Wielki powrót biało-czerwonego orła! || Turniej Kandydatów, Runda 10

Ten moment Fabiano może zapamiętać na długo... fot. FIDE/Stev Bonhage

Runda 10 była przełomowa dla przebiegu Turnieju Kandydatów. Jan-Krzysztof Duda pokonał Fabiano Caruanę, co może zniweczyć plany Amerykanina na wygranie turnieju. Tymczasem Nepo, remisując kolejne partie, zbliża się powoli do celu. Na pozostałych szachownicach również było ciekawie. Hikaru Nakamura ograł młodego debiutanta z Francji – Alirezę Firouzję, a Liren Ding zwyciężył Richarda Rapporta. Oznacza to, że aż trzech zawodników ma 5,5 punktu, co daje im dzielone drugie miejsce. Peleton podążający za Nepomniachtchim się wydłuża, ale rund coraz mniej i nie wiadomo, czy komuś uda się go dogonić…

Treść artykułu powstała dzięki wsparciu finansowemu od firmy bonabanco. Bonabanco wspiera polskich przewoźników drogowych i pomaga spedycjom organizować transport.

Rapport – Ding

Pełne skupienie obu graczy/fot. FIDE/Stev Bonhage

Kreatywna gra Rapporta w Partii Hiszpańskiej spotkała się z równie ciekawą odpowiedzią Chińczyka. Zaowocowało to grą środkową pełną fajerwerków, w której górą wyszedł Ding. Warta uwagi jest dalsza kontynuacja tego pojedynku, gdyż po kontroli, w okolicach 45. posunięcia mieliśmy okazję zobaczyć końcówkę, w której białe miały jakość w zamian za pionka (nawet nie nazbyt zaawansowanego), ale pionek ten był na tyle silny, że zagwarantował czarnym zwycięstwo.

Duda – Caruana

Widać na pierwszy rzut oka, że Janek lubi swoją pozycję/fot. FIDE/Stev Bonhage

Wiele razy widzieliśmy już Partię Włoską, ale nie w takiej scenerii! Czarne bardzo szybko uzyskały linię 'f’ dla swoich ciężkich figur i mogło się wydawać, że białe wpadną pod miażdżący atak. Nic bardziej mylnego! Dzięki połączeniu gry po białych polach z ograniczeniem czarnopolaka z a7, Janek uzyskał solidną przewagę pozycyjną, którą powiększał z ruchu na ruch. Ostatecznie wyszło na to, że atak czarnych pozostawił po sobie tylko osłabienia przy ich królu, z których JKD zrobił użytek i doprowadził partię do zwycięstwa.

Nepomniachtchi – Radjabov

Radjabov wydaje się być znudzony kolejną Partią Katalońską/fot. FIDE/Stev Bonhage

Solidność, solidność i jeszcze raz solidność! Tak mogłoby wyglądać motto rosyjskiego Iana na drugie koło Turnieju Pretendentów. Nie ryzykuje on wiele w swoich partiach, dzięki spokojnym wyborom debiutowym. W pojedynku z Teimourem Radjabovem zdecydował się on na słynnego „katalona”, czyli system w którym białe fianchettują swojego gońca na g2. Uchodzi on za dość remisowy i bezpieczny dla białych. Teza ta znalazła potwierdzenie w omawianej partii. Białe od początku cieszyły się lekkim naciskiem i utrzymywały stabilną niewielką przewagę. Trudno było jednak mówić o wielkich problemach u czarnych. Radjabov umiejętnie grał powstałą pozycję i gładko zremisował.

Nakamura – Firouzja

Wzrok Hikaru mówi wszystko – musi wygrać!/fot. FIDE/Stev Bonhage

Mimo nieudanego jak na razie turnieju, widać wielką wolę walki u Alirezy. W pojedynku z nieprzewidywalnym Nakamurą wybrał wariant Najdorfa w Obronie Sycylijskiej. To może oznaczać tylko jedno – walczy o pełny punkt! Solidna odpowiedź Nakamury w debiucie musiała nieco wytrącić Francuza z równowagi. Zagrał 10…gxf6?!, co przyniosło mu tylko utrapienie w dalszej części partii. Otrzymał niekorzystną wersję struktury z wariantu Swiesznikowa i musiał zdecydować się czy oddać pole d5 na wieczność czy samemu zagrać d5 i wejść figurami pod atak. Wybrał to drugie, co spotkało się z dynamiczną kontrgrą Nakamury. Hikaru wyczuł dynamikę w pozycji i oddał jakość za atak na nieprzyjacielskiego króla, co przyniosło mu zwycięstwo. Wariant Najdorfa okazał się bardzo niefortunnym wyborem dla Alirezy w tym turnieju. Wpierw porażka z Nepo w rundzie 4, a następnie równie przykra pozycja po debiucie i przegrana z Nakamurą w rundzie 10.

Studio pomeczowe Infoszach

Po każdej rundzie zapraszamy na #SzachowyWieczórEkspercki, który emitujemy na żywo około godziny 21:00. Omawiamy i wyjaśniamy zdarzenia na szachownicy, próbujemy wyciągnąć wnioski oraz prognozujemy kolejne rundy.

 

Chcesz zostać sponsorem odcinka programu lub artykułu na naszej stronie? Skontaktuj się z nami poprzez media społecznościowe lub maila infoszach@gmail.com. To niepowtarzalna szansa abyś wsparł naszą pracę i mógł zostać mecenasem szachów za co z góry dziękujemy.

Wyniki i kojarzenia

Ian Nepomniachtchi nie ma na razie sobie równych. Przewaga 1,5 pkt. na dystansie ostatnich czterech rund będzie bardzo trudna do nadrobienia. Nic jednak nie jest niemożliwe! W końcu goni go aż trzech 5,5-punktowców. Jak się jednak składa, Nepo trafi już tylko na jednego z nich – Nakamurę, gdyż z resztą grał wcześniej. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo, że zawodnicy z miejsc 2-4 „powybijają” się między sobą, a Nepo dojedzie na remisach do końca i utrzyma 1 miejsce. Co rzeczywiście się wydarzy, zobaczymy wkrótce, ale najpierw kojarzenia kolejnej rundy!

Wszystkie nasze artykuły dotyczące Turnieju Kandydatów 2022 dostępne są pod linkiem: 

https://infoszach.pl/tag/turniej-kandydatow-2022/

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*