Chcemy rozpocząć ten rok z sylwetkami trzech kolejnych młodych zawodników, których występy nie tylko na MŚ, przynosiły nam wiele radości. Myślę tu o wyjątkowych: Martynie Wikar, Janie Klimkowskim i Jakubie Kosakowskim.
Brylant z Czarnej
Dobry występ na Ekstralidze, najlepszy wynik wśród Polek pierwszego dnia MŚ i walka z najlepszymi zawodniczkami świata. Tak w skrócie można podsumować ten rok w wykonaniu Martyny Wikar. W obu turniejach zyskała niemal identyczne Elo (76 w rapidzie i 77 w blitzu), lecz nie to jest najważniejsze. Styl, w jakim wygrywała swoje pojedynki, zdradza, iż mamy do czynienia z talentem czystej wody. Zauważono to nawet na oficjalnej transmisji FIDE:
Momenty od 1:29:21 (partia Wikar-Injac) oraz od 6:54:20 (partia Wikar-Strutinskaia).
Juan de Klimkoj
Tytuł odnosi się do problemów, które objawiały się w różnych momentach transmisji. W rundach 4 i 5 mistrzostw szachów szybkich były mylone kojarzenia i przypisanie partii do zawodników [teraz już wydaje się, że wszystkie poprawki zostały naniesione – przyp. autora], zaś przed startem turnieju Janek Klimkowski na różnych stronach wpisany był jako… Hiszpan.
Mam jednak nieodparte wrażenie, że po jego wejściu smoka w blitzach już nikt nie będzie go mylił. Cztery zwycięstwa i jedna porażka dały mu 10 miejsce po 5 rundach! Jeśli masz czternaście lat i przestawiasz zawodników 2600+ (w tym Parhama Maghsoodloo!) w takim stylu, to pytanie brzmi nie „czy”, lecz „kiedy” będziemy mieli drugiego Janka w czołówce świata.
Janek również zdecydował się na chwilę rozmowy z nami, za co serdecznie dziękujemy.
Mistrz z Białegostoku
Aktualny mistrz Polski do lat 20 zanotował dwie świetne występy. Udowodnił, że talent ma na miarę Aryana Tariego, Lucasa Van Foreesta czy Alexandra Donchenki, na których zrobił 2,5/3! Możliwość gry takich zawodników jak Jakub była możliwa jedynie dzięki organizacji Mistrzostw Świata przez Polskę, za co my, jako kibice, musimy być wdzięczni Polskiemu Związkowi Szachowemu.
Poniższa partia może posłużyć za instruktaż, jak grać wariant zatrutego pionka w Najdorfie od strony czarnych. W roli nauczyciela Jakub, jako uczeń wystąpił Hovhannes Gabuzyan:
Ciekawostka: Jakub Kosakowski jest klubowym kolegą Klary, o której pisaliśmy w poprzedniej części. W następnej części ukażą się postacie kolejnej trójki zawodników.
Serwis turniejowy:
- rapid open http://chess-results.com/tnr600852.aspx?lan=3
- rapid kobiet http://chess-results.com/tnr600853.aspx?lan=3
- blitz open http://chess-results.com/tnr600854.aspx?lan=3
- blitz kobiet http://chess-results.com/tnr600855.aspx?lan=3
W nadchodzącym 2022 roku życzymy sobie i Wam wielu sukcesów, zarówno w szachach, jak i w życiu prywatnym. Byśmy za rok wspominali świetny rok 2021 i jeszcze lepszy 2022.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis