OOM 2019 – młodzi mistrzowie w Sielpi Wielkiej!

Medaliści tegorecznej OOM. Źródło: http://swietokrzyskie2019.pl/galeria/

Urokliwa Sielpia Wielka była gospodarzem mistrzostw Polski juniorów do lat 12 i 14, rozgrywanych w ramach XXV Ogólnopolskiej Młodzieży w Sportach Halowych – Świętokrzyskie 2019. Młodzi szachiści z całej Polski przystąpili do rywalizacji jako pierwsi, a rozgrywki trwały od 31 marca do 6 kwietnia.

Ceremonia otwarcia. Od lewej: Monika Anyż, Bartosz Fiszer i Mateusz Wysocki. W tle z prawej Autor artykułu. Źródło: http://swietokrzyskie2019.pl/galeria/

Do głównych faworytów turnieju należeli: w grupie D12 – Magdalena Pawicka (1748, KSz Polonia Wrocław) Klara Szczotka (1638, MUKS Stoczek 45 Białystok); w grupie C12 Bartosz Fiszer (2119, UKS SP 321 Warszawa – Bemowo), za którego plecami czaiło się trzech rywali z rankingami ponad 2000: Jan Klimowski, Huber Meers i Jakub Seeman.

W grupie D14 zdecydowaną faworytką była Martyna Wikar (2044, LKSz GCKiP Czarna), która nad drugą zawodniczką listy startowej miała aż 140 oczek przewagi! Znacznie trudniej było wskazać faworyta w grupie chłopców do lat 14. Co prawda Jakub Chyży (2140, LKSz GCKiP Czarna) miał przewagę rankingową nad rywalami, ale do rywalizacji przystępował jako rok młodszy od głównych przeciwników. Tymon Ochędzan, Filip Łuczak, Iwo Karolczuk, Tymon Czernek i Jakub Luberański – wszyscy ci zawodnicy legitymowali się rankingiem powyżej 2000 i na pewno byli dobrze przygotowani do walki o medale.

Ceremonia otwarcia – Martyna Wikar podczas składania ślubowania. Źródło: http://swietokrzyskie2019.pl/galeria/

W grupie dziewcząt do lat 12 Magdalena Pawicka po remisie z III rundy z Zofia Łaźniewską musiała gonić rywalki. Co prawda, ta sztuka udała się w VII rundzie, po której miała tylko pół punktu straty do samodzielnie liderującej Emilii Szopy (6 pkt.). W VIII rundzie Magda jednak „tylko” zremisowała z Klarą Szczotką, co wykorzystała liderkapokonując czarnymi Polę Seeman. Na rundę przed końcem liderką była zatem Szopa (7 pkt.), przed peletonem złożonym z trzech zawodniczek: Marii Siekańskiej, Klary Szczotki i Magdy Pawickiej (wszystkie po 6 pkt.), co gwarantowało emocjonującą walką o medale.

Zobaczmy końcówkę jednej z partii, która zdecydowała o podziale medali:

Ostatecznie złoty medal zdobyła Maria Siekańska, która w zaciętej partii pokonała Pawicką. Srebro wywalczyła Emilia Szopaa brąz Klara Szczotka. Co ciekawe, wszystkie zawodniczki zdobyły 7 punktów, a o kolejności decydowała punktacja pomocnicza.

W grupie do lat 12 klasą sam dla siebie był Bartosz Fiszer, który objął samodzielne prowadzenie w V rundzie, pokonując Kubę Seemana i nie oddał go już do końca turnieju, tracąc ostatecznie tylko pół punktu. Srebro wywalczył Jakub Seeman (8 pkt.), a brąz Hubert Meers (6,5 pkt.).

Mistrz Polski bezlitośnie ogrywał rywali:

Podobnie jak wśród chłopców do lat 12, tak i w grupie D14 główna faworytka Martyna Wikar pewnie zdobyła złoty medal (8,5 pkt.), wyprzedzając o 1,5 pkt Ewę Barwińską (KTS Kalisz) i aż o 2,5 pkt (!) brązową medalistkę Barbarę Goraj (UKS Czarny Koń Olkusz). 

Mistrzyni Polski wyraźnie dominowała nad rywalkami:

Widok na salę gry. Źródło: http://swietokrzyskie2019.pl/galeria/

W grupie chłopców do lat 14 na półmetku pachniało wielką sensacją – po 5 rundach samodzielnym liderem był Krzysztof Iwaszkiewicz (1651, KSz Polonia Warszawa), który stracił tylko połówkę. Za jego plecami uformował się jednak peleton 5 zawodników, którzy zgromadzili 4 punkty. 3 porażki z rzędu pozbawiły Krzysztofa szansy na walki o medale (ostatecznie zakończył rywalizację na 10 miejscu).

W tej sytuacji medale podzielili między siebie Sebastian Półtorak (8 pkt.), Filip Łuczak (6,5 pkt.) Jakub Chyży (6 pkt.). Zobaczmy partię mistrza Polski do lat 14, którą skomentował on specjalnie dla infoszacha 🙂

Medaliści w grupach C14 i C12 w oczekiwaniu na ceremonię zakończenia.

STRONA Z WYNIKAMI

OFICJALNA STRONY OLIMPIADY

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*