Anand, Rapport i Duda na prowadzeniu Superbet Rapid&Blitz Poland – Dzień 3

Richard Rapport jest jedynym, który mógł cieszyć się ze zwycięstwa nad Anandem /fot. Lennart Ootes

Za nami trzeci dzień emocji w Warszawie. Po pierwszej połowie Superbet Rapid&Blitz Poland na prowadzeniu są Viswanathan Anand, Richard Rapport i Jan-Krzysztof Duda. Czy polski as zdoła ich wyprzedzić w szachach błyskawicznych?

Runda 7 – Shevchenko umie końcówki

Najdłuższą partią siódmej rundy był pojedynek Jana-Krzysztofa Dudy z Kirillem Shevchenką, który trwał aż półtorej godziny. Walka toczona w obronie słowiańskiej zakończyła się remisem w końcówce wieża z gońcem na wieżę po wykonaniu 50 posunięć bez bicia ani ruchu pionem.

Kirill Shevchenko /fot. Lennart Ootes

Równie ambitnie do sprawy podeszli Amerykanie – w derbach USA Caruana-So mieliśmy do czynienia z różnobarwnymi gońcami, w których pion przewagi So nie wystarczył do przechylenia zwycięstwa na swoją korzyść.

Nie ustaje za to zwycięska passa Richarda Rapporta, który wygrał czwartą partię z rzędu. W partii z Radosławem Wojtaszkiem bardzo nietypowo rozegrał debiut, z którego wyniknęła intrygująca pozycja. Obaj dążyli do komplikacji, z których z tarczą wyszedł Węgier.

Richard Rapport /fot. Lennart Ootes

Na fotelu lidera wygodnie rozsiadł się Viswanathan Anand. Eksmistrz świata w miniaturze rozgromił najmłodszego uczestnika warszawskiej edycji Grand Chess Tour. Niezwykle imponuje gra Ananda, który potrzebuje dosłownie jednej iskry, by postawić szachownicę w ogniu.

Partia Aroniana i Korobova wyglądała na spokojną końcówkę, jednak Ukrainiec zauważył okazję do zdobycia pionka. Na swoje nieszczęście niedocenił lub przeoczył odpowiedź Levona i zamiast cieszyć się przewagą pionka, skończył bez gońca.

Runda 8 – pierwsze zwycięstwo Wojtaszka

W przedostatniej rundzie w końcu mogliśmy cieszyć się ze zwycięstwa Radka. Całość partii miał pod kontrolą, pewnie ogrywając Antona Korobova w wariancie Najdorfa obrony sycylijskiej.

Radek Wojtaszek /fot. Lennart Ootes

Pojedynek między Wesleyem So a Richardem Rapportem był jednym z największych dreszczowców trzeciego dnia Superbet Rapid&Blitz Poland. Piękna walka w obronie królewsko-indyjskiej zakończyła się zwycięstwem reprezentanta USA.

Vishy Anand podjął decyzję, że może sobie pozwolić na drugi remis w turnieju. Decyzję o podziale punktów pomógł mu podjąć Fabiano Caruana, który na 1.e4 zareagował obroną rosyjską. Szybka i mało porywająca gra. Emocji za to dostarczyło dwóch zawodników, którzy do tej rundy nie wygrali ani jednej partii. „Termometr”, jak pieszczotliwie nazywamy silnik szachowy, wariował – pokazywał wartości od +6 do -6. Więcej szczęścia w tym kalejdoskopie miał Kirill Shevchenko, który uciekł spod topora Davida Gavrilescu.

David Gavrilescu – jedyny z dziesiątki zawodników, który jeszcze nie ma tytułu arcymistrza. /fot. Lennart Ootes

Drugą rundę z rzędu najdłużej grał Jan-Krzysztof Duda. Znowu z pozycji siły grał końcówkę, tym razem jego ofiarą był Levon Aronian. Ormianin bronił się jak umiał, a Umiał to też był nie lada zawodnik – parafrazując żart o Stirlitzu. Fenomenalna walka zakończyła się błyskotliwym uderzeniem Janka, zobacz sam:

Runda 9 – Kryptonit Ananda

W ostatniej partii szachów szybkich Richard Rapport wymierzył cios Viswanathanowi Anandowi. Po fascynującej walce w partii czterech skoczków (mimo, że brzmi jak oksymoron, jest to prawda), Anand od ręki zagrał 34…h5, które automatycznie przegrało mu partię. Rapport tym samym jest jedynym, który ograł Indusa i dzięki temu prawie że dogonił Vishy’ego w punktacji turniejowej.

W „Wielkim słowniku wyrazów bliskoznacznych” brakuje określeń, jakimi można opisać partię Janka Dudy z Antonem Korobovem. Piękny atak i totalna dominacja na całej szachownicy polskiego husarza dała mu trzecie miejsce w tabeli po pierwszej części turnieju.

Jan-Krzysztof Duda /fot. Lennart Ootes

Wszystko pod kontrolą było w partii Radka Wojtaszka i Wesleya So. Żaden z nich nie był w stanie przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę. Drugi remis padł w partii Caruany z Shevchenką, jednak zaskoczeniem może być fakt, że to Amerykanin musiał starać się o wyrównanie wyniku partii. Ostatnią, nie wspominaną przeze mnie dotąd partię, wygrał Levon Aronian z Davidem Gavrilescu, spokojnie realizując uzyskaną przewagę.

Jak swój start podsumował Jan-Krzysztof Duda? Przekonajmy się, co powiedział w wywiadzie:

Jutro o godzinie 14:00 rusza turniej szachów błyskawicznych. Zawodnicy zagrają w formacie dwukołowym, czyli każdy z każdym mecz i rewanż, zmieniając kolor. Tempo gry to 5 minut i 2 sekundy na każde posunięcie.

Podsumowanie filmowe

Transmisja

Zapraszamy na oficjalną polską transmisję, którą prowadzą Aleksander Roj, FM Kacper Polok i FM Antoni Szustakowski dla TVP Sport. Link do komentarza pierwszego dnia szachów błyskawicznych: https://sport.tvp.pl/60100619/szachy-rapid-blitz-poland-2022-4-dzien-transmisja-na-zywo-online-live-stream

Przypominamy, że w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest strefa kibica, w której codziennie są atrakcje takie jak: symultany, turnieje towarzyskie czy studio TVP Sport. Wstęp wolny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*