Kły Tygrysa z Madrasu! Superbet Rapid&Blitz Poland – Dzień 1

Wesley So i Viswanathan Anand /fot. Rafał Oleksiewicz

Za nami pierwszy dzień najważniejszego turnieju roku 2022 w Polsce. W wielkiej formie jest były mistrz świata Viswanathan Anand, który z kompletem zwycięstw prowadzi w Superbet Rapid&Blitz Poland. W czołówce znajduje się również Jan-Krzysztof Duda.

Triumfy Ananda

Viswanathan Anand zrobił wejście smoka – w partii otwarcia pokonał swego wieloletniego sekundanta Radosława Wojtaszka, dorzucił przekonujące zwycięstwo nad Wesleyem So i zakończył dzień ograniem Antona Korobova.

W czołówce trwa zażarta walka, w której jak dotąd górą byli Jan-Krzysztof Duda, Fabiano Caruana i Levon Aronian. Wszyscy trzej notują po 4 punkty i tłoczą się w okolicy podium, czekając na pomyłkę „Tygrysa z Madrasu”, jak popularnie w kraju nazywany jest Anand. To dobry moment na przypomnienie formatu Superbet Rapid&Blitz Poland – przez pierwsze trzy dni zawodnicy grają turniej kołowy szachów szybkich, w których za zwycięstwo dostają 2 punkty, za remis 1 punkt i 0 za porażkę. Ostatnie dwa dni to turniej dwukołowy w „blitza” – w nim zwycięstwo daje 1 punkt, remis 0,5 punktu i porażka tradycyjne zero. Więcej o formacie i zasadach znajdziesz tutaj.

JKD doznał porażki w 2 rundzie w partii z Fabiano Caruaną /fot. Rafał Oleksiewicz

Drugi z polskich arcymistrzów Radosław Wojtaszek rozpoczął dzień od porażki z liderem, później jednak zremisował z Kirillem Shevchenką i Levonem Aronianem. Partia z Ukraińcem była testem wytrzymałości dla obu zawodników – walka trwała przez 118 posunięć, w końcówce wieża na wieżę i skoczka. Jutro dzień rozpoczniemy od derbów Polski – Wojtaszek białym kolorem podejmie Dudę.

Zapraszamy również do filmowego podsumowania dnia z analizą kluczowych momentów dnia:

Ceremonia otwarcia

Od dziś śledzimy posunięcia najlepszych szachowych umysłów świata, lecz już wczoraj Muzeum Polin tętnił szachowym życiem. Odbyła się ceremonia otwarcia, której gospodarzem był Tomasz Smokowski.

Po konferencji prasowej zawodnicy udzielili symultany dwudziestce śmiałków. Wśród gości mieliśmy Adama Mokrysza – prezesa firmy Mokate, Jerzego Dudka – legendarnego bramkarza czy twórcę internetowego Jakuba Pateckiego. Popularny „Patec” zdołał nawet zremisować swoją partię z arcymistrzami.

Jedyną partię z symultanistami wygrał jedenastoletni Kyrylo Niezhentsev z Ukrainy. Historię Kirilla mogliśmy poznać między innymi w „Wyzwaniu mistrza” Interii, w którym był wyzwaniem dla Jana Błachowicza – najlepszego polskiego fightera. Więcej tutaj.

Transmisja

Zapraszamy na oficjalną polską transmisję, którą prowadzą Aleksander Roj, FM Kacper Polok i FM Antoni Szustakowski dla TVP Sport. Link do komentarza z drugiej rundy: https://sport.tvp.pl/60078564/szachy-rapid-blitz-poland-2022-2-dzien-transmisja-na-zywo-online-live-stream

Strefa kibica Superbet Rapid&Blitz Poland

Codziennie od godziny 14:00 można przychodzić do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie odbywa się Superbet Rapid&Blitz Poland. Od piątku będą atrakcje i turnieje zorganizowane przez Mazowiecki Związek Szachowy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*