Serial ,,Gambit królowej”- zapowiedź

Młoda dziewczyna mająca olbrzymi talent, chce zostać najlepszą szachistką na świecie. Dla swej pasji zaczyna się coraz bardziej poświęcać. Wciągnięta w nałóg, od którego nie może się już uwolnić, uparcie dąży do wyznaczonego wcześniej celu. Gra w szachy staje dla niej całym życiem, jednocześnie nie będąc świadoma tego, iż niedługo będzie musiała stoczyć najważniejszy pojedynek – z sobą samą. Tak oto w skrócie przedstawia się historia najnowszego serialu, który już niedługo wystartuje na platformie Netflix.

Zarys fabuły

Serial powstał na kanwie powieści Waltera Tevisa pod tym samym tytułem. Opowiada o młodej, bardzo zdolnej dziewczynie imieniem Beth Harmon, która pod koniec lat 50. XX wieku trafia do sierocińca. To właśnie tam ujawnia się jej niezwykły talent do gry w szachy. Z biegiem czasu, szachistka wznosi się na wyżyny swoich intelektualnych zdolności przy czarno- białej planszy, zdobywając kolejne sukcesy. Niestety zaczyna również uzależniać się od leków uspokajających, od których już nie potrafi się uwolnić.

W umyśle dziewczyny zapoczątkowują się wyraźne zmiany, które pod płaszczykiem wrodzonego geniuszu, zaczynają kształtować jej osobowość. Stawia przed sobą następne, coraz bardziej wymagające zadania. Obsesja na punkcie zdobycia najwyższych lokat oraz triumfów napędza jej życie. Chce pokazać całemu światu, że kobieta może grać na równi z mężczyznami, a nawet ich zwyciężać. Dla Beth Harmon na szachownicy nie ma rzeczy niemożliwych i pragnie to udowodnić każdemu kto zechce z nią stoczyć pojedynek.

Szachowy talent dla Beth Harmon powoli staje się jej przekleństwem. /granice.pl

Kto stanął za kamerą?

Reżyserem serialu, jak i autorem scenariusza jest Amerykanin Scott Frank. Jest on uważany za jednego z najlepszych osób ze świata współczesnej kinematografii specjalizujących się w sztuce scenopisarskiej.

W swoim dorobku Scott Frank napisał scenariusze to takich filmów jak na przykład: Umrzeć powtórnie (1991), Raport mniejszości (2002), Lot Feniksa (2004), Świadek bez pamięci (2007), Marley i ja (2008), Krocząc wśród cieni (2014).

Scott Frank może ponadto pochwalić się dwoma nominacjami do Oscara za scenariusz do filmów- Co z oczu, to z serca (1998) oraz Logan: Wolverine (2017).

Za produkcję wykonawczą odpowiadają także William Horberg i Allan Scott.

Beth, pochłonięta do reszty obsesją na punkcie gry w szachy, nie zdaje sobie sprawy przed tym, jaka jest prawdziwa cena jej geniuszu/ lubimyczytac.pl

Obsada aktorska

Główną rolę kobiecą odgrywa Anja Taylor-Joy. Wcieliła się ona w postać utalentowanej dziewczyny, która chce pragnie podbić cały szachowy świat. Na planie serialu możemy zobaczyć także takich aktorów jak Bill Camp, Marielle Heller, Thomas Brodie-Sangster oraz Moses Ingram. Polskim akcentem w produkcji jest drugoplanowa rola Marcina Dorocińskiego. Zagrał on rosyjskiego mistrza szachowego, który został wyzwany do pojedynku przez główną bohaterkę.

Pomimo swej atrakcyjności, Beth nie jest kobietą idealną. Musi walczyć nie tylko na szachownicy, ale także z sobą samą, żeby nie przegrać życiowej partii. /gram.pl

Gdzie i kiedy oglądać?

Pierwszy sezon miniserialu z szachami w roli głównej ma mieć łącznie sześć odcinków. Wszystkie epizody zostaną udostępnione na platformie Netflix w dniu premiery serialu, tak jak inne produkcje filmowe w serwisie. Z pewnością serial przypadnie do gustu miłośnikom i pasjonatom królewskiej gry i nie tylko. A to, okaże się już wkrótce.

Premiera Gambitu królowej już w piątek, 23 października 2020 roku. 

Miłego oglądania!

Najpiękniejsze partie Beth Harmon

Przygotowaliśmy dla Was wpis w którym zebraliśmy kilka najlepszych partii toczonych przez główną bohaterkę. Zapraszamy:

TOP5 najlepszych partii Beth Harmon || „Gambit Królowej”

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*