Krasenkow samodzielnie wygrywa Turniej Niepodległości!

W 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości swoją czternastą odsłonę miał warszawski Turniej Niepodległości. Wydarzenie zorganizowane przez Fundację Szachową im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego przyciągnęło aż 328 pasjonatów królewskiej gry z 6 różnych federacji, którzy tego dnia zmierzyli się na 64 polach. Turniej rozegrano w trzech grupach: A – dla zawodników powyżej 1800 fide, B – dla graczy poniżej 1800 fide, a także C – dla dzieci do lat 12. Pośród graczy w grupie A mogliśmy odnaleźć aż 7 arcymistrzów! Z zapartym tchem zmagania szachowe oglądali także rodzice i trenerzy grających w grupie C. W trakcie ceremonii otwarcia nie zabrakło akcentów patriotycznych. W obecności oficjeli oraz grających zagrany został hymn narodowy. Na telebimach oraz plakatach widoczna była również postać wielkiego entuzjasty szachów marszałka Piłsudskiego.

Zachęcamy również do lektury podsumowania zmagań z zeszłego roku: infoszach.pl/2022/11/12/arcymistrzowie-dominuja-w-warszawskim-turnieju-niepodleglosci

Sala gry w Centrum Olimpijskim

Także infoszachiści brali udział w szachowej celebracji Dnia Niepodległości. W grupie A najlepiej poradził sobie założyciel portalu – IM Piotr Nguyen, który zajął 11. miejsce. Tuż za nim, na 12 pozycji uplasował się FM Antoni Szustakowski. Pozostali zawodnicy WIM Anna Kubicka,  FM Kosma Pacan-Milej, WFM Emilia Dyląg oraz Michał Polak zajęli odpowiednio 20, 21, 23 oraz 47 miejsce. Wspomniana wcześniej WIM Anna Kubicka stanęła na drugim miejscu podium w klasyfikacji kobiet.

Wyniki – grupa A

Na podium najsilniejszej grupy stanęło 3 arcymistrzów. Zwyciężył legendarny GM Michał Krasenkow z dorobkiem 8 pkt. z 9 partii.  Legendarny nie bez powodu – warto podkreślić, że Pan Krasenkow był pierwszym Polakiem w historii, który przekroczył próg 2700 fide! Pół punktu mniej oraz 2. miejsce zajął piąty wg rankingu szachista w Polsce GM Kacper Piorun. Na najniższym stopniu podium znalazł się GM Petro Golubka z Ukrainy.

W turnieju można było zdobyć również nagrody m.in. w grupach rankingowych, jak i wiekowych. Najlepszym seniorem okazał się IM Jan Adamski – były członek kadry narodowej Polski, wielokrotny reprezentant kraju na Olimpiadach szachowych, który 11 listopada obchodził swoje 80. urodziny! Sala pozdrowiła go gromkimi brawami.

Najlepszą kobietą okazała się WCM Barbara Goraj, tegoroczna wicemistrzyni Polski do lat 20.

Pozostałe klasyfikacje grupy A dostępne są w serwisie turniejowym LINK.

Zwycięzca turnieju GM Michał Krasenkow, źródło: chessdom.com

Ciekawostki z partii:

Nguyen – Piorun, runda 4

Krasenkow – Golubka, runda 9

Wyniki – grupa B

W grupie B pewnie zwyciężyła WCM Zuzanna Siekańska, po drodze oddając tylko dwa remisy. Na kolejnych miejscach podium stanęli odpowiednio Szymon Suska i Tomasz Pęśko, obaj gromadząc po 7,5 punktu.

Dalsze wyniki i informacje o turnieju znajdują się pod TYM linkiem.

Wyniki – grupa C

W grupie najmłodszych zwycięzcą okazał się Kajetan Linh Nguyen, który zdobył 7,5 punktu. Na 2 miejscu, z taką samą ilością punktów, ale gorszą punktacją dodatkową, znalazł się Momot Glib. 3 miejsce zajęła Magdalena Malicka, która uzyskała punktów.

Dzieci grające w grupie C, fot. Le Minh Nguyen

Tutaj link do szczegółowych wyników z grupy C.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom! Do zobaczenia w następnej edycji za rok! 😉

Inne szczegółowe informacje dot. turnieju oraz archiwalne serwisy turniejowe dostępne są na stronie poloniachess pod poniższym linkiem: LINK

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*