Janek przegrywa, liderzy odskakują! || Turniej Kandydatów, Runda 6

/fot. FIDE /Stev Bonhage

Runda 6, wzburzała mnóstwo emocji wśród entuzjastów szachów. Po wczorajszej rundzie, gdzie przez znaczną część rundy, zapowiadało się na wyniki rezultatywne to partię zakończyły się remisami. A więc wśród kibiców dzisiaj była żądza krwi. Czy zawodnicy spełnili oczekiwania? Zdecydowanie! Dzisiejszym gwoździem do trumien Dudy i Firouzji okazały się bardzo silne przygotowania przeciwników. „Nepo” zaskoczył Janka już od pierwszego ruchu, rozpoczynając, poprzez Sf3 i g3. Mimo iż realizacja przewagi przez lidera nie była bezbłędna to atak po skrzydle królewskim doprowadził do zdobycia pełnej puli. Alireza liczył, że ruchem Hd3 wprowadzi Fabiano w swoje sieci, lecz okazało się całkiem inaczej. Mimo iż partia od 7 ruchu wkroczyła na wcześniej nieprzetarte szlaki to Amerykanin w grze środkowej dzięki aktywności swoich figur i zrobieniu lepszego użytku ze swojej pary gońców wbijał to kolejne szpilki młodemu Francuzowi. I pewnie dowiózł punkt w ważnym momencie wciąż tracąc do „Nepo” półpunktu i budując przewagę nad peletonem. O partii Hikaru można powiedzieć, że od początku do końca wiedział, co go czeka. Niesamowite przygotowanie, aż do 26 ruchu! Zapewniło komfort i bezpieczny remis z Dingiem poprzez wieczny szach. W partii nieobliczalnego Rapporta, wydawało się, że skarci on Radjabova za wyjście ze strefy komfortu i zmianę pierwszego posunięcia na e4. Lecz przed kontrolą to nadzwyczaj dobrze liczący warianty Rapport popełnił serię błędów, ale przeciwnik nie znalazł ostatniego ciosu w postaci Gh2! I partia zakończyła się remisem.


Radjabov – Rapport 1/2

/fot. FIDE /Stev Bonhage

W porównaniu ze zdjęciem na pewno nie można powiedzieć, że partia rozegrana przez arcymistrzów Radjabova i Rapporta była bezbarwna. Widać było, że Teimour jest nastawiony bojowo do partii, ponieważ zamiast swojej ukochanej partii katalońskiej wybrał pójście w obronę sycylijską wariant Taimanova. I podobnie jak Firouzja elementem zaskoczenia w 7 ruchu był ruch Hd3!?. Mimo efektu zaskoczenia to Richard, aż do 17 ruchu grał praktycznie od ręki, zyskując pół godziny więcej na zegarze. Gdy wydawało się, że Richard zaciska coraz mocniej Radjabova i będzie wyciskał pionka więcej nagle wykonał szybko dwa niezrozumiałe ruchy Wg4, czego następstwem było Wxh4. Na jego szczęście Radjabov był w niedoczasie i nie znalazł drogi do wygranej przed kontrolą, a po kontroli jedyne, co pozostało obu Panom, to podać sobie ręce w geście remisu.


Firouzja – Caruana 0-1

/fot. FIDE /Stev Bonhage

W pojedynku tym zmierzyli się nadzieja młodego pokolenia Alireza Firouzja i były pretendent do tytułu Mistrza Świata Fabiano Caruana, więc emocje mieliśmy zagwarantowane. Obaj zawodnicy w ostatnim czasie popisywali się wynajdowaniem nowych idei debiutowych i genialnymi przygotowaniami. Już w 6 ruchu Alireza postanowił zacząć schodzić z utratych ścieżek poprzez Hd3!? i szukać nowych dróg w partii katalońskiej. A już w 7 ruchu mieliśmy całkowicie nową pozycję. I równie szybko obaj zawodnicy zaczęli grać pozycję na głowę. To Caruana zrozumiał lepiej pozycję i idea młodego Firouzji Sd2, Sf3 i e4 okazała się niepoprawna z uwagi na e5!, które to bardzo szybko sprowadziło pozycję do coraz to większej przewagi Amerykanina. „Fabi” z ruchu na ruch powiększał przewagę i nawet ciekawa ofiara jakości nie powstrzymała go przed zdobyciem kolorem czarnym całej puli! Na pewno z tego powodu ma powody do radości, gdyż dotrzymał kroku „Nepo” ale i spowodował u młodego Francuza duży problem. Przed turniejem stawiany był on w roli faworyta, a teraz samodzielnie zamyka stawkę. Czy Firouzja się podniesie? Tego dowiemy się w drugim kole turnieju.


