Kibicujemy Polakom na Olimpiadzie szachowej!

Udekorowane miasto w temacie Olimpiady gotowe na przyjęcie szachistów. Źródło: batumi2018.fide.com

Już jutro rozpocznie się Olimpiada szachowa w Batumi (południowo-zachodnia część Gruzji). Mimo iż Olimpiada szachowa nie jest częścią ani letnich ani zimowych Igrzysk olimpijskich, to ma niemalże stuletnią historię i jest prestiżowym wydarzeniem. Poza kilkoma wyjątkami swoje drużyny wystawiają wszystkie państwa z całego świata.

The 43rd World Chess Olympiad

The 43rd World Chess Olympiad 2018 is held in Batumi, Georgia from September 23, till October 6. The Chess Olympiad is one of the major events in the world of sports, attracting under 189 countries and around 4,000 athletes and officials. 189 Countries Making A Move For Georgia!43-ე მსოფლიო საჭადრაკო ოლიმპიადა 2018 ბათუმში, საქართველოში იმართება 23 სექტემბრიდან 6 ოქტომბრამდე. საჭადრაკო ოლიმპიადა სპორტის სამყაროში ერთ-ერთი მთავარი ღონისძიებაა, რომელიც 189 ქვეყანას, 4 000-მდე სპორტმსმენსა და ოფიციალურ პირს იზიდავს.189 ქვეყნის სვლა საქართველოსკენ იწყება!

Gepostet von Batumi Chess Olympiad 2018 am Dienstag, 17. April 2018

 

Są kraje, gdzie szachy są bardzo dobrze spopularyzowaną dyscypliną. Jak możemy zobaczyć na instagramie Alexandry Kosteniuk, niektóre drużyny są odprawiane bezpośrednio przez głowę państwa 😉

https://www.instagram.com/p/Bn9lAskBpxe/?hl=en&taken-by=chessqueen

 

Olimpiada rozgrywana będzie systemem szwajcarskim na dystansie 11 rund. Każda drużyna składa się z pięciu zawodników, ale w pojedynczym meczu uczestniczy czterech. Mimo iż szachy kojarzone są raczej z grą indywidualną, to taki format towarzyszy Olimpiadzie szachowej od samego początku. A od 1957 roku równolegle rozgrywana jest także Olimpiada kobiet.

Jacy zawodnicy będą w tym reprezentować Polskę? Jakie mamy szanse? Czy nasi selekcjonerzy dokonali właściwych wyborów?

W sekcji open wystąpią (w nawiasach obecny ranking FIDE):

  1. GM Jan-Krzysztof Duda (2739) Najmłodszy zawodnik w naszej ekipie (20 lat), ale będzie to dla Janka już trzeci występ na Olimpiadzie. Obecny Mistrz Polski oraz lider polskiej listy rankingowej (23 miejsce na świecie). Jego waleczny charakter oraz ostatnie występy jasno pokazują, że jest w stanie rywalizować ze ścisłą czołówką światową.
  2. GM Radosław Wojtaszek (2727) Wieloletni lider naszej reprezentacji, uczestnik sześciu poprzednich Olimpiad. Radek jest bardzo solidnym i doświadczonym zawodnikiem, a jego obecny ranking plasuje go tylko jedno miejsce za Jankiem na światowej liście rankingowej. Niegdyś sekundował Mistrzowi Świata Vishy’emu Anandowi dzięki czemu miał okazję zgłębić tajniki pracy wśród najlepszych.
  3. GM Kacper Piorun (2612) Obecny wicemistrz Polski, a także pięciokrotny Mistrz Świata w solvingu; w drużynie olimpijskiej występował raz. W tym roku Kacper stracił sporo na rankingu i wypadł z top 100 zawodników na świecie. Mimo to, ten zawodnik był raczej pewniakiem na Olimpiadę i jeśli tylko trafi z formą, może walczyć praktycznie z każdym.
  4. GM Jacek Tomczak (2614) Debiut na Olimpiadzie. Na ostatnich Mistrzostwach Polski Jacek dwukrotnie sięgał po brązowy medal i praktycznie przez całą swoją karierę prezentuje stabilną formę. Moim zdaniem jest to bardzo solidny wybór i o jakość gry tego zawodnika jestem spokojny.
  5. GM Kamil Dragun (2568) Kolejny debiutant i dla wielu duża niespodzianka. Kamil nie ma tak dużego doświadczenia jak koledzy, a ostatnio stracił sporo na rankingu spadając na 15 miejsce wśród polskich szachistów. Jednakże jest bardzo błyskotliwym graczem i przy odpowiednim przygotowaniu można wiązać spore nadzieje z tym młodym zawodnikiem (23 lata).

