Kto wygra Turniej Kandydatów 2022?

Każdy szachista od dawna ma w kalendarzu zakreślone daty między 16 czerwca a 5 lipca. W tych dniach w Madrycie zostanie rozegrany Turniej Kandydatów 2022.

W najważniejszym turnieju tego roku wystąpi ośmiu genialnych zawodników, wśród nich reprezentant Polski Jan-Krzysztof Duda. Kto okaże się najlepszy i wygra Turniej Kandydatów 2022?

Kolejność zawodników zgodna z wylosowanymi przez nich numerami startowymi.

Jan-Krzysztof Duda

Polski as, pierwszy zakwalifikowany do Turnieju Kandydatów, zdobywca Pucharu Świata 2021 i zwycięzca warszawskiej edycji Grand Chess Tour. Pomimo tego, że Jan-Krzysztof Duda ma najniższy ranking na liście startowej, to wszyscy wiemy na co go stać. Co ciekawe, bukmacherzy bardziej wierzą w sukces JKD niż w Rapporta czy Radjabova…

Kurs na zwycięstwo JKD: 12.00 /fot. Lennart Ootes

Ding Liren

Chiński arcymistrz jest zdecydowanym beneficjentem niesportowego i nieludzkiego zachowania Sergeya Karjakina. Wykluczenie Rosjanina otworzyło drzwi Dingowi, by dołączyć do Turnieju Kandydatów. Mimo to, FIDE miało ograniczenie w postaci rozegranych 30 partii klasycznych w ostatnim roku. Lirenowi brakowało ich aż 23. Można powiedzieć, że chińscy organizatorzy turniejów stanęli na wysokości zadania i dzięki nim chiński superarcymistrz w kwietniu rozegrał 28 partii.

Ding Liren /fot. Lennart Ootes

Fabiano Caruana

Chodząca encyklopedia, jeden z najlepszych analityków w historii, ekspert od wieżówek i wicemistrz świata z 2018 roku. Fabiano Luigi Caruana jest faworytem bukmacherów do końcowego triumfu. Czy trzeci najlepszy szachista wszechczasów (za Carlsenem i Kasparovem) zdoła spełnić pokładane w nim nadzieje? Ostatnio jest w formie, co udowodnił między innymi na Grand Chess Tour w Warszawie.

Kurs na zwycięstwo Caruany: 2.70 /fot. Mark Livshitz

Teimour Radjabov

Wielki nieobecny Turnieju Kandydatów 2020, z którego zrezygnował z powodu obawy przed koronawirusem. W ramach tego FIDE udzieliło mu dzikiej karty na kolejną edycję. Forma Azera jest niewiadomą – od dwóch i pół roku zagrał jedynie 17 partii klasycznych nad szachownicą. Czy przygotowania domowe i pojedynki z sekundantami pozwolą mu na ogranie reszty stawki? Bukmacherzy dają na niego najniższy kurs, nie wieszcząc takiego scenariusza. Sam „Radja” jest zawodnikiem dwóch trybów – gra albo agresywne szachy (jest ekspertem od obrony królewsko-indyjskiej), albo szybko podpisuje niemrawe remisy.

Kurs na zwycięstwo Radjabova: 15.00 /fot. Maria Emelianova

Alireza Firouzja

Najmłodszy z uczestników Turnieju został „namaszczony” przez Carlsena. Norweg, tuż po ograniu Nepomniachtchiego, powiedział, że jeśli w kolejnym meczu o tytuł mistrza świata nie zagra z Firouzją, to zrezygnuje z gry. Czy była to jedynie kurtuazja, czy może Magnus chciał wywrzeć na Alirezę dodatkową presję? Tego się nie dowiemy, wiemy za to, że reprezentant Francji jest trzecim najlepszym szachistą globu i ostatnim reprezentantem klubu 2800+ Elo. Rankingi nie grają, lecz są wyznacznikiem gry. Co wyznaczy jego ranking po zakończeniu madryckiej batalii?

Kurs na zwycięstwo Alirezy: 3.20/fot. Mark Livshitz

Hikaru Nakamura

Najpopularniejszy szachowy streamer i genialny blitzkarz powrócił z szachowej emerytury, by wygrać Grand Prix FIDE i awansować do Turnieju Kandydatów. Będzie to jego drugi start w tym turnieju, wcześniej wystąpił w 2016 roku, gdy zajął dzielone 4-7 miejsce. Czy poprawi swój rezultat i zostanie nowym Pretendentem?

Kurs na zwycięstwo Hikaru: 8.00/fot. Niki Riga

Ian Nepomniachtchi

Aktualny wicemistrz świata dość zdecydowanie przegrał mecz o mistrzostwo świata z Magnusem Carlsenem. Być może odciśnie to na nim piętno w Madrycie, nie pozwalając w pełni rozwinąć skrzydeł. Trzeba jednak pamiętać, że poprzednia edycja Turnieju Kandydatów przebiegła pod jego dyktando, dominując pierwsze koło i w drugim spokojnie dowożąc zwycięstwo do końca. Jakiego Iana będziemy mogli oglądać w czerwcu?

Kurs na zwycięstwo Nepo: 7.00 /fot. Eric Rosen

Richard Rapport

Węgier w ostatnich dniach podjął szokującą decyzję o zmianie federacji na rumuńską. Nie wiadomo jeszcze pod jaką flagą zagra w Turnieju Kandydatów, a tym bardziej nie wiemy, jaki wpływ na Rapporta będzie miało to zamieszanie wokół niego. Wiemy, że Richard gra bardzo kreatywne szachy, nie trzyma się schematów i hipermodernistycznie podchodzi zarówno do debiutów, jak i do swojego stroju. Czy ta niezwykła lekkość bytu będzie jego tajną bronią na pozostałych arcymistrzów?

Kurs na zwycięstwo Rapporta: 15.00 /fot. Mark Livshitz

Turniej Kandydatów 2022 – informacje ogólne

Turniej Kandydatów 2022 odbędzie się między 17 czerwca a 4 lipca w Madrycie w Palacio de Santona. Zagrają turniej dwukołowy z pulą nagród 500 000 euro. Tempo gry to 120 minut na pierwsze 40 ruchów z dodatkiem 60 minut na kolejne 20 ruchów i z dodatkiem 15 minut na resztę gry z dodatkiem 30 sekund na posunięcie, zaczynając od ruchu 61. Zawodnicy nie mogą zgodzić się na remis przed czterdziestym posunięciem. Więcej informacji w tym artykule.

Gdzie obstawiać?

Ta część artykułu skierowana jest wyłącznie do osób, które ukończyły 18 lat.

Jeśli jesteście zainteresowani obstawianiem, to istnieje taka możliwość na stronie Betcris. Jak to zrobić?

 1. Do obstawiania potrzebne jest konