Polskie talenty na Mistrzostwach Świata – część 1

Zakończyły się przedwczoraj Mistrzostwa Świata w Szachach Szybkich, w których triumfował Nodirbek Abdusattorov. Opis MŚ i świetnej gry siedemnastoletniego Uzbeka poczynimy w późniejszym terminie, teraz jednak chcielibyśmy skupić się na polskich akcentach.

Biel Zabrzańskiej

Nawet jeśli jesteś w klubie 2300+ Elo, nie możesz czuć się bezpiecznie, jeśli przeciwko tobie do białych siada Weronika Zabrzańska. Wynik 4 punktów z 5 partii na zawodniczkach średnio 450 „oczek” wyżej notowanych robi wrażenie. Weronika do ostatnich minut turnieju była najwyżej notowaną zawodniczką bez tytułu międzynarodowego, jednak z taką grą tytuł przed jej nazwiskiem to tylko kwestia czasu.

Weronika Zabrzańska /fot. Agnieszka Buchta

Goraj versus Kaukaz

Młoda podopieczna GM Pawła Czarnoty (gratulujemy trzeciego miejsca wśród Polaków w Open) potrafiła zaskoczyć dużo bardziej utytułowane zawodniczki z rejonu Kaukazu. W czwartej rundzie zmierzyła się z IM Lelą Javakhishvili. Gruzinka od lat oscyluje w top20 świata kobiet, a mimo to, Basia Goraj koncertowo przechwyciła ją w tej partii.

Javakhishvili tak mocno odczuła tę porażkę, że wycofała się z turnieju! Dla Barbary nie był to jednak ani pierwszy, ani ostatni skalp. Reflektory i Waszą uwagę chciałbym nakierować na jej partię z WGM Turkan Mamedyarovą – siostrą samego Shakhriyara Mamedyarova. Goraj nałożyła tak wysoki pressing na Azerkę, że po 17. ruchach mieliśmy do czynienia niemalże z zugzwangiem!

Obie dziewczęta zgodziły się na chwilę wywiadu, zapraszamy do obejrzenia:

Jedenastoletni diament

Jednym z większych zaskoczeń powinna być postać Wiktorii Śmietańskiej – zaledwie jedenastoletniej zawodniczki Polonii Wrocław. Również i ona czuła się jak ryba w wodzie, dowodząc białymi bierkami, pokonując nimi IM Dworakowską, WIM Kubicką i WIM Utiatskayą. Moim zdaniem warta zobaczenia jest ta partia, mimo kilku niedokładności:

CM Wiktoria Śmietańska /fot. Ola Borodziuk

Pełne wyniki kobiet dostępne na: http://chess-results.com/tnr600853.aspx

Transmisja

Wraz z Piotrem Nguyenem pracujemy przy transmisji FIDE z Mistrzostw Świata, co kosztuje nas sporo czasu. Z tego powodu nie byłem w stanie opisać wszystkich naszych zawodników. Na dniach ukażą się kolejne części. Zapraszamy do oglądania transmisji w języku angielskim na www.twitch.tv/fide_chess (WGM Keti Tsatsalishvili, IM Lawrence Trent, IM Piotr Nguyen) oraz w języku polskim na www.twitch.tv/chess24pl (FM Polok, FM Szustakowski).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*