Nakamura – Ding 1/2

/fot. FIDE /Stev Bonhage

Obaj zawodnicy bardzo chcieli wygrać tę partię i było to widać przy szachownicy. Nakamura zaprezentował genialne przygotowanie ze strony jego sztabu pod przewodnictwem jego wieloletniego trenera Krisa Littlejohna. Ding stał pod ścianą i presją, że grał przeciwko pierwszej linii komputera przez aż 26 ruchów! Dużym kosztem energii, ale Liren sparował szansę wytwarzane przez białe i niedługo po wyjściu z przygotowania popularny streamer Hikaru oddał wieżę, co było jednoznaczne z nadchodzącym remisem przez wiecznego szacha. Tym samym obu zawodnikom ucieka Caruana i Nepomniachtchi.


Nepomniachtchi – Duda 1-0

/fot. FIDE /Stev Bonhage

Niestety goryczy porażki pierwszy raz w turnieju zaznał nasz rodak Jan-Krzysztof Duda. Nepomniachtchi postanowił rozegrać partię „na głowę” i założenie to spełnił. Mimo wszystko obaj zawodnicy przez 16 ruchów podążali partią kolegów z reprezentacji Nepo z turnieju Tata Steel z roku 2018. I to Janek jako pierwszy zdewiował. Nepo postanowił w iście królewko-indyjskim stylu zaatakować króla całym swoim arsenałem. Duda postanowił również ideowo szukać kontr gry na drugim skrzydle, ale okazało się to bezskuteczne. Pomimo trzech pionków za gońca aktywność wież, hetmana w połączeniu z pionkiem białych na h7 okazała się zabójcza, i to Nepo zadał już trzeci zwycięski cios w tym turnieju, utrzymując się na fotelu lidera.


Studio pomeczowe Infoszach

Po każdej rundzie zapraszamy na #SzachowyWieczórEkspercki, który emitujemy na żywo około godziny 21:00. Omawiamy i wyjaśniamy zdarzenia na szachownicy, próbujemy wyciągnąć wnioski oraz prognozujemy kolejne rundy.

Chcesz zostać sponsorem odcinka programu lub artykułu na naszej stronie? Skontaktuj się z nami poprzez media społecznościowe lub maila infoszach@gmail.com. To niepowtarzalna szansa abyś wsparł naszą pracę i mógł zostać mecenasem szachów za co z góry dziękujemy.

Wyniki i kojarzenia

A tak prezentuję się tabela po rundzie 6. Na czele bez zmian Nepomniachtchi, a pół punktu za nim Caruana. W strefie środkowej na 50% znajdziemy Nakamurę i Rapporta. Natomiast za nimi od dzisiaj do grupy Dinga i Radjabova dosiądzie się JKD. A na ostatnią pozycję spada Firouzja.

W dniu jutrzejszym zawodnicy będą mieli dzień przerwy, taki dzień na pewno przyda się Jankowi na ułożenie sobie wszystkiego po porażce z „Nepo”. Mamy nadzieję, że powróci na świeżo i rozegra dobrą partię kolorem białym, gdzie jego przeciwnikiem będzie drugi z Amerykanów, najpopularniejszy szachowy streamer Hikaru Nakamura.


Wszystkie nasze artykuły dotyczące Turnieju Kandydatów 2022 są pod linkiem: 

https://infoszach.pl/tag/turniej-kandydatow-2022/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*