#chessolimpiad2018 #batumi #szachy #chess

Gepostet von Radek Wojtaszek am Samstag, 22. September 2018

Kapitanem po raz drugi jest GM Bartosz Soćko, który z obecnym rankingiem 2608 mógłby spokojnie występować w drużynie, ale postanowił dzielić się wiedzą i doświadczeniem z młodszymi zawodnikami. Naszym reprezentantom pomagać będą także GM Daniel Sadzikowski (2558) oraz GM Kamil Mitoń (2597).

Pojawić się tu może wiele pytań, przede wszystkim – co z Dariuszem Świerczem (24 lata, ranking 2669)? Niewątpliwie Darek wzmocniłby nasz skład, lecz od kilku lat Darek studiuje w USA i prawdopodobnie nie udało się tutaj wypracować satysfakcjonującego rozwiązania dla obu stron. Kolejny na polskiej liście rankingowej Michał Krasenkow (2630) już od wielu lat poświęca się pracy trenerskiej i będzie na Olimpiadzie w roli trenera drużyny z Turcji. A co z innymi doświadczonymi zawodnikami takimi jak Grzegorz Gajewski (2600) czy Mateusz Bartel (2598)? Są to silni arcymistrzowie, którzy niejednokrotnie występowali w kadrze narodowej. W tym roku jednak wybór padł na odmłodzenie składu i być może jest to ważna inwestycja na przyszłe Olimpiady.

Sekcja kobiet prezentuje się następująco:

  1. GM Monika Soćko (2446) Wieloletnia liderka naszej reprezentacji kobiet (na koncie aż 11 występów olimpijskich!) i jedyna polska szachistka, która posiada tytuł arcymistrza. Obecnie wśród kobiet na świecie Monika zajmuje 30 miejsce.
  2. WGM Jolanta Zawadzka (2424) Obecna Mistrzyni Polski i bardzo doświadczona zawodniczka, gdyż będzie to jej szósty występ na imprezie tej rangi. Na świecie według rankingu zajmuje 40 lokatę.
  3. WGM Karina Szczepkowska (2407) Kolejna zawodniczka, która według rankingu jest notowana w top 100 na świecie (obecnie miejsce 56). Dla Kariny będzie to już czwarty występ na Olimpiadzie.
  4. WGM Klaudia Kulon (2347) Będzie to trzecia Olimpiada Klaudii, która jest bardzo nieprzewidywalną zawodniczką. Miejmy nadzieję, że na Olimpiadzie pokaże się z tej najlepszej strony.
  5. WIM Anna Warakomska (2305) Debiutantka, jednakże swoje miejsce w drużynie olimpijskiej wywalczyła na ostatnich Mistrzostwach Polski Kobiet zdobywając srebro (przegrywając złoto dopiero w emocjonującej dogrywce).

https://www.facebook.com/WGMKarina/photos/a.1676613279223512/2152798008271701/?type=3&theater

Kapitanem jest niezmiennie od wielu lat IM Marek Matlak (2479), a w roli trenera w tym roku będzie także GM Bartłomiej Heberla (2537).

To właśnie w sekcji kobiet upatrujemy największych szans medalowych. Polki od lat walczą o czołowe miejsca w tabeli, a dwa lata temu, na Olimpiadzie w Baku nasze reprezentantki zdobyły srebrny medal (w historii mamy także dwa brązowe medale z 1980 i 2002 roku).

„Sreberka” czyli nasze reprezentantki w Baku 2016 wraz z Markiem Matlakiem.

W sekcji open, z historycznego punktu widzenia mamy dużo więcej medali, ale wszystkie zdobyte zostały przed drugą wojną światową (w 1930 Polacy sięgnęli po złoto). Dwa lata temu nasi reprezentanci w sekcji open zajęli solidne 7 miejsce. W tym roku mamy odmłodzony skład, a także nasz nowy lider Jan-Krzysztof Duda zrobił ogromny postęp, zatem nasza ekipa ma bardzo duży potencjał. Do miejsca medalowego potrzebujemy jednak też trochę szczęścia.

Jakie drużyny są dla nas największym zagrożeniem?

Rosyjska dominacja w szachach drastycznie stopniała odkąd Garry Kasparov odszedł na emeryturę (ostatni raz wygrali Olimpiadę w 2002 roku). W sekcji open mamy aż pięć drużyn (USA, Rosja, Chiny, Azerbejdżan, Indie), których średni ranking na czterech deskach przekracza 2700 (tuż za nimi Ukraina ze średnim 2698). Z tymi drużynami ugranie jakichkolwiek punktów meczowych będzie dużym wyzwaniem. W tym roku faworytem są obrońcy tytułu z 2016 czyli drużyna USA. Po raz pierwszy w historii rankingowo wyprzedza Rosję, która nie wystawiła takich gwiazd jak Alexander Grischuk (2769) czy Peter Svidler (2756). Nie znamy powodów takiej decyzji selekcjonerów z federacji rosyjskiej, ale nie mogę powiedzieć też, że wystawili oni zawodników słabych, mają bowiem aż 12 zawodników w kraju z rankingiem ponad 2700! Nawet dziesiąty skład z Rosji mógłby składać się z dość silnych arcymistrzów.  Z wielkich powrotów natomiast warto zwrócić uwagę, że na Olimpiadę po kilkunastoletniej przerwie powraca Vishy Anand. Spodziewam się, że w najbliższych latach to Hindusi zdominują świat szachowy.

