„Król remisów” wygrywa! || 9 runda, Turniej Kandydatów 2021

Za nami kolejny dzień zmagań na Turnieju Kandydatów, którego niekwestionowaną gwiazdą został Anish Giri. Holender popisał się nieskazitelną techniką i nie pozostawił żadnych złudzeń co do tego, komu należał się punkt. W błyskotliwy sposób pokonać Vachier-Lagrave’a próbował Ding, a Caruana nie wykorzystał swojej szansy w pojedynku z Alekseenko.

Podsumowanie poprzedniej rundy znajdziesz tutaj: https://infoszach.pl/2021/04/19/boska-technika-caruany-8-runda-turniej-kandydatow-2021/

Alekseenko 1/2 – 1/2 Caruana

Fabiano Caruana znany jest z głębokich przygotowań debiutowych. © Lennart Ootes / FIDE

Cały szachowy świat podziwiał wczoraj majstersztyk, jakim było przygotowanie debiutowe Fabiano Caruany w partii z MVL-em. Tym razem grający białymi Alekseenko nie wpadł w tak poważne tarapaty, jak francuski arcymistrz. Jednakże w równej pozycji Kirill obrał niedokładny plan związany z atakiem na króla czarnych, który dał czarnym tylko bardzo potrzebną przestrzeń i Fabiano zdołał przejąć inicjatywę. Partia zakończyła się remisem, ponieważ amerykański szachista nie zdołał poprawnie ocenić skomplikowanej końcówki, w której, pomimo przewagi 2 pionków, czarne nie miały szans na wygraną.

Ding 1/2 – 1/2 Vachier-Lagrave

Choć Ding miał szanse na pokonanie francuskiego arcymistrza, partia zakończyła się remisem. © Lennart Ootes / FIDE

Od samego początku widać było, że grający białymi Chińczyk przyszedł na partię w bojowym nastawieniu. Ruchy takie jak 3.h4 czy efektowne (i jednocześnie efektywne!) poświęcenie skoczka na d4 to obrazki, które widywaliśmy ostatnio głównie w szachach internetowych. Dlatego tym bardziej cieszy, gdy zawodnicy na najwyższym światowym poziomie podejmują takie decyzje. Chleba i igrzysk!

Giri 1-0 Hao

Końcowy moment jedynej rezultatywnej partii 9. rundy. © Lennart Ootes / FIDE

Tą partią holenderski arcymistrz potwierdził, że znajduje się w świetnej formie. Imponował już w Wijk aan Zee, gdzie dopiero w dogrywce sensacyjnie pokonał go Jorden Van Foreest (jeśli chcecie poczytać o tym więcej odsyłam was do tego artykułu).  Anish z chirurgiczną prezycją wykorzystał niedokładności popełnione przez jego przeciwnika i dzięki zwycięstwu dołączył do „grupy pościgowej”, w której aż 3 zawodników ma po 5 punktów.

Grischuk 1/2 – 1/2 Nepomniachtchi

Derby Rosji zakończyły się podziałem punktów. © Lennart Ootes / FIDE

Pojedynek Alexandra Grischuka z Ianem Nepomniachtchim przebiegł dość pokojowo, choć po Obronie Grunfelda, która została zagrana w partii można było mieć nadzieję na więcej. Obaj zawodnicy nie chcieli przesadnie ryzykować i partia zakończyła się remisem.

 

Obecna tabela wyników prezentuje się następująco:


Dziś transmisję prowadził FM Antoni Szustakowski, zaś jego gośćmi byli: GM Krzysztof Jakubowski, FM Michał Bartel oraz FM Kosma Pacan-Milej. Dziękujemy wszystkim naszym gościom!

Przypominamy, że na hasło: „InfoSzach” macie -40% zniżki na kupno konta premium na chess24.com. Link: https://chess24.com/en/premium

Dodatkowo zachęcamy do wzięcia udziału w naszej zabawie typerskiej na naszym profilu na Facebooku. Nagrodą dla najlepszego „obstawiacza” będzie nasz miś Infuś 😉

Podsumowanie następnej rundy znajdziesz tutaj: https://infoszach.pl/2021/04/21/nepo-powieksza-przewage-10-runda-turniej-kandydatow-2021/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*