Duda, Wojtaszek i Kulon w trzeciej rundzie Pucharu Świata!

Klaudia Kulon /fot. Maria Emelianova

Druga runda Pucharu Świata okazała się być zgubna dla wielu uznanych nazwisk. Z turniejem pożegnali się już Abdusattorov, Mamedyarov oraz Grischuk, a także Lagno i Dzagnidze. Autorką ostatniej z tych niespodzianek była Klaudia Kulon!

Kulon gra dalej!

W Pucharze Świata Kobiet Klaudia Kulon jako jedyna Polka przeszła do trzeciej rundy. By tego dokonać musiała pokonać dziewiątą najsilniejszą zawodniczkę na świecie – Nanę Dzagnidze. Gruzinka była zdecydowaną faworytką tego meczu i jedną z kandydatek do końcowego triumfu. W pierwszej partii klasycznej Nana była bardzo blisko przełamania obrony Klaudii.

Po tej bohaterskiej obronie nastąpiła druga, również zakończona remisem. Po tym zawodniczki przeszły do dogrywek, a wszyscy wiemy jak diabelnie niebezpieczna może w nich być Klaudia. Dziś o tym dowiedział się cały świat!

Kulon i Dzagnidze /fot. Anna Shtourman

Rywalką Klaudii Kulon w kolejnej rundzie będzie siedemnastoletnia Eline Roebers. Holenderka, mimo mlodego wieku, jest liderką w swoim kraju i już powoli dobija się do światowej czołówki. Dotąd wygrała oba swoje mecze wynikiem 2-0, jednak nie siejmy paniki. Pierwsza rywalka miała 1705 Elo, kolejna 2106 Elo. Klaudia będzie jej pierwszym testem umiejętności i, mamy nadzieję, że również ostatnim.

Nurgyul Salimova i Oliwia Kiołbasa /fot. Anna Shtourman.

Pozostałym reprezentantkom Polski nie udało się zakwalifikować do kolejnej rundy. Monika Soćko przegrała z Ulviyyą Fataliyevą, Oliwia Kiołbasa została wyeliminowana przez Nurgyul Salimovą, a Karina Cyfka została pokonana przez Bellę Khotenashvili – wszystkie trzy uległy wynikiem 0,5-1,5. Michalina Rudzińska miała do czynienia z kolejną zawodniczką z top10 świata. Harika Dronavalli dwukrotnie wygrała z mistrzynią Polski.

Michalina Rudzińska /fot. Stev Bonhage

Spokój Dudy, pewność Wojtaszka

W turnieju panów obaj wyżej wymienieni mieli drogę bez większych problemów. Obaj wygrali 1,5-0,5 ze swoimi oponentami i ani przez moment nie znaleźli się choćby w cieniu zagrożenia. JKD odprawił Peruwiańczyka Cordovę, a Radek ograł Lankijczyka De Silvę.

Jan-Krzysztof Duda /fot. Maria Emelianova

Najdłużej z Polaków na placu boju wojował Mateusz Bartel. Jego dogrywki z Alexandrem Donchenką były niezwykle emocjonujące i krwawe. Padły w nich siedem kolejnych zwycięstw białymi, a na nasze nieszczęście w ostatniej partii białe wylosował reprezentant Niemiec.

Mateusz Bartel /fot. Stev Bonhage

Ostatnim z reprezentantów Polski był Igor Janik, którego los sparował z Leinierem Dominguezem. Walka z zawodnikiem legitymującym się rankingiem 2739 Elo zakończyła się jednostronnym wynikiem 2-0 na korzyść Amerykanina.

Igor Janik /fot. Maria Emelianova

Faworyci wyrzuceni!

Nodirbek Abdusattorov, Shakhriyar Mamedyarov, Alexander Grischuk, Sam Shankland, Kateryna Lagno i Nana Dzagnidze. Ta szóstka ze ścisłej czołówki świata pożegnała się już z Baku. A kto tego dokonał? Kolejno byli to: Vahap Sanal, Tin Jingyao, Bardiya Daneshvar, Ivan Schitco, Mary Ann Gomes i Klaudia Kulon.

Tin Jingyao /fot. Stev Bonhage

O Shanklandzie wpis na blogu poczynił GM Alex Colovic, który poruszył temat szokujących porażek Amerykanina. Sam z nieokreślonych powodów podstawił mata w pierwszej partii z Ivanem Schitco! Jest to kolejna osobliwa pomyłka w wykonaniu Amerykanina, więcej o nich przeczytasz na blogu Colovicia.

Inni faworyci byli również blisko od pożegnania się z turniejem. Vidit w ciągu ośmiu partii tylko raz zdołał przebić się przez Dimitriosa Mastrovasilisa, a Wesley So w trzech kolejnych partiach ocierał się o porażkę z Emre Canem!

Dogrywki między Wesleyem So a Emre Canem /fot. Stev Bonhage

Także Hikaru Nakamura miał twardy orzech do zgryzienia. Dopiero w drugiej partii dogrywek potrafił pokazać swą wyższość nad Karthikiem Venkataramanem.

Co nas czeka w trzeciej rundzie?

Trzecia runda już dziś, 5 sierpnia od 13:00 czasu polskiego. Z kim zagrają nasi?

  • Klaudia Kulon vs Eline Roebers (IM 2419 Elo)
  • Jan-Krzysztof Duda vs Ivan Cheparinov (GM 2663 Elo)
  • Radosław Wojtaszek vs Ivan Schitco (GM 2507 Elo)

Wśród czołówki zapowiadają się takie ciekawe starcia jak norweski pojedynek Carlsen vs Tari (nota bene Tari został właśnie ogłoszony zawodnikiem Wasko Hetman GKS Katowice), Tabatabaei vs Keymer (dwóch młodych i drapieżnych zawodników) czy Van Foreest vs Svidler. A Ty na jakie partie będziesz zerkać w trakcie kolejnych dwóch dni?

Puchar Świata rozpoczęty! Pierwsza runda prawie w komplecie!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*