Szanse Polaków na Olimpiadzie szachowej

Oficjalne otwarcie Olimpiady zawierało wiele atrakcji i pokazów, w tym rysowanie piaskiem.

Przed nami start 44. Olimpiady Szachowej w Chennai. Polskie drużyny znajdują się na piątym (panowie) i czwartym (panie) miejscu w rankingach i jakie daje im to szanse na medal olimpiady?

Najlepsze składy

Polacy mogą ostrzyć sobie zęby na powtórzenie sukcesu z 1939 roku, gdy reprezentacja biało-czerwonych w składzie: Tartakower, Najdorf, Frydman, Regeziński i Sulik sięgnęła po srebrny medal. Był to ostatni olimpijski medal dla naszej męskiej reprezentacji, lecz w tym roku mamy, przynajmniej na papierze, największe szanse od tamtego okresu. Polska drużyna prowadzona przez genialnego Jana-Krzysztofa Dudę jest piekielnie mocna, a jeszcze bardziej nasze apetyty podsyca brak zespołów Rosji i Chin na olimpiadzie.

Kto zgromadził najsilniejszych zawodników w Chennai?

  1. USA: Fabiano Caruana, Levon Aronian, Wesley So, Leinier Dominguez Perez, Sam Shankland. Ranking średni: 2771 Elo!
  2. Indie: Pentala Harikrishna, Vidit Santosh Gujrathi, Arjun Erigaisi, Narayanan S.L., Krishnan Sasikiran. Ranking średni: 2696 Elo
  3. Norwegia: Magnus Carlsen, Aryan Tari, Jon Ludvig Hammer, Johan-Sebastian Christiansen, Frode Olav Olsen Urkedal. Ranking średni: 2692 Elo
  4. Hiszpania: Alexei Shirov, Francisco Vallejo Pons, David Anton Guijarro, Jaime Santos Latasa, Eduardo Iturrizaga Bonelli. Ranking średni: 2687 Elo.
  5. Polska: Jan-Krzysztof Duda, Radosław Wojtaszek, Kacper Piorun, Wojciech Moranda, Mateusz Bartel. Ranking średni: 2683 Elo.

Wiadomością dnia jest również zmiana kapitana kadry Polski. Bartosza Soćkę zastąpi, zgłoszony do gry na rezerwowej desce, Mateusz Bartel. Nie jest to sytuacja wyjątkowa, w tej samej sytuacji jest Azerbejdżan (Nijat Abasov), Chorwacja (Zdenko Kozul) czy Węgry (Peter Acs).

Polska ekipa w Chennai wraz z kierownikiem Maciejem Cybulskim pod oficjalną maskotką Olimpiady koniem Thambi.

Polacy awansowali o jedno miejsce w rankingu w stosunku do poprzedniego artykułu o składach olimpijskich (więcej tutaj). Było to spowodowane wycofaniem się Teymoura Radjabova z drużyny Azerbejdżanu. Taką decyzję swojego rodaka skrytykował Vasif Durarbayli, wedle którego Teymour sabotuje najlepszą okazję dla ich kraju na zdobycie medali. Radjabov (2738 Elo) zostaje zastąpiony przez znanego z polskiej Ekstraligi Nijata Abasova (2633 Elo). Z tego powodu Azerbejdżan spadł w rankingach z drugiej lokaty na pozycję szóstą z 2680 Elo. Radjabov wystosował oświadczenie, że wycofuje się z powodów zdrowotnych i problemów z powikłaniami po COVID-19.

Opinia bukmachera

Zakłady w Betcris dostępne pod linkiem: https://www.betcris.pl/zaklady-bukmacherskie#/Chess/World/34802/20303616

Analitycy Betcris zdecydowanie stawiają na zespół z USA. Amerykanie mają kolosalną przewagę nad resztą ekip. Poza drużynami z top6, które opisałem wcześniej, można również obstawić zwycięstwo Holendrów i drugiego zespołu Indii. Holendrzy są uznawani za siódmą siłę Olimpiady, zwłaszcza dzięki swojemu liderowi Anishowi Giri. Na niższych deskach zagrają: sekundant Magnusa Carlsena Jorden Van Foreest, Erwin L’Ami, Benjamin Bok i Max Warmerdam, co sumarycznie da im 2672 Elo.

Drugi garnitur Indii jest notowany jako 11. najlepsza drużyna z 2649 Elo. Wyprzedzają ich Ukraińcy, Niemcy i Anglicy, lecz te zespoły są poza notowaniami u „buka”. Indusi wystawią się w składzie: Gukesh D, Nihil Sarin, Praggnanandhaa R., Baskaran Adhiban i Raunak Sadhwani.

