Puchar Świata 2023 zaraz się rozpocznie!

Od 30 lipca do 24 sierpnia w Baku najlepsi szachiści świata zmierzą się w Pucharze Świata. Zawalczą oni o 2,5 miliona dolarów oraz o awans do Turnieju Kandydatów 2024! Pierwszy raz w historii, awans otrzyma najlepszych trzech graczy, a nie jak dotąd, dwóch.

Format w Pucharze Świata uległ zmianie – zwiększono liczbę zawodników ze 128 do 206 – co wydłuży nam zmagania o jedną rundę. Teraz finaliści zagrają 8 kolejnych meczów. W Pucharze Świata Kobiet zdecydowano się o pozostawieniu liczby zawodniczek na 103. Wśród startujących zobaczymy wielu „Biało-Czerwonych”! A będą to: Jan-Krzysztof Duda, Radosław Wojtaszek, Mateusz Bartel, Kacper Piorun, Szymon Gumularz, Grzegorz Nasuta i Igor Janik w turnieju Open. Wśród pań zagrają Monika Soćko, Oliwia Kiołbasa, Aleksandra Maltsevskaya, Karina Cyfka, Klaudia Kulon oraz mistrzyni Polski Michalina Rudzińska.

Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek, Olimpiada w Chennai 2022 /fot. Lennart Ootes

Wśród szerokiego grona faworytów znajduje się Jan-Krzysztof Duda. Zwycięzca poprzedniej edycji na pewno ma chrapkę, by kolejny raz unieść w górę puchar. Czeka go niezwykle trudna sztuka, która w całej historii zdarzyła się tylko raz, i to nie w następujących po sobie edycjach. Levon Aronian jako jedyny wygrał dwie edycje PŚ, a dokonał tego w 2006 i 2017 roku. Głównymi faworytami będą: Magnus Carlsen (Puchar Świata to jedyny turniej, którego Carlsen nie wygrał), Hikaru Nakamura, Fabiano Caruana, Anish Giri, Ian Nepomniachtchi, Shakhriyar Mamedyarov czy Wesley So. Z czołówki tacy zawodnicy zrezygnowali z gry: nowy mistrz świata Ding Liren, Levon Aronian, Alireza Firouzja, Richard Rapport czy Viswanathan Anand.

Magnus Carlsen i Anish Giri, Warszawa 2023 /fot. Lennart Ootes

W Pucharze Świata Kobiet zobaczymy Ju Wenjun, Alexandrę Kosteniuk, Aleksandrę Goryachkinę, Humpy Koneru, Katerynę Lagno, Tan Zhongyi czy siostry Annę i Mariyę Muzychuk. W Baku nie zagrają Hou Yifan, Lei Tingjie, wszystkie Ormianki (z powodu toczącego się konfliktu między Azerbejdżanem a Armenią o Karabach), a także Alina Kashlinskaya. W przypadku liderki polskiej listy rankingowej o powodzie doniósł na swoim blogu Mateusz Bartel: Alina jest obecnie w ciąży.

Ju Wenjun /fot. Stev Bonhage

Z kim zmierzą się Polacy? JKD i Radek Wojtaszek są rozstawieni i zagrają od drugiej rundy. Ich rywalami będą kolejno zwycięzcy par: GM Timur Gareyev vs GM Emilio Cordova oraz GM Eric Hansen vs IM L M S T De Silva. Pozostali panowie grają od samego początku. Będziemy w nim niestety świadkami bratobójczego pojedynku między Szymonem Gumularzem a Igorem Janikiem.

Grafika: Mateusz Bartel

Wśród Polek aż 5 z nich jest faworytkami rankingowymi. Nie dajmy się jednak temu zwieść – w Pucharze Świata odpadło już wielu faworytów. Ciekawostką jest fakt, że żadna z naszych reprezentantek nie zagra przeciwko Europejce.

Grafika: Mateusz Bartel

Wszystkich zainteresowanych całą drabinką turniejową odsyłam do oficjalnej strony Pucharu Świata 2023: https://worldcup2023.fide.com/tree. My trzymamy kciuki za naszych i życzymy powodzenia! A czy Ty jako nasz czytelnik byłbyś zainteresowany regularnymi artykułami o tym, co będzie się działo na azerskich deskach? Daj znać w komentarzu!

2 Komentarze

  1. „A czy Ty jako nasz czytelnik byłbyś zainteresowany regularnymi artykułami o tym, co będzie się działo na azerskich deskach?”

    Pewnie!

  2. Nie wiem jak Konrad, ale ja będę zainteresowany co będzie się działo na azerskich deskach, które mam nadzieję nie będą się różniły od tych „naszych” klasycznych..;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*