Polskie talenty na Mistrzostwach Świata – część 2

Klara Szczotka, Magdalena Budkiewicz i Pola Parol – to kolejne trzy zawodniczki, którym występowi na Mistrzostwach Świata dziś się przyjrzymy.

Reprezentantka Stoczka

Przedostatnie miejsce na liście startowej, mimo to 4 punkty w 11 partiach w rapidzie oraz 3 punkty na 9 w blitzu, a także niesamowite wspomnienia. Trzynastoletnia Klara Szczotka w tym roku wygrała podwójne złoto w grupie U14 na Mistrzostwach Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, a teraz bierze udział w szachowym święcie na Stadionie Narodowym.

Klara Szczotka /fot. Michał Walusza

Poniższa partia z ormiańską WIM Gaboyan pokazała, że nawet grając białymi „zamkniętego sycyla”, trzeba uważać na taktyczne uderzenia:

Dziękujemy za przemiłą rozmowę i ściskamy kciuki za spełnianie marzeń, którymi się z nami podzieliłaś.

 

Radość Magdy

Aktualna mistrzyni Polski do lat 18 Magdalena Budkiewicz również jest niezwykle szczęśliwa z okazji gry z czołówką świata. Osiągnęła takie same punktacje jak Klara, zarówno w szachach szybkich, jak i po pierwszym dniu blitzów.

Magdalena Budkiewicz /fot. Michał Walusza

Co ciekawe, na obu dystansach (15’+10″ oraz 3’+2″) zmierzyła się z ekwadorską arcymistrzynią Carlą Heredia Serrano. Wynik tego meczu brzmi… 2:0 dla Magdy!

 

Mazowieckie historie

Jedyna w tym artykule zawodniczka z tytułem międzynarodowym, czyli WFM Pola Parol. Ta mazowiecka zawodniczka grała na MŚ między innymi z Zhansayą Abdumalik – kazachską gwiazdą, która zakończyła MŚ w rapidzie na dzielonym 5-13. miejscu. Co ciekawe, jednym z sędziów Mistrzostw jest tata Poli, prezes MZSzach Krzysztof Parol.

Pola Parol /fot. Rafał Oleksiewicz

Pola z kwitkiem odprawiła między innymi WFM Spelę Kolaric ze Słowenii w takiej partii w wariancie Ałapina:

Transmisja

Wraz z Piotrem Nguyenem pracujemy przy transmisji FIDE z Mistrzostw Świata, co kosztuje nas sporo czasu. Z tego powodu nie byłem w stanie opisać wszystkich naszych zawodników. Na dniach ukażą się kolejne części. Zapraszamy do oglądania transmisji w języku angielskim na www.twitch.tv/fide_chess (WGM Keti Tsatsalishvili, IM Lawrence Trent, IM Piotr Nguyen) oraz w języku polskim na www.twitch.tv/chess24pl (FM Polok, FM Szustakowski). Dziś start transmisji o 14:00.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*