Polskie talenty na Mistrzostwach Świata – część 4

Czwarty artykuł cyklu o polskiej młodzieży na Mistrzostwach Świata. Dziś na tapet weźmiemy Honoratę Kucharską, Jonasza Bauma i Emilię Dyląg.

Medalistka na pełen etat

O występach Honoraty słyszało się wielokrotnie w minionych latach. Jej największymi sukcesami były złoto Mistrzostw Świata Juniorek w szachach szybkich (2019) oraz srebro Mistrzostw Świata Juniorek w szachach klasycznych (2018). Polscy kibice mogli poznać Honoratę na Mistrzostwach Polski Kobiet w 2020, gdzie pokazała się z dobrej strony.

Honorata Kucharska /fot. David Llada

Na warszawskich Mistrzostwach Świata w szachach błyskawicznych panna Kucharska zaczęła z wysokiego „C”: wygrywając z GM Olgą Giryą z Rosji. Później przegrała m.in. z IM Poliną Shuvalovą (która zajęła ostatecznie 4 miejsce), lecz potrafiła wypunktować WGM Strutinskaią czy WGM Berend. Jednak prawdopodobnie najlepszym jej zwycięstwem była wiktoria nad WGM Jolantą Zawadzką w pierwszym dniu szachów szybkich.

Warszawski solvingowiec

Mistrz międzynarodowy Jonasz Baum, poza byciem multimedalistą Mistrzostw Polski Juniorów, znany jest ze swego zamiłowania do solvingu. Ciekaw jestem, jak duży wpływ na intuicję i szybkość liczenia wariantów, wywarły na Jonaszu starty w zawodach solvingowych. Możecie ocenić sami:

Po tej partii można ze spokojem sumienia nazwać tego warszawskiego juniora mianem „Młota na Bośniaków”. GM Denis Kadric, mimo dość małej rozpoznawalności w szachowym świecie, potrafił w Warszawie ograć Nodirbeka Abdusattorova, Davida Howella czy Roberta Hovhannisyana, którzy bynajmniej nie są nieznani.

IM Jonasz Baum /fot. Krzysztof Szeląg (z powodu braku znalezienia opublikowanych zdjęć Jonasza z MŚ)

Drugą przepięknej urody partią Jonasza jest ta z Hovhannesem Gabuzyanem w gambicie wołżańskim:

Nadzieja Krakowa

Zawodniczka KKSz Kraków – WFM Emilia Dyląg – w swoim starcie może być dumna szczególnie z jednego skalpu. Jedną z jej ofiar została IM Ekaterina Atalik, która… broniła brązowego medalu z poprzednich Mistrzostw Świata w Szachach Szybkich!

Po takim ograniu pierwszej siły tureckich szachów tureckich należy tylko skłonić się z szacunkiem i rzec: „chapeau bas”!

Emilia Dyląg /fot. Rafał Oleksiewicz

Poprzednie artykuły z serii:

  1. WCM Barbara Goraj, Wiktoria Zabrzańska i CM Wiktoria Śmietańska
  2. Klara Szczotka, Magdalena Budkiewicz i WFM Pola Parol
  3. WFM Martyna Wikar, FM Jan Klimkowski i IM Jakub Kosakowski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*