Boska technika Caruany! || 8 runda, Turniej Kandydatów 2021

Za nami ósma runda Turnieju Kandydatów, a w niej mieliśmy kilka zaskoczeń! Caruana poświęcił 3 piony za aktywny atak, Wang Hao i Anish Giri zaskoczyli z wyborem debiutów, a Grischuk kilka godzin nieskutecznie urabiał Alekseenkę i samemu nadział się na jego kontrę!

Caruana 1 – 0 Vachier-Lagrave

Partię między Caruaną a MVL rozpoczął XII Mistrz Świata Anatolij Karpow /fot. Lennart Ootes fide.com

Zdecydowanie partia dnia! Panowie zdecydowali się na wariant zatrutego piona w obronie sycylijskiej, ostatnio grali między sobą w tym debiucie w styczniu w Wijk aan Zee, gdzie Caruana wygrał w ładnym stylu. Analizę tamtej partii opublikowaliśmy w styczniu, więc zainteresowanych odsyłam do tego artykułu.

Hao 1/2 – 1/2 Ding

W pierwszej rundzie Hao wygrał czarnym kolorem z Dingiem, lecz ten nie pałał żądzą zemsty/fot. Lennart Ootes fide.com

„Derby Chin” były najszybciej zakończoną partią. Wang Hao wybrał partię szkocką, co jest zaskakującą decyzją. Ostatni raz ten debiut na tym poziomie widzieliśmy w 2013 roku w partii Ivanchuk-Svidler. Panowie z Państwa Środka grali szybko i pewnie – zgodzić się na remis mogli już przy 22 ruchu, jednak z rozpędu dobili do 28 posunięć i trzykrotnym powtórzeniem pozycji zakończyli walkę. Na transmisji prowadzonej wspólnie z chess24.pl FM Kacper Polok podał ciekawostkę, że w bazie znajduje się ponad 20 takich remisów.

Nepomniachtchi 1/2 – 1/2 Giri

Nepomniachtchi nie znalazł sposobu na przebicie się przez zasieki ustawione przez Giriego. /fot. Lennart Ootes fide.com

Kolejna partia z zaskoczeniem debiutowym – Anish Giri pierwszy raz w partii klasycznej wszedł w wariant Swiesznikowa w obronie sycylijskiej, czym mocno zaskoczył liderującego „Nepo”. Nie była to jednak pierwsza partia turniejowa Holendra w tym wariancie – w 2019 roku rozegrał partię przez internet z Jackiem Tomczakiem w ramach PRO League. Z uwagi na sytuację turniejową Rosjanin może być zadowolony z remisu, zwłaszcza w obliczu porażki głównego oponenta.

Alekseenko 1 – 0 Grischuk

Skazywany na pożarcie Alekseenko wygrał z bardziej doświadczonym Grischukiem /fot. Lennart Ootes fide.com

Pojedynek między najmłodszym a najstarszym uczestnikiem turnieju rozpoczął się spokojnie od wariantu klasycznego obrony francuskiej. Dość szybko zdecydowali się na wymianę hetmanów, jednak sprawdzali wzajemnie swe umiejętności jeszcze wiele posunięć. Ku zaskoczeniu wszystkich, młody Alekseenko po bardzo równej grze wymęczył zwycięstwo! Większość partii Kiriłł grał w niedoczasie (a to zazwyczaj Sasza cierpi na chorobę niedoczasową), a w partii gra toczyła się na wszystkie trzy wyniki.


Dziś transmisję prowadził IM Piotr Nguyen, zaś jego gośćmi byli: GM Mateusz Bartel, k Michał Kanarkiewicz oraz WIM Anna Kubicka. Dziękujemy wszystkim naszym gościom! Ekspertem podczas transmisji był FM Kacper Polok.

Przypominamy, że na hasło: „InfoSzach” macie -40% zniżki na kupno konta premium na chess24.com. Link: https://chess24.com/en/premium

Dodatkowo zachęcamy do wzięcia udziału w naszej zabawie typerskiej na naszym profilu na Facebooku. Nagrodą dla najlepszego „obstawiacza” będzie nasz miś Infuś 😉

Podsumowanie następnej rundy znajdziesz tutaj: https://infoszach.pl/2021/04/20/krol-remisow-wygrywa-9-runda-turniej-kandydatow-2021/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*