Nasza opinia

O Olimpiadzie ostatnio rozmawialiśmy w programie „Królewska gra” na Kanale Sportowym. W rozmowie z Michałem Kanarkiewiczem, w trójkę: Piotr Nguyen, Magda Budkiewicz i ja, mieliśmy okazję ocenić nasze szanse na sukces.

Olimpiada Kobiet

Olimpiada Kobiet powinna być, moim zdaniem, dużo bardziej wyrównana i zacięta. Trzy najlepsze nacje to: Indie, Ukraina i Gruzja. Te trzy drużyny jako jedyne mają co najmniej 2475 Elo rankingu średniego. Polki są jednak tuż za nimi i, jak uczy nas historia startów naszej żeńskiej reprezentacji, dziewczyny lubią i potrafią zgarniać medale. W 2016 Polki zdobyły srebro, a w stosunku do tamtego startu, mamy silniejszy skład i brakuje groźnych Chinek i Rosjanek.

Kto zgromadził najlepsze zawodniczki w Chennai?

  1. Indie: Humpy Koneru, Harika Dronavali, Vaishali R, Tania Sachdev, Bhakti Kulkarni. Ranking średni: 2486 Elo
  2. Ukraina: Mariya Muzychuk, Anna Muzychuk, Anna Ushenina, Nataliya Buksa, Yuliia Osmak. Ranking średni: 2478 Elo.
  3. Gruzja: Nana Dzagnidze, Nino Batsiashvili, Lela Javakhishvili, Salome Melia, Meri Arabidze. Ranking średni: 2475 Elo.
  4. Polska: Alina Kashlinskaya, Monika Soćko, Oliwia Kiołbasa, Maria Malicka, Michalina Rudzińska. Ranking średni 2423 Elo.
  5. Francja: Marie Sebag, Pauline Guichard, Sophie Milliet, Anastasia Savina, Andreea Navrotescu. Ranking średni: 2400 Elo.

Opinia bukmachera

Zakłady w Betcris dostępne pod linkiem: https://www.betcris.pl/zaklady-bukmacherskie#/Chess/World/34802/20303619

Jak widać, zwycięstwo kogoś innego niż Hindusek lub Ukrainek będzie sporym szokiem. W kursach widać, że bukmacherzy nie zareagowali na osłabienie zespołu Kazachstanu. Między innymi Dinara Saduakassova nie zagra na Olimpiadzie, przez co Kazaszki mają dwie zawodniczki poniżej 2200 Elo i tym samym zleciały na dopiero 10. lokatę. W tej sytuacji Polki mają wielkie szanse na zgarnięcie medali – Alina Kashlinskaya jest obecnie 12. zawodniczką świata, Monika Soćko od lat jest w czołówce kobiet, a Oliwia Kiołbasa zdobyła brąz na ostatnich Mistrzostwach Europy Kobiet.

Jak oceniacie szanse Polaków na Olimpiadzie? Dajcie znać w komentarzu!

Harmonogram Olimpiady

Wszystkie rundy, poza ostatnią, rozpoczną się o 11.30 polskiego czasu. Pierwsza runda startuje już 29.07, ostatnia będzie 10.08. Przewidziany jest jeden dzień wolny – 4 sierpnia zawodnicy odpoczną od gry, a my od ściskania kciuków za nich.

Na naszych łamach będziecie mogli przeczytać artykuły z podsumowaniem kolejnych występów, a wieczorami o 20:00 na naszym kanale na YouTube obejrzeć „Szachowy Wieczór Ekspercki” podczas których my i nasi goście dokładnie omówimy każdą rundę. Zapraszamy!

Jak obstawiać wyniki?

Jeśli masz co najmniej 18 lat i chcesz wziąć udział w zakładzie bukmacherskim, to musisz założyć konto na stronie Betcris, klikając w ten link. (Dzięki używaniu przez Was naszego reflinku możemy zmierzyć ilość kliknięć, ale nie zarabiamy na tym.)

Przydatne linki

Serwis turniejowy Olimpiady: http://chess-results.com/tnr653631.aspx?lan=3&art=0&flag=30

Serwis turniejowy Olimpiady Kobiet: http://chess-results.com/tnr653632.aspx?lan=3&art=0&flag=30

Poprzedni artykuł o Olimpiadzie:

Olimpiada w Chennai: znamy składy!

Artykuł o wyborach prezydenckich FIDE:

Wybory na prezydenta FIDE

Transmisja z Ceremonii rozpoczęcia Olimpiady:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*