„Gambit Królowej” – serial jakiego jeszcze nie było

Gambit królowej, najnowsza produkcja Netflixa, z dnia na dzień bije rekordy popularności. Słupki oglądalności przekraczają kolejne poziomy. W internecie, mówiąc kolokwialnie, zawrzało na temat szachowego serialu, który momentalnie osiągnął najwyższe miejsca w rankingowych zestawieniach, a media po prostu oszalały na jego punkcie.

Szachowa gorączka

Gambit królowej okazał się strzałem w dziesiątkę. Fenomen serialu, składający się na dobrze napisany scenariusz, świetną grę aktorską, jak również olśniewającą scenografię, ukazującą realia lat 60. XX wieku, sprawił, że ściągnął on przed ekranami telewizorów i komputerów miliony ludzi z całego świata. Jak widać, realizatorzy nie szczędzili trudów, pracy oraz wysiłków w produkcję serialu oraz na samym planie zdjęciowym. Zdecydowana większość krytyków jest zdania, iż jest to rewelacyjnie nakręcony film, podzielony na siedem odcinków. Doceniony przez środowiska miłośników królewskiej gry spowodował, że w mass mediach zapanowała istna ,,szachowa gorączka” na temat Gambitu królowej. Stacje telewizyjne, gazety i portale internetowe co rusz publikują artykuły o nowej produkcji Netflixa, która zachwyca swą wciągającą fabułą, jak i nietuzinkowymi bohaterami. Warto również dodać fakt, że nawet sam Stephan King jest zachwycony serialem, zaś na serwisie eBay sprzedaż szachownic po obejrzeniu Gambitu królowej wzrosła o ponad 200%.

Ilość zredagowanych artykułów przez portale internetowe świadczy o niezwykłej popularności serialu, który zaledwie trzy tygodnie temu miał swoją premierę. /arch.domowe (uwaga: niektóre zdjęcia nie muszą zgadzać się ze zdjeciami umieszczonymi na stronach)

Figury na szachownicy, czyli obsada aktorska

Anja Taylor-Joy fenomenalnie zagrała postać Beth Harmon, utalentowanej szachistki, walczącej o tytuł mistrza świata. Młoda (bo dwudziestoczteroletnia) aktorka stworzyła fantastyczną kreację, stając się w ten sposób natychmiast ulubienicą widzów na całym świecie. Niejeden szachista z męskiego grona może być zauroczony nie tylko jej grą przy szachownicy, lecz również magnetycznym urokiem oraz kobiecym wdziękiem. Widzowie od razu pokochali ją za tę wybitną rolę. Kunszt aktorski został w pełni doceniony przez media oraz społeczność internetową. Krytycy nie kryją podziwu oraz pochwał nad jej postacią, od której wręcz nie można oderwać wzroku i to nawet na krótką chwilę. Anja Taylor-Joy jest gwiazdą serialu, stając się w ten sposób istną ,,szachową królową”. Świetnie zagrała rolę Beth Harmon – cichej, introwertycznej dziewczyny z sierocińca, która będąc uzależniona od gry w szachy oraz od leków uspokajających, nie boi się stawiać kolejnych kroków na ścieżce swej kariery.

Rola Marcina Dorocińskiego również zasługuje na osobną wzmiankę. Polski aktor wyśmienicie wcielił się w postać Vasilija Borgova- najgroźniejszego przeciwnika głównej bohaterki serialu. Marcin Dorociński w Gambicie królowej zagrał ważną rolę, mającą znaczący wpływ na przebieg fabuły serialu. Już w scenie otwierającej widzimy go przy szachownicy wraz z Anją Taylor-Joy, wymieniając się ze sobą spojrzeniami. Mimo że Borgov pokazuje się rzadko na ekranie, to jego postać jest kluczowa dla fabuły. Polak dostał doceniony przez rodowe oraz zagraniczne media pozytywnymi recenzjami. Pochwalił go nawet sam David Beckham, który zdradził, że z zapartym tchem ogląda kolejne odcinki Gambitu królowej, który bardzo mu przypadł do gustu.

Marcin Dorociński z zamyślonym spojrzeniem przy szachownicy/wprost.pl

Co mówią szachiści..

Wywiad z Radosławem Wojtaszkiem

Grzegorz Wojnarowski, WP SportoweFakty: Podobał się panu „Gambit Królowej”?

Radosław Wojtaszek, arcymistrz szachowy, trzykrotny mistrz Polski w szachach: Zdecydowanie tak. Wszystkie dotychczasowe produkcje filmowe o szachach bardzo wkurzały nasze środowisko. Były w nich błędy, które wyłapać mógł zwykły szachista-amator, nieprofesjonalne sekwencje ruchów. A tutaj wszystko, co związane z szachami, zostało napisane i zagrane świetnie. Od Marcina Dorocińskiego wiem, że za szachową stronę odpowiadał Bruce Pandolfini, szachista z USA, który był trenerem Fabiano Caruany, obecnie zawodnika numer 2 na świecie. Kiedy o tym usłyszałem, byłem pewien, że będzie dobrze

Atmosferę szachów lat 60. i 70. też przedstawiono jak należy?

