co mówią statystyki?

Niewątpliwie Fabiano Caruana jest godnym przeciwnikiem dla obecnego Mistrza Świata. Amerykanin jest młodszy o dwa lata, ale od dawna jest zawodnikiem ścisłej czołówki światowej i taki mecz był już prognozowany niejednokrotnie.

Zdjęcie wykonane podczas turnieju Sinquefield Cup w 2014 roku przez Harry Bensona.

Na wstępie wspomniałem, że Magnus „od 2011 roku jest niezmiennie liderem rankingowej listy FIDE”, ale warto odnotować, że w ostatnim czasie jego przewaga rankingowa nad kolejnymi zawodnikami drastycznie stopniała.

Top 22 zawodników na świecie (1.11.2018).

Na chwilę obecną różnica pomiędzy Carlsenem, a Caruaną wynosi jedyne trzy punkty! Co ciekawe, Fabiano swój najwyższy ranking w karierze miał cztery lata temu (2844), ale był to także rok, kiedy to Magnus osiągnął swój rekordowy ranking (2882). Garść statystyk ze strony chess24:

With just 1 week to go to the Carlsen vs. Caruana World Chess Championship match it's official that for the 1st time…

Gepostet von chess24 am Freitag, 2. November 2018

Z powyższej grafiki zauważyć można, że Magnus posiada znacznie wyższe rankingi w szachach szybkich oraz błyskawicznych. Fabiano nigdy nie słynął ze swoich umiejętności w partiach rozgrywanych szybszym tempem i chociaż ostatnio bardzo poprawił się w tym aspekcie, to nie jest faworytem. Może to mieć bardzo duże znaczenie jeśli mecz doprowadzony zostałby do fazy dogrywek.

Warto spojrzeć także na statystykę bezpośrednich pojedynków. Z ogromną przewagą prowadzi Carlsen, w szachach klasycznych 10 do 5 (oraz 18 remisów), zaś w pozostałych partiach 13 do 6 (oraz 4 remisy).

Ostatnie spotkanie przy szachownicy pomiędzy tymi zawodnikami miało miejsce w sierpniu. Magnus rozegrał białymi debiut w swoim stylu, czyli bardziej na zaskoczenie niż na przewagę, którą to jednak uzyskał w grze środkowej. Niewiele brakowało do zwycięstwa, ale ostatecznie partia zakończyła się podziałem punktu. Autor fotografii: Lennart Ootes.

Moim zdaniem Magnus jest cały czas najsilniejszym szachistą na świecie i jeśli jest ktoś, kto może go zatrzymać to jest to on sam. Fabiano wydaje się być dużo bardziej ułożony, skrupulatny i raczej nie pozwoli sobie na nonszalancką grę podczas gdy Magnusowi mogą krótko mówiąc, puścić nerwy. Mogliśmy jasno to zaobserwować na poprzednim meczu, ale czy dobry zawodnik pozwoli sobie na zrobienie tego samego błędu? Osobiście wątpię i choć po cichu kibicuję Caruanie, to tak naprawdę chyba tylko dlatego, że chcę zobaczyć rozwścieczonego Wikinga. Jeśli Carlsen nie straci kontroli nad sytuacją, to mecz wygra, jak nie w klasykach to w dogrywce.
 

A na kogo stawiają reprezentanci Polski?

Zapytaliśmy całą męską drużynę olimpijską oraz dwie arcymistrzynie 😉

Obstawiam Magnusa, że wygra w dogrywkach albo w końcówce meczu. Trzymam za niego kciuki, będzie to ciężki mecz!

Jan Krzysztof Duda

 

Myślę, że minimalnym faworytem (60-40) jest Magnus, z tego względu, że ma już doświadczenie w graniu o taką stawkę. Sam Magnus stwierdził, że gdy grał 1. mecz o MŚ (Chennai z Vishym) to podczas pierwszych partii był po prostu nerwowy. Nie ukrywam jednak, że kibicuję Fabiemu, uważam, że ma on wszelkie predyspozycje, żeby ograć Magnusa. Uważam, że jest bardzo miłą osobą, mimo wielkich już przecież sukcesów nie wywyższa się i nie okazuje swojej pozycji. Nie ukrywam też, że jestem trochę rozdarty, Magnusa będzie pewnie wspomagał Peter Heine Nielsen, a Fabiego Rustam Kasimdzhanov czyli moi dobrzy znajomi z czasów współpracy z Vishym. Dlatego też nie chciałbym, żeby któryś z zawodników zanotował jakąś debiutową „wpadkę” 🙂

Radosław Wojtaszek

 

Ciężko mi przewidzieć wynik tego spotkania. Obydwaj zawodnicy grają kapitalne szachy – Caruana w ostatnim okresie gra potwornie dobrze i podtrzymuje to bardzo dobrym przygotowaniem debiutowym. Natomiast Carlsen… cóż, to Carlsen – jak będzie w formie, to może zdominować każdego. Liczę na wysoki poziom meczu. Obstawim remis– niech dogrywki wyłonią zwycięzcę!

Kacper Piorun

 

Po wygraniu przez Caruanę Turnieju Kandydatów nie miałem wątpliwości, że faworytem w meczu będzie Carlsen. Jednakże Amerykanin wydaje się aktualnie być na fali wznoszącej, gdy Norweg zdaje się być nieco zagubiony. Żaden wynik nie będzie dla mnie niespodzianką, ale w tej chwili już nieco wyżej (52:48?) oceniałbym szanse Caruany.

Jacek Tomczak

 

W tym roku Mecz o Mistrzostwo Świata w szachach zapowiada się niesamowicie ciekawie. Mimo że Carlsen wydaje się ciągle być faworytem to sytuacja jest zupełnie inna niż w meczu z Karjakinem. Jeszcze kilka lat temu można było mówić o zupełnej dominacji Norwega, jednak ostatnio można zaobserwować, że ta różnica się wyraźnie zmniejszyła biorąc nawet pod uwagę, że różnica rankingowa między Caruaną a Carlsenem wynosi tylko 3 punkty. Wydaje się, że to już najwyższy czas na zmiany, obstawiam minimalne zwycięstwo Caruany 6.5-5.5

Kamil Dragun

 

Według innych faworytem jest Carlsen, ale ja mam cichą nadzieję, że Fabiano sprawi dużą niespodziankę. Wiadomo, że Magnus ma dużą przewagę nad Caruana ale wszystko w tym meczu będzie zależało od szczęścia! Myślę że będzie dużo ognia na szachownicy w meczu!

Karina Szczepkowska

 

Według mnie mecz wygra Carlsen, ponieważ to klasa sama w sobie. Jest co prawda wielu innych znakomitych szachistów, ale w moim odczuciu mimo wszystko jeszcze daleko komukolwiek, żeby mu dorównać.

Klaudia Kulon

 

…A co sądzą nasi czytelnicy? Piszcie w komentarzach!

Podobał Ci się wpis? Wesprzyj nas na patronite!

O Piotr Nguyen 167 artykułów
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

6 Komentarzy

  1. Podobnie jak imiennik (GM Jacek Tomczak) obstawiam minimalną przewagę Caruany. Carlsen gra lepiej, ale gorzej znosi trudne sytuacje i może nie wytrzymać nerwowo. Jedyną szansą dla Magnusa jest „przełamanie” Fabiano już na początku – wtedy będzie „w żywiole” 🙂

  2. Sport właśnie na tym polega, że nigdy nie wiadomo kto wygra 🙂
    Osobiście będę zadowolony z mistrza świata niezależnie od tego, kto nim zostanie. Carlsen – wiadomo, talent takiego formatu zdarza się raz na kilkadziesiąt lat. Caruana – bardzo mocny i ciekawy zawodnik, miły do śledzenia. Obu panom życzę wszystkiego najlepszego, ale wiadomo, że wygra tylko jeden 🙂

  3. Czołem,

    Jestem amatorem :),kibicuje Magnusowi ale komputerowe przygotowanie po stronie Fabiana, stoi za tym milioner Rex S.
    Jeśli w klasycznej części meczu Magnus nie wpadnie w nowinkę FC & ska, to w dogrywce wygra.

    Pozdr K+

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*