Carlsen najlepszy w Warszawie!

Były już mistrz świata Magnus Carlsen / fot. Rafał Oleksiewicz

Po fenomenalnym starcie w zmaganiach blitzowych, Carlsen jeszcze raz potwierdził swoją siłę w grze tempem błyskawicznym. Zdobywając drugiego dnia turnieju blitza łącznie 7 pkt. na 9 możliwych (powtórka z pierwszego dnia!), zapewnił on sobie pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Superbet Rapid & Blitz w Warszawie. Taki wynik zagwarantował mu wygraną w wysokości 40 000$ z łącznej puli 175 000$.

Wyniki końcowe

Poniżej zamieszczam kilka ciekawych partii z ostatniego dnia turnieju.

Fatalny błąd Aroniana – runda 13

W pojedynku z MVL-em – specjalistą od wariantu Najdorfa, Levon zdecydował się na szybkie zejście z utartych ścieżek. Już po pięciu pierwszych posunięciach mieliśmy do czynienia z pozycją nie graną wcześniej przez żadnego zawodnika z rankingiem wyższym niż 2500 (nawiasem mówiąc, w bazie są łącznie tylko 3 partie). Kontynuacja Aroniana wydawała się logiczna z pozycyjnego punktu widzenia, gdyż opanował on ważne pole d5 swoimi figurami. Nie było to jednak wystarczające do uzyskania przewagi, gdyż znany z pomysłowej gry Vachier szybko poszukał kontrgry na skrzydle królewskim w sposób podobny do wariantu Swiesznikowa Obrony Sycylijskiej. Zagrał on f5, dzięki czemu do gry mogły wejść czarne wieże, tworząc przy okazji nacisk na pionka f2. Pozycja białych nie była łatwa do gry, mimo dobrej oceny silnika. Przełomowym momentem okazał się ruch 22, w którym to Aronian zagrał b2-b4, pozwalając czarnym na zgarnięcie pionka f2. Nie prowadziło to jednak jeszcze do gorszej pozycji. Dopiero następny ruch Amerykanina przysporzył mu kłopotów. Posunięcie 23.Kg1?? spowodowało natychmiastową porażkę, z uwagi na 23… Hf7!, po którym Aronian złożył broń. Odejście wieży na jakiekolwiek pole na pierwszej linii, spotkałoby się z reakcją w postaci 24…Hd5! z nieuchronnym matem na g2.

Trwający prawie tydzień turniej wzbudził ogromne zainteresowanie mieszkańców stolicy i nie tylko. Dzięki bezpłatnym wejściówkom oraz wydarzeniom towarzyszącym, takim jak turnieje dla kibiców oraz symultany, frekwencja oglądających dopisywała. Była to również wspaniała okazja na zebranie autografów czy zrobienie sobie zdjęć z najlepszymi szachistami świata, po które rozstawiły się kolejki! Jak wspomniał w wywiadzie Levon Aronian(…) chcielibyśmy żeby zainteresowanie szachami nie malało i było takie jak w Warszawie!” To spostrzeżenie doskonale puentuje popularność wydarzenia.

Tłumy fanów czekających na autograf od Carlsena / fot. Rafał Oleksiewicz

London w stylu JKD – runda 13

Jan-Krzysztof Duda był niewątpliwie faworytem w partii z Kirillem Shevchenko. Tym niemniej, klasa z jaką wygrał z rumuńskim arcymistrzem zasługuje na pochwałę. Wyborem debiutowym Janka był wariant londyński, znany potocznie jako „London„. Jego niezaprzeczalną zaletą jest harmonijność ustawienia figur oraz dość jasne i proste plany gry. Zazwyczaj jest on kojarzony z grą pozycyjną, tym niemniej, często zdarzają się także i czysto taktyczne kontynuacje. 16.f4!?, zagrane przez Dudę, sprowadziło ten pojedynek właśnie na tę ścieżkę. Znalezienie planu dla czarnych nie było proste, podczas gdy manewry białych figur, nakierowane na skrzydło królewskie, wydawały się logiczne i dość łatwe do znalezienia. Punkt kulminacyjny nastąpił w ruchu 20. Shevchenko za wszelką cenę nie chciał wymieniać czarnopolowych gońców i zagrał 20…g5?, co znacznie pogorszyło pozycję jego króla. To osłabienie zostało skrzętnie wykorzystane przez Polaka. Kilka ruchów później 21-letni przeciwnik Janka był już zmuszony do oddania figury. Realizacja tej przewagi oczywiście nie sprawiła białemu kłopotów. Na samym finiszu partii mieliśmy jeszcze jednak do czynienia z prostym, ale również i eleganckim motywem taktycznym. 33.Hxh6!?, oddające hetmana za dwie wieże ułatwiło białym dokończenie ataku na czarnego króla.

Partia o wszystko – runda 18

Pojedynek DudaCarlsen w ostatniej rundzie był prawdopodobnie najbardziej wyczekiwanym przez kibiców starciem tego turnieju. Od samego początku partii mogliśmy napawać się widokiem radosnej twórczości zawodników na szachownicy. Ruch 2…b6?! w Obronie Sycylijskiej uznawany jest za podejrzany i m.in. z tego powodu nie grywa się go zbyt często. To jednak dopiero początek! Po kilku kolejnych posunięciach czarny hetman wylądował w centrum, będąc zewsząd atakowanym przez lekkie figury białych. 7…e6? pogorszyło jeszcze sytuację. Jan-Krzysztof Duda stracił jakość, a jego król nie mógł już wykonać roszady. Wydawało się, że koniec jest już bliski, lecz Magnus zaczął grać niedokładnie. Z ruchu na ruch wypuszczał przewagę, aż doprowadził do równej końcówki, w której pojawiła się nawet nadzieja na wygranie partii przez Dudę. Końcówka pozostawała jednak dalej obiektywnie remisowa, czego Magnus finalnie dowiódł, zapewniając sobie tym samym zwycięstwo w Warsaw Superbet Rapid & Blitz.

Dwaj najlepsi szachiści turnieju / fot. Rafał Oleksiewicz

Turniej piłki nożnej

Oprócz imprez towarzyszących dla kibiców, organizatorzy turnieju zadbali również o rozrywkę dla grających. Szachiści zmierzyli się na murawie z inicjatorami wydarzenia. Drużyna Magnusa, w której zagrali m.in. arcymistrzowie Levon Aronian, Maxime Vachier-Lagrave oraz trenerzy szachów pokonała 73 zespół organizatorów Superbet Rapid & Blitz 2023. Magnus poprowadził swój zespół do wygranej strzelając 4 bramki i zaliczając 1 asystę.

Norweg najlepszy nie tylko na 64 polach! / fot. Rafał Oleksiewicz

Co dalej?

Warszawska edycja Superbet Rapid & Blitz nie jest ostatnim wydarzeniem szachowym Superbet w tym roku. W dniach 310 lipca br. w stolicy ChorwacjiZagrzebiu odbędzie się kolejny turniej SuperUnited Rapid & Blitz Croatia. Po wakacjach, zawodnicy staną w szranki dopiero w połowie listopada, tym razem na innym kontynencie.  2023 Saint Louis Rapid & Blitz  w USA będzie ostatnią imprezą rozgrywaną tempem szybkim i błyskawicznym. Zaraz po niej, w dniach 19 listopada3 grudnia będzie miał miejsce turniej konkludujący cały cykl Grand Chess Tour, czyli Sinquefield Cup. Po jego zakończeniu poznamy zwycięzcę tournee. W łącznej puli nagród znajduje się niespełna 1,5 miliona dolarów rozdzielonych pomiędzy pięć wydarzeń (w tym miniony już Superbet Chess Classic Romania).

Wszystkie wydarzenia Grand Chess Tour w tym roku.

Analiza wideo:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*