Jestem wręcz w szoku, jak dobrze została ona oddana. Zadbano o szczegóły, na przykład pokazano, że w latach 60. można było jeszcze przy szachownicy palić. Jest też scena, w której Elizabeth Harmon idzie na mecz (partię) z Wasilijem Borgowem po ciężkiej nocy, jeszcze w stanie wskazującym. W czasie, w którym toczy się akcja serialu, zdarzały się takie przypadki. Szczególnie w Związku Radzieckim alkohol był w szachach obecny. Ponoć jeden z radzieckich arcymistrzów zwykł mawiać, że prawidłowa analiza odroczonej partii wymaga dwóch butelek wódki.

Jak ocenia pan Marcina Dorocińskiego w roli takiego archetypowego czempiona?

Marcin świetnie go uosabia. Jest zimny, mało mówi, wzbudza szacunek graniczący ze strachem, ale z drugiej strony nawiązuje kontakt z główną bohaterką i widzi w niej nie tylko szachistkę, ale też człowieka. Czujemy, że nie jest czarnym charakterem. Z mojej perspektywy, zawodowego szachisty, była to wybitna rola Dorocińskiego.

Cały wywiad na stronie: https://sportowefakty.wp.pl/szachy/

Wywiad z Klaudią Kulon

Krzysztof Tragasz, autor Noizz.pl: Główna bohaterka serialu „Gambit królowej” większość czasu poświęcała na naukę sekwencji i taktyk używanych przez innych graczy. Jak radzisz sobie z ich zapamiętywaniem?

Klaudia Kulon, arcymistrzyni szachowa: Każda partia szachowa składa się z trzech części: debitu, gry środkowej oraz końcówki. Debiutami nazywamy pierwsze 15-20 ruchów i w serialu mogliśmy usłyszeć m.in. o tzw. obronie sycylijskiej czy tytułowym gambicie królowej. Każdy z graczy stara się zapamiętać ich jak najwięcej, jednak nie wydaje mi się, aby ktokolwiek był w stanie spamiętać wszystkie. Podczas gry środkowej myślimy nad planem i taktyką na daną rozgrywkę, a końcówka to moment, w którym na szachownicy zostaje już niewielka ilość figur. Serial osadzony jest w latach 60., dlatego główna bohaterka uczy się z książki, ale teraz większość graczy używa do tego komputerów.

Czy mając na uwadze twoje doświadczenie, zauważyłaś w serialu jakieś rażące błędy albo sytuacje, które nijak mają się do rzeczywistości, jeśli chodzi o samą grę i świat profesjonalnych rozgrywek?

Było kilka takich kwestii, z których z innymi graczami głośno się śmialiśmy. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że serial osadzony jest w latach 60., ale mimo to pojawiło się tam kilka zabiegów, które w prawdziwym świecie szachów już nie występują. Mowa tu np. o końcówce partii, kiedy serialowi bohaterowie przewracają króla. Kiedyś faktycznie tak było, ale jest to bardzo stary zwyczaj i od dawna się go nie stosuje. Często nawet nie mówi się, że poddaje się partię. Wystarczy podać rękę przeciwnikowi i odejść od szachownicy. Widać wyraźnie, że twórcy konsultowali elementy rozgrywek szachowych z profesjonalistami, bo nazwy debiutów są poprawne, większość ruchów również była poprawna, ale to, co przykuło moją uwagę to fakt, że główna bohaterka robiła podczas swoich gier sporo błędów. Jestem jednak przekonana, że jeśli ktoś nie jest profesjonalnym graczem, z pewnością tego nie dostrzegł. Kolejnym tematem jest możliwość odkładania partii. Kiedyś było to możliwe ze względu na fakt, że nie było zegarów elektronicznych. Teraz obowiązuje zasada, że partia musi zakończyć się w tym samym dniu, w którym się rozpoczęła.

Cały wywiad na stronie: https://noizz.pl/wywiady/

Wideorecenzja Gambitu królowej

Gambit królowej na Netfliksie elektryzuje widzów. To jest serial, ale wcale nie temat tego serialu, czyli gra w szachy jest tym, co wydaje się być najważniejsze, ale osoba głównej bohaterki, a właściwie osoba aktorki, grającej główną bohaterkę. Ta dziewczyna, która ma 24 lata teraz, nazywa się Anja Taylor-Joy, i jest absolutnie wyjątkowa.

Tomasz Raczek

Tak właśnie zaczyna się recenzja serialu przygotowana przez wybitnego polskiego krytyka filmowego Tomasza Raczka, do której link zostawiam

[Aktualizacja]

Już jutro 19.11.2020 około godziny 8.50 arcymistrzyni Klaudia Kulon będzie gościem w Dzień dobry TVN, gdzie poruszonych będzie wiele tematów szachowych i okołoszachowych. Zapraszam i polecam!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*