Najlepsi szachiści znów w Warszawie? | Superbet Rapid & Blitz

To już trzeci rok z rzędu kiedy stolica Polski na kilka dni stanie się stolicą światowych szachów. Od 8 do 12 maja ścisła czołówka światowa w warszawskim Centrum Konferencyjnym POLIN rozegra 27 rund szachów szybkich oraz błyskawicznych. Superbet Rapid & Blitz będzie pierwszym turniejem tegorocznej edycji superturniejów z serii Grand Chess Tour.  W Warszawie do zgarnięcia będzie 175 000 dolarów, a pula nagród w całym cyklu wynosi aż 1 500 000 dolarów!

Przestrzenna sala gry pozwala wielu kibicom obserwować na żywo poczynania arcymistrzów /fot. Rafał Oleksiewicz

Kto zagra w Superbet Rapid & Blitz?

W tym turnieju zaobserwujemy jak grają najlepsi, ale organizatorom udało się zebrać naprawdę ciekawy zestaw bezkompromisowych graczy. Ciekawostką jest, że średnia wieku wynosi niewiele ponad 23 lata.

Dziesięciu wspaniałych, których zobaczymy w Warszawie:

  • 🇳🇴 Magnus Carlsen
  • 🇵🇱 Jan-Krzysztof Duda
  • 🇳🇱 Anish Giri
  • 🇮🇳 Dommaraju Gukesh
  • 🇮🇳 Rameshbabu Praggnanandhaa
  • 🇮🇳 Arjun Erigasi
  • 🇺🇿 Nodirbek Abdusattorov
  • 🇷🇴 Kirill Shevchenko
  • 🇩🇪 Vincent Keymer
  • 🇨🇳 Wei Yi

Kto Waszym zdaniem ma największe szanse zwyciężyć w turnieju? Piszcie w komentarzach 🙂 Więcej informacji o każdym z zawodników oraz odpowiedź na zadane pytanie zawarłem w poniższym nagraniu.

Czy Jan-Krzysztof Duda – lider polskiej listy rankingowej powtórzy sukces z 2022 roku? /fot. Rafał Oleksiewicz

Format turnieju

Przez pierwsze trzy dni będziemy mogli śledzić po 3 rundy szachów szybkich (rapidów). Łącznie 9 rund, co wynika z faktu, że 10 zawodników zagra systemem kołowym – czyli każdy z każdym. Tempo wynosić będzie 25 minut + 10 sekund na każde posunięcie dla zawodnika. Natomiast w weekend zobaczymy dwukołówkę (2×9 rund, każdy z każdym oboma kolorami) tempem szachów błyskawicznych (blitz). Do namysłu gracze będą mieli po 5 minut + 2 sekundy na każde posunięcie. Punkty zdobyte w szachach szybkich są liczone podwójnie.

W Warszawie zobaczymy 3 pojedynki Carlsen – Duda /fot. Rafał Oleksiewicz

Informacje dla kibiców

Kto chciałby zdobyć autograf Carlsena? /fot. Rafał Oleksiewicz

W tym roku po raz pierwszy wprowadzono pulę biletów… która wyprzedała się dosłownie w chwilę. Jednakże jeśli chcecie odwiedzić salę gry, to jak najbardziej możecie przyjść! Jak podają organizatorzy, bilety zapewniają miejsce siedzące w części audytorium bliżej sceny, ale reszta miejsc jest całkowicie bezpłatna. Obowiązuje jedynie kolejność zgłoszeń do punktu w recepcji. Choć z doświadczenia wiemy, że kibiców będzie bardzo dużo, to każdy powinien prędzej czy później mieć okazję zajrzeć, jak grają najlepsi.

Ponadto dla kibiców przewidziano turnieje szachów błyskawicznych, symultany z utytułowanymi zawodnikami, quizy wiedzy szachowej i wiele więcej innych atrakcji. Link do zapisów na turnieje błyskawiczne: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/5100338719227904

Jako ekipa Infoszach planujemy artykuły oraz filmy podsumowujące każdą rundę, jak w ubiegłym roku. Śledźcie także nasze media społecznościowe, takie jak facebook, gdzie znajdziecie dużo więcej dodatkowych treści.

Poprzednie edycje

Artykuł podsumowujący edycję z roku 2022:

Jan-Krzysztof Duda triumfuje w Superbet Rapid&Blitz Poland!

Artykuł podsumowujący edycję z roku 2023:

Carlsen najlepszy w Warszawie!


O Piotr Nguyen 163 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*