Fabiano Caruana królem blitza? || Superbet Rapid&Blitz Poland – Dzień 4

Fabiano Caruana /fot. Lennart Ootes

Pierwszy dzień turnieju błyskawicznego był prawdziwym rollercoasterem. Zdecydowanym zwycięzcą dnia został Fabiano Caruana, który zdecydowanym zrywem wszedł do Top3 tabeli. Przewagę z rapida nad resztą stawki jeszcze bardziej powiększył Viswanathan Anand.

Fabiano Caruana i Levon Aronian – dzień idealny

Levon Aronian wrzucił hipernapęd, wygrywając na początku cztery partie z rzędu. Zatrzymali go na remisie jedynie Vishy Anand, Jan-Krzysztof Duda, Wesley So i Fabiano Caruana. Jeszcze lepszą formą popisał się Fabiano Caruana – 8/9, kasując wszystkich i remisując jedynie z Dudą i Aronianem.

Richard Rapport i Levon Aronian /fot. Lennart Ootes

Janek Duda, mimo fatalnego startu 1 punkt z 4 gier, awansował na fotel wicelidera. Duża w tym zasługa fantastycznego finiszu 3/3 przeciwko Korobovowi, Gavrilescu i Shevchenko. Musi jednak się strzec, o pół punktu za nim w tabeli znajdują się Caruana i Aronian.

fot. Lennart Ootes

Jak Duda sam powiedział w wywiadzie pod koniec dnia, przestawienie się z szachów szybkich na błyskawiczne jest często problematyczne.

Sensacyjną wygraną nad Vishym Anandem odniósł IM David Gavrilescu, który potrzebował jedynie 26 posunięć, by wykazać swą wyższość nad eksmistrzem świata. Imponująca wygrana czarnymi bierkami:

Fatalny dzień za sobą ma Richard Rapport – rozpoczął dzień od tak zwanej „długiej roszady”, to znaczy trzech porażek z rzędu. Lepsi od niego okazali się Caruana, Aronian i Wojtaszek. Skoro jesteśmy przy polskim mistrzu – zanotował dzień na jednym minusie (tzn. 4/9), będąc najlepszym w drugiej części tabeli.

Wesley So /fot. Lennart Ootes

Najgorzej dziś wypadli ukraińscy arcymistrzowie Shevchenko i Korobov. Zmiana z szachów szybkich na błyskawiczne najmocniej odbiła się na ich wynikach, ponieważ mimo obiektywnie wyrównanej pozycji, mieli problem z udowodnieniem tego z powodu braku czasu na zegarze.

Anton Korobov /fot. Lennart Ootes

Podsumowanie filmowe

Transmisja

Zapraszamy na oficjalną polską transmisję, którą prowadzą Aleksander Roj, FM Kacper Polok i FM Antoni Szustakowski dla TVP Sport. Link do komentarza pierwszego dnia szachów błyskawicznych: https://sport.tvp.pl/60100619/szachy-rapid-blitz-poland-2022-4-dzien-transmisja-na-zywo-online-live-stream

Ekipa komentatorska: FM Antoni Szustakowski, FM Kacper Polok, Aleksander Roj /fot. Lennart Ootes

Przypominamy, że w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest strefa kibica, w której codziennie są atrakcje takie jak: symultany, turnieje towarzyskie czy studio TVP Sport. Wstęp wolny.

Poprzednie artykuły:

Anand, Rapport i Duda na prowadzeniu Superbet Rapid&Blitz Poland – Dzień 3

Druga młodość Ananda! Superbet Rapid&Blitz Poland – Dzień 2

Kły Tygrysa z Madrasu! Superbet Rapid&Blitz Poland – Dzień 1

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*