Wei Yi i Magnus Carlsen w wyścigu o złoto! || Superbet Rapid&Blitz, dzień 4.

Garry Kasparov, przez wielu uważany za najwybitniejszego szachistę w historii, gościł dzisiejszego dnia w progach warszawskiego muzeum. fot./ Rafał Oleksiewicz

Dzień 4 Superbet Rapid&Blitz okazał się kontynuacją dominacji Wei Yi, który niedawno dopiero wrócił do gry profesjonalnej. Okazało się, że Chińczyk w blitzu radzi sobie równie dobrze co w rapidzie. W 1 dniu blitza uzyskał niewiarygodne 7,5/9, co stawia go zdecydowanie na czele całej stawki z wynikiem 20,5 punktu, a realistycznie dogonić go może tylko Magnus Carlsen, który przed finalnym dniem uzbierał 18 punktów. Na 3 miejscu jest Praggnanandhaa z wynikiem 14,5 punktu.

Wei Yi – 7,5/9

Wynik Chińczyka jest naprawdę imponujący, choć z początku zapowiadało się, że rapid był końcem jego pokazu. W pierwszej rundzie blitza przegrał z pretendentem do tytułu mistrza świata, 17-letnim Gukeshem. Jednak po tej wpadce bezlitośnie rozprawił się ze wszystkimi przeciwnikami z wyjątkiem Magnusa Carlsena, z którym zremisował. Ten niesamowity wynik zapewnił mu przyrost 31 oczek do rankingu w blitzu i skok o 16 miejsc!

Obecnie Wei Yi posiada 2,5 punktu przewagi nad Carlsenem oraz aż 6 punktów przewagi nad całą resztą ekipy. Jeśli uda mu się zachować nerwy na wodzy, jest na najlepszej drodze do zwycięstwa w tym prestiżowym turnieju. Komentator GM Cristian Chirila spekulował w rozmowie z Kasparovem, czy być może Wei Yi przejmie spuściznę Ding Lirena jako wybitny chiński szachista. Kasparov zgodził się, że wszystko wskazuje na to, że właśnie to się wydarzy.

Następca Ding Lirena?
fot./ Rafał Oleksiewicz

Magnus Carlsen – 6/9

Wynik 6/9 obiektywnie nie jest zły i w pierwszym dniu blitza jest drugim najlepszym wynikiem wśród wszystkich zawodników (ten sam wynik uzyskał też Arjun Erigaisi). Jednak według standardów 7-krotnego mistrza świata w blitzu jest on rozczarowujący. Po bardzo dobrym starcie i zwycięstwie nad Kirillem Schevchenko i zrównaniu się z Wei Yi, Magnus przegrał dwie kolejne partie – z Praggnanandhą i Abdusattorovem. Partia z Abdusattorovem zakończyła się w bardzo dramatycznych okolicznościach. W kompletnie wygranej pozycji Magnus podstawił hetmana i natychmiast po tym złożył broń.

,,Mój układ nerwowy przestał działać w trakcie lub po przegranej z Praggiem (Praggnanandhą) i moja dalsza gra była po prostu do niczego.”

– Magnus Carlsen

 

Nawet mimo tak surowej samooceny Carlsen pozostaje jedynym zawodnikiem zdolnym do doścignięcia Wei Yi. Czy uda mu się tego dokonać? Nie byłby to pierwszy raz, kiedy wirtuoz szachowy nas zadziwia.

W pojedynku między najlepszym polskim zawodnikiem, a najlepszym zawodnikiem świata padł remis.
fot./ Rafał Oleksiewicz

Jan-Krzysztof Duda – 4/9

Niestety, Janek nie prezentuje w tym turnieju formy, do której przyzwyczaił nas w formatach szachów szybkich i błyskawicznych. 4 punkty z 9 pierwszego dnia blitza to mniej niż od niego oczekiwaliśmy, ale wciąż stawia polskiego zawodnika na solidnym 5 miejscu w tej bardzo mocnej stawce. Jeśli Janek odnajdzie w sobie demona szachów błyskawicznych i uzyska dobry wynik ostatniego dnia, ma szanse stanąć na najniższym miejscu podium, obok Carlsena i Wei Yi. Dalej Janek, jest o co walczyć!

Jan-Krzysztof Duda wciąż dysponuje szansami na brąz.
fot./ Rafał Oleksiewicz

Wizyta Kasparova

Swoją obecnością zaszczyciła nas też legenda szachów, 6-krotny mistrz świata Garry Kasparov. Przed turniejem spotkał się z ministrem finansów Andrzejem Domańskim, a w trakcie turnieju wykonał ceremonialny pierwszy ruch w partii między Carlsenem a Gukeshem. Później dołączył do komentatorów i wspólnie z nimi obserwował zmagania graczy.

11 tytułów mistrza świata na jednym zdjęciu.
fot./ Rafał Oleksiewicz

Emocjonujący finał

Czeka nas bardzo emocjonujący ostatni dzień, który odpowie na następujące pytania. Czy Wei Yi utrzyma swoją przewagę i sięgnie po złoto w pierwszym turnieju z cyklu Grand Chess Tour? Czy może nie wytrzyma presji, a depczący mu po piętach wielki Magnus Carlsen doda kolejne trofeum do swojej kolekcji? Czy Jan-Krzysztof Duda odnajdzie w sobie siłę, którą posiada, i sięgnie po brąz? To wszystko rozstrzygnie się już w niedzielę w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

źródło: oficjalna strona organizatorów

Codziennie na naszym kanale na Youtube będą pojawiać się analizy partii przygotowane przez IM Piotra Nguyena. Zachęcamy do oglądania!

W niedzielę o godzinie 15 w POLIN odbędzie się symultana z IM Piotrem Nguyenem. Zapisy odbędą się na miejscu. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*