Czy dasz radę pokonać Beth Harmon?

"Szlachetna gra posiada otchłanie, w których słaba dusza często przepada" /kadr z serialu

„Gambit królowej” to dobrze wszystkim znana produkcja Netflixa, w którym Beth Harmon pokonuje kolejne szczeble szachowej kariery. Wraz ze wzrostem popularności serialu pojawiało się co raz więcej osób, które zadawały sobie pytanie: „A jak wyglądałaby moja partia przeciwko Beth?” 

Jak zagrać z Beth?

Naprzeciw oczekiwaniom wielu osób wychodzi najpopularniejsza strona szachowa na świecie – chess.com. Przedwczorajszy dzień przyniósł nam zmiany: została dodana możliwość zagrania nie tylko z Beth, ale i z wieloma innymi szachowymi osobistościami. „Jak to możliwe?” W bardzo prosty sposób – silnik szachowy dostosowano w taki sposób, by jak najlepiej oddawał siłę gry danej osoby. Dodatkowo w przypadku Beth dostosowano jej siłę gry do poszczególnych etapów jej kariery, dzięki czemu każdy może spróbować swoich sił. Jest jeszcze jedna funkcjonalność – są trzy poziomy trudności ustawień: od pierwszego ze wszelką pomocą portalu aż po trzeci, w którym mierzymy się samodzielnie z przeciwniczką.

Można zmierzyć się z Beth na każdym etapie jej szachowego rozwoju. /chess.com

W trakcie partii możemy przeczytać wiele komentarzy wygłaszanych przez Beth w języku angielskim, na przykład gdy zagramy z młodą Beth niepoprawny debiut, to przeczytamy: „I don’t think this is a good opening.” Kwestie dialogowe Harmon są dopasowane do sytuacji na szachownicy oraz jej wieku. Dodatkowo, ze wszystkimi wersjami Beth może zagrać każdy i nie wymaga to konta premium.

Czy zagranie z Beth Harmon jest w pełni darmowe?

TAK! Wystarczy mieć założone darmowe konto na chess.com, by móc z nią rywalizować. Liczba pojedynków jest nielimitowana, zapis danej partii można pobrać i zachować na pamiątkę. Jeśli macie już konto na tejże platformie, to klikając ten link od razu przeniesiecie się do panelu, w którym możecie wyzwać Elisabeth Harmon na grę: www.chess.com/play/computer

Jednak Beth nie jest jedyną wyjątkową osobą, z którą możemy się zmierzyć. Od teraz możesz zagrać również z wieloma dostosowanymi poziomem botami i znanymi szachistami, jednak zagranie z większością z nich wymaga konta w wersji premium, którą możecie nabyć wchodząc w ten link: www.chess.com/membership

Co jeszcze daje konto premium?

Diamentowe konto gwarantuje szereg korzyści:

  • korzystanie ze strony bez reklam
  • nielimitowane zadania
  • nielimitowane puzzle rush
  • raport z partii i analiza
  • nielimitowane lekcje
  • dostęp do całej biblioteki video bez żadnych ograniczeń
  • gra ze wszystkimi botami, w tym między innymi z SuperGM Hikaru Nakamurą czy Alexandrą Botez.
Są trzy pakiety do wyboru: złoty, platynowy oraz diament. Każdy wyższy poziom odblokowuje większą ofertę. /chess.com

Szachowe „boom”

„Gambit królowej” szybko stał się jednym z najpopularniejszych seriali Netflixa w ostatnim czasie. Powodów tego jest wiele: genialna gra aktorska, świetnie napisany scenariusz oraz olśniewająca scenografia. Popis swoich umiejętności dały również osoby odpowiedzialne za szachowy aspekt produkcji. Tak wypowiadał się o tym polski arcymistrz Radosław Wojtaszek:

Wszystkie dotychczasowe produkcje filmowe o szachach bardzo wkurzały nasze środowisko. Były w nich błędy, które wyłapać mógł zwykły szachista-amator, nieprofesjonalne sekwencje ruchów. A tutaj wszystko, co związane z szachami, zostało napisane i zagrane świetnie.

Polski arcymistrz nie jest jedynym, który nie szczędził pochwał serialowi. Jeśli chcecie przeczytać więcej o tym, dlaczego ten serial szachowo stoi na tak wysokim poziomie, to zachęcamy do przeczytania tego artykułu.

TOP5 najlepszych partii Beth Harmon || „Gambit Królowej”

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*