Turniej Pretendentów #1 – Zaskakujący Początek

turniej pretendentów, Jekaterynburg 2020, runda 1, zawodnicy jako lalki Ken
Pretendenci zaprezentowani jako lalki Ken /fot. Viktoria Ryndina dla World Chess

Dzisiaj odbyła się pierwsza runda Turnieju Pretendentów 2020. Stawka o jaką walczą „kandydaci” jest możliwość rozegrania Meczu o Mistrzostwo Świata z Magnusem Carlsenem, co sprawia, że w tym turnieju liczy się tylko pierwsze miejsce.

Informacje na temat zawodników, harmonogramu możecie znaleźć w poprzednim artykule – Turniej kandydatów – wszystko co musisz o nim wiedzieć


Jak koronawirus wpływa na zawody?

Zanim przejdziemy do omawiania dzisiejszych partii warto odnotować ceremonię otwarcia zorganizowaną przez World Chess, w której udział wzięło aż kilka tysięcy osób! Co prawda, zawodnicy nie wzięli w niej udziału z uwagi na bezpieczeństwo związane z COVID-19. Według dziennikarzy Ministerstwo Sportu w Rosji zaingerowało podczas otwarcia Turnieju Pretendentów, ponieważ z powodu pandemii zakazano organizacji wszelkich rozgrywek sportowych w całym kraju.

… a na przykład ze względu na swoje bezpieczeństwo Nepomniachtchi Ian nie przywitał się z dwunastym mistrzem świata Karpovem Antolijem. 

Niektórzy jak widać nie zapominają o dezynfekcji rąk.

Alexander Grischuk wacha plyn do dezynfekcji Candidates 2020

Alexander Grischuk wacha plyn do dezynfekcji Candidates 2020
Czy powinno się także dezynfekować figury po każdej partii? /fot. FIDE

 Turniej Pretendentów – pierwsza runda

Zawodnicy z tych samych federacji w pierwszej rundzie rozegrali mecze między sobą. Nie był to przypadek. Jak zwykle na tej rangi turnieju zdecydowano o tym, aby zawodnicy z tych samych federacji nie mogli zagrać ze sobą bliżej ostatniej rundy. Dzięki takiemu zabiegowi jest znacznie mniejsza szansa, że gracze umówią się na konkretny wynik.

Vachier-Lagrave Maxime 0,5-o,5 Caruna Fabiano

Maxime Vachier-Lagrave - Fabiano Carua, turniej pretendentów, Jekaterynburg 2020, runda 1
Czy można było zagrać lepiej? /fot.FIDE

Najszybciej partię zakończyli Maxime Vachier-Lagrave z Fabiano Caruaną. Zawodnicy rozegrali wariant archangielski w partii hiszpańskiej. Fabiano przejął w pewnym momencie inicjatywę, ale było to za mało aby zdobyć cały punkt i ostatecznie partia zakończyła się pokojowo.


Grischuk Alexander – Alekseenko Kirill 0,5-0,5

Alexander Grischuk - Kirill Alekseenko, turniej pretendentów, Jekaterynburg 2020, runda 1
Pojedynek rosyjski. Weteran kontra debiutant. /fot.FIDE

Wielu kibiców obstawiało zwycięstwo Alexandra Grischuka nad niedoświadczonym Kirillem Alekseenko. Grischuk zagrał partię angielską i dość szybko zdobył przewagę, którą konsekwentnie powiększał. Jednakże w typowy dla siebie sposób popadł w niedoczas i zabrakło dokładności w kluczowych momentach i partia zakończyła się wiecznym szachem.


Ding Liren 0-1 Wang Hao

Ding Liren - Wang Hao, turniej pretendentów, Jekaterynburg 2020, runda 1
Kolejny bratobójczy pojedynek /fot.FIDE

W chińskim pojedynku również rozegrano partię angielską. W 30. posunięciu  Ding Liren zagrał bardzo niecierpliwie, a potem będąc pod presją nie znalazł jedynego posunięcia, które dawało wyrównanie (40.d4!). W ten sposób dość nieoczekiwanie Wang Hao zdobył cały punkt czarnym kolorem.


Giri Anish 0-1 Nepomniachtchi Ian

Anish Giri - Ian Nepomniachtchi, turniej pretendentów, Jekaterynburg 2020, runda 1
Czy wygodnie się tak myśli? /fot.FIDE

Najdłużej trwała partia pomiędzy Anishem Girim, a Ianem Nepomniachtchim (w której również grano partię angielską!). Giri postawił na szalony wariant debiutowy, który prawdopodobnie nie dał mu wyrównania białym kolorem. Ostatecznie Rosjanin musiał wykazać się techniką w grze końcowej i po 73. ruchach wygrał partię.

Anish Giri - Ian Nepomniachtchi, turniej pretendentów, Jekaterynburg 2020, runda 1
Kilka godzin później… /fot.FIDE


Gdzie śledzić Turniej Pretendentów?

Oprócz oficjalnych transmisji na kanale FIDE przeprowadzane są liczne nieoficjalne transmisje np. na chess24 (m. in. komentują Carlsen, Svidler), chess.com (m.in komentują Anand, Nakamura), a także jest jedyna polskojęzyczna transmisja prowadzona przez nasz portal przy współpracy z Kacprem Polokiem i Danielem Sadzikowskim.

Zapraszamy jutro na godzinę 13:30 na kanał  https://www.twitch.tv/infoszach

Runda 2 18.03.20 12:00
Caruana Alekseenko
Nepomniachtchi Grischuk
Wang Hao Giri
Vachier-Lagrave Ding Liren

Archiwalne nagranie z pierwszej rundy:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*