 

Pełna lista 183 drużyn: http://chess-results.com/tnr368908.aspx?lan=3&art=0

W sekcji kobiet listę startową według rankingu otwierają Rosjanki, ale tak naprawdę tutaj rankingi mają dużo mniejsze znaczenie. W ostatnich latach w bezpośrednim starciu Polki nie ustępują drużynie Rosji. Silne zawsze są także Ukrainki, Chinki i Gruzinki, aczkolwiek z niewiadomych przyczyn w ekipie Chin brakuje niewątpliwie najsilniejszej szachistki na świecie Hou Yifan (2658), a także byłej mistrzyni świata Tan Zhongyi (2527) – mimo to ich drużyna z pewnością nadal będzie aspirować do złota. Z ciekawostek, analogicznie do sekcji open, na piątym miejscu listy startowej znajdziemy ekipę z Indii również za sprawą powrotu tamtejszej gwiazdy. Koneru Humpy (2557) jest drugą kobietą w historii, która przekraczała ranking 2600, ale od dwóch lat nie zagrała ani jednej rankingowej partii. Czy będzie zatem realnym wzmocnieniem drużyny?

 

Pełna lista 151 drużyn: http://chess-results.com/tnr368909.aspx?lan=3

Wspominałem o brakujących gwiazdach z Rosji i Chin. Kogo jeszcze zabraknie na tegorocznej Olimpiadzie w Batumi?

Mimo iż każdy kraj stara się wystawić jak najmocniejszą drużynę, to za każdym razem z różnych przyczyn brakuje kilku ważnych graczy. W tym roku przede wszystkim zabraknie Mistrza Świata Magnusa Carlsena (2839), który prawdopodobnie w tym czasie ma zaplanowany trening na zbliżający się mecz o szachową koronę. Nie zagra również Jon Ludvig Hammer (2662), zatem Norwegia, kraj w którym szachy są oglądane w telewizji publicznej niestety w tym roku nie ma za dużych szans włączyć się w poważną walkę z najlepszymi drużynami.

Zabraknie także Veselina Topalova (2740), gdyż jakiś czas temu upadł Bułgarski Związek Szachowy. Z przyczyn politycznych również bardzo osłabiona jest drużyna z Serbii, która nie dogadała się z najlepszymi zawodnikami i wystawiła drugi, a nawet trzeci skład. Nie zobaczymy też na przykład sympatycznego Francisco Vallejo Pons (2713), który ścigany jest przez hiszpański urząd skarbowy do zapłacenia podatku od wszelkich wygranych w Pokera (ponad 500 tysięcy euro), mimo iż licząc sumarycznie grę Francisco, to na grze wręcz stracił… A dla silnej drużyny z Węgier nie zagra ich lider listy rankingowej, jeden z najkreatywniejszych szachistów Richard Rapport (2723).

Gdzie będzie można śledzić Olimpiadę i poczynania naszych zawodników?

Zapowiada się emocjonująca walka, której szachowi kibice nie mogą przegapić. Partie na żywo wraz z komentarzem transmitowane będą na platformie chess24 (oraz z pewnością na wielu innych takich stronach). Na naszym fanpage będziemy starali się w trakcie rund jak najczęściej dzielić się wszelakimi ciekawostkami, a po każdej rundzie o godzinie 20:00 zapraszamy na nasz kanał youtube, gdzie transmitować będziemy wieczory eksperckie prowadzone przez autora tego tekstu 😉 Nagrania będą trwały około 30minut i zapraszani będą różni goście (w tym arcymistrzowie!), zatem zapraszamy do oglądania i zadawania pytań, na które chętnie będziemy odpowiadać.

Rundy będą rozgrywane codziennie od 24.09 o godzinie 15:00 czasu gruzińskiego (czyli 13:00 w Polsce) z wyjątkami 29.09 kiedy to będzie dzień wolny oraz 5.10 na kiedy przypada ostatnia runda (rozpocznie się o 8:00 czasu polskiego).

Zachęcamy do kibicowania! Nasze wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/2181142438841764/ gdzie dostaniecie powiadomienia z najważniejszymi wiadomościami 🙂

O Piotr Nguyen 163 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*