W Toronto napisze się historia – Turniej Kandydatów 2024

Turniej Kandydatów 2024 odbędzie się w Toronto. /fot. FIDE

Turniej Kandydatów to jedno z najważniejszych wydarzeń szachowych. W 2024 roku odbędzie się w dniach 3 – 25 kwietnia, w Toronto, stolicy prowincji Ontario w Kanadzie. Będzie to pierwszy raz w historii, kiedy zarówno panie, jak i panowie, będą rywalizować w tym samym czasie i miejscu, a także pierwszy raz, kiedy Turniej Kandydatów odbędzie się w Ameryce Północnej.

Wsparcie rodziny Scheinberg

Turniej Kandydatów 2024 otrzyma wsparcie finansowe od rodziny Scheinberg w ramach ogłoszonej w 2022 roku współpracy. Pula nagród wyniesie $750 000. Tak o organizacji turnieju wypowiada się prezydent FIDE, Arkady Dvorkovich w oficjalnym komunikacie:

FIDE cieszy się z przyznania tak ważnych zawodów Kanadzie, krajowi, który w ostatnich latach dokonał znaczącego postępu szachowego (…). Jednoczesne przeprowadzenie tych wydarzeń w tym samym miejscu, z jedną transmisją, może tylko pomóc w dotarciu z kobiecymi kandydatami do szerszej publiczności, która będzie miała więcej zwolenników.

Rodzina Scheinberg pomogła finansowo również przy organizacji poprzedniego Turnieju Kandydatów, rozgrywanego rok temu w Madrycie.

Isai Scheinberg nawiązał współpracę z FIDE, w ramach której będzie sponsorował jeden duży turniej co roku, aż do 2026./ fot. Andrew Barton

Kto weźmie udział w Turnieju kandydatów 2024?

Skład turniejów nie jest jeszcze znany. Drogi kwalifikacji wyglądają następująco:

Turniej Kandydatek

  • 1 miejsce – dla przegranego Meczu o Mistrzostwo Świata. Będzie to ktoś z trójki Wenjun, Tingjie lub Zhongyi. Te dwie ostatnie mają jeszcze do rozegrania mecz o to, kto zmierzy się w finale z Wenjun.
  • 2 miejsca – FIDE Grand Prix kobiet 2022-23
  • 3 miejsca – Puchar Świata Kobiet 2023
  • 2 miejsca – FIDE Grand Swiss Kobiet 2023

Więcej szczegółów pod linkiem: https://calendar.fide.com/files/handbook/QualificationForWCT2024.pdf

Turniej Kandydatów

  • 1 miejsce – dla przegranego Meczu o Mistrzostwo Świata, czyli kogoś z pary Ding – Nepo.
  • 3 miejsca – Puchar Świata FIDE 2023, trzech zawodników, którzy zajmą 1, 2 i 3 miejsce.
  • 2 miejsca – FIDE Grand Swiss 2023
  • 1 miejsce – FIDE Circuit*
  • 1 miejsce – Zawodnik z najwyższym rankingiem FIDE w szachach klasycznych na liście rankingowej w styczniu 2024 r.

* – FIDE Circuit to nowa metoda kwalifikacji do Turnieju Kandydatów FIDE w 2024 roku, w którym miejsce zapewnia sobie zawodnik z najwyższymi wynikami w 2023 w turniejach kwalifikowanych. Aby się zakwalifikować, zawodnicy muszą wziąć udział w co najmniej pięciu kwalifikujących się turniejach, w tym czterech z klasyczną kontrolą czasu. Wynik końcowy jest określany przez sumę pięciu najwyższych wyników.

Więcej informacji na temat ścieżek kwalifikacji znajdziecie pod linkiem: https://handbook.fide.com/files/handbook/FIDE_Candidates_Tournament_2024_Qualification_Paths.pdf

Szczegółowe informacje na temat FIDE Circuit: https://infoszach.pl/2022/12/17/fide-rewolucjonizuje-zasady-awansu-do-turnieju-kandydatow/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*