Wszystko, co chcesz wiedzieć o Superbet Rapid&Blitz

Superbet Rapid&Blitz powraca do Polski! W dniach 19-26 maja 2023 w warszawskim muzeum Polin pojawią się wielkie gwiazdy światowych szachów! Co musisz wiedzieć o tym superturnieju?

Będzie to pierwszy z trzech turniejów szachach szybkich i błyskawicznych w ramach całego cyklu. Zawodnicy zjadą do Warszawy po turnieju klasycznym w Bukareszcie, który rozegrają między 4 a 16 maja tego roku.

Lista startowa

Rywalizować będzie dziesięciu wirtuozów szachów, z których dziewięciu zostało już ogłoszonych. Dziesiąte miejsce będzie rozdane osobno na każdy event jako dzika karta. Dziewiątka, która potwierdziła swój udział wygląda następująco:

  • Ian Nepomniachtchi
  • Ding Liren 🇨🇳
  • Alireza Firouzja 🇫🇷
  • Anish Giri 🇳🇱
  • Fabiano Caruana 🇺🇸
  • Wesley So 🇺🇸
  • Maxime Vachier-Lagrave 🇫🇷
  • Jan-Krzysztof Duda 🇵🇱
  • Richard Rapport 🇷🇴

Będziemy więc mieli na pewno mistrza i wicemistrza świata w postaci „Nepo” i Dinga, zwycięzcę tegorocznego Wijk aan Zee Anisha Giriego, wyśmienitych Amerykanów Caruanę oraz So, genialnych blitzkarzy Vachiera-Lagrave’a i Dudę, a także ekstrawaganckiego Richarda Rapporta. Co ciekawe, zagra również Alireza Firouzja, który w ostatnim czasie nie był aktywny, co miało związek z jego aktualnym zainteresowaniem światem modowym (więcej o tym).

W Warszawie w trakcie Superbet Rapid&Blitz Poland zawodnicy rywalizować będą systemem kołowym. W puli nagród znajdzie się 175 tysięcy dolarów, a sam zwycięzca zarobi 40 tysięcy dolarów. Przed rokiem właśnie taką nagrodę otrzymał Jan-Krzysztof Duda, który w kapitalnym stylu triumfował w Warszawie. Więcej o zeszłorocznym turnieju:

Jan-Krzysztof Duda triumfuje w Superbet Rapid&Blitz Poland!

– To wielka sprawa, że po raz kolejny możemy grać z tak silnymi zawodnikami w naszym kraju – mówi Jan-Krzysztof Duda. – Znowu naprawdę duża impreza szachowa odbędzie się w Polsce, co z pewnością wpłynie korzystnie na dalszą popularyzację szachów w naszym kraju. Serdecznie zapraszamy sympatyków królewskiej gry do stolicy, będzie można oglądać z bliska światową czołówkę i świetnie spędzić czas. Naprawdę warto przyjść – dodaje.

W ramach całego cyklu (z łączną pulą nagród 1,4 miliona dolarów) szachiści spotkają się jeszcze w Zagrzebiu (Rapid&Blitz), by pod koniec roku przenieść się do Saint Louis w USA, gdzie na przełomie listopada i grudnia odbędą się dwa ostatnie turnieje (Rapid&Blitz i Sinquefield Cup). Zainteresowanych większą dawką informacji, zapraszam na stronę organizatora: grandchesstour.org/2023-grand-chess-tour/overview

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*