Wyszarpane zwycięstwa! || 3 runda, Olimpiada 2022

Między rundami. /fot. Stev Bonhage, FIDE

„Kangury” dokazywały, ale nie zdołały naskoczyć polskiej husarii. Polki po zaciętej walce zatriumfowały nad Wietnamem, lecz zaskakującym wynikiem dnia jest zwycięstwo Włoch nad Norwegami!

Podróż na Antypody

Polska drużyna podeszła z szacunkiem do zawodników z krainy dziobaków i koali. Wytoczyliśmy przeciwko nim nasze najsilniejsze działa i przyniosło to częściowy efekt. Jan-Krzysztof Duda, po siedemnastominutowym namyśle swojego rywala, huknął od ręki Hxg2+!! i wygrał partię, jako jeden z pierwszych na sali.

Sala gry w Chennai /fot. Mark Livshitz, FIDE

Jako drugi finiszował Mateusz Bartel, którego rywal rozsypał się w niedoczasie – od 24. posunięcia Australijczyk grał już na 30 sekundach dodatku, „Matibar” cieszył się ponad 30 minutami luksusu na zegarze. Wiedzieliśmy już, że w meczu mamy co najmniej remis i musiało to być pocieszające, bowiem sytuacja na deskach Radka i Kacpra nie była kolorowa.

Król Pioruna został podróżnikiem – po roszadzie znalazł dróżkę przez pola f8-g7-f6-g5-h6 i biały mógł cieszyć się zdecydowanie lepszą pozycją. Mimo to Kacper zdołał wymienić przeszkadzające mu „drewno” i zremisował partię! Dzięki tej szaleńczej obronie Kacpra, Polska mogła odnieść dziś zwycięstwo. Niestety, im bardziej z kłopotów wychodził Piorun, tym bardziej wpadał w nie Wojtaszek. Kuybokarov zdołał wyłuskać piona c i w kompleksowej końcówce hetmańskiej, zagroził, że pomaszeruje nim do przodu. W obliczu tej presji, musieliśmy skapitulować na drugiej desce.

Ofensywa Tết

Na wczorajszym Wieczorze Eksperckim GM Igor Janik ocenił Wietnamki jako bardzo groźne rywalki – mają niższe rankingi niż siłę gry i bardzo mało o nich wiadomo. Musieliśmy więc zrobić rozpoznanie walką. O ile ofensywa Aliny weszła jak nóż w masło, to na pozostałych frontach utknęliśmy w okopach.

IM Alina Kashlinskaya /fot. Stev Bonhage, FIDE

Marysia może pluć sobie w brodę – była zawodniczką lepszą i uzyskała obiecującą pozycję. Nie znalazła jednak drogi ani do polepszania pozycji, ani do natychmiastowego zwycięstwa, więc partia skończyła się remisem. O sporej dozie szczęścia może mówić Monika Soćko, która stała tuż nad przepaścią. Przeciwniczka była na tyle miła, że zdecydowała się nie wykonywać najlepszych posunięć, więc Monika dostała kluczowe tempo do ustabilizowania się i uratowania partii.

Jednak należą się olbrzymie brawa dla Oliwii Kiołbasy. Pokazała dziś, że wygrywa ten, kto po prostu bardziej tego chce. Mimo tego, że miała stratę jakości w końcówce, wręcz rozszarpała przeciwniczkę i dopisała jakże ważny punkt. Brawo!

Polki miały dziś trudne starcie z Wietnamkami /fot. Stev Bonhage, FIDE

Co w trawie piszczy?

Włosi powstrzymali Norwegów i wygrali z nimi aż 3-1! Carlsen to nie wszystko – z Vocaturo zaledwie zremisował i nie wspomógł swojej drużyny. Włosi na każdej desce mieli stratę rankingu, jednak Ludini i Sonis wyprowadzili po sierpowym i zawodnicy z Półwyspu Apenińskiego mogli cieszyć się z triumfu.

Wyniki każdej partii i meczu są widoczne dla pozostałych drużyn dzięki takim tablicom. /fot. Lennart Ootes, FIDE

W niemieckojęzycznym pojedynku lepsi okazali się Austriacy, którzy ograli faworyzowanych Niemców (patrząc po liście startowej – 33. drużyna ograła dziewiątą). Widowiskową partię zagrali IM Blohberger z GM Nisipeanu:

Do zaskoczeń kolejki trzeba zaliczyć również remis Ukrainy z Kubą! GM Quesada Perez ograł czarnymi bierkami samego GM Korobova i umożliwił swojej drużynie na walkę na pozostałych deskach. Honor dla naszego sąsiada uratował młodziutki GM Kirill Shevchenko.

GM Kirill Shevchenko /fot. Lennart Ootes, FIDE

W Olimpiadzie Kobiet, wbrew rankingom i przewidywaniom, Mongolia ograła USA aż 3-1, zaś malutka Estonia ograła 2,5-1,5 Ormianki! W aspekcie całego turnieju ważne punkty Gruzji urwały Czeszki. Gruzinki triumfowały, lecz minimalnym wynikiem 2,5-1,5. I tak było to możliwe jedynie dzięki sztuczce w tej końcówce:

Koubova zagrała błędne g5? i dopuściła do złapania remisu przez Arabidze.

Szachowy Wieczór Ekspercki

Zapraszam na dokładną analizę dnia w formie video już na 20:00, którą poprowadzi dla Was IM Piotr Nguyen i FM Antoni Szustakowski! Będzie dostępna pod tym linkiem:


Relacja następnej rundy:

Tulipany posadzone, Dracula jednak straszny || 4 runda, Olimpiada 2022

Relacja poprzedniej rundy:

Burza w szklance wody || 2 runda, Olimpiada 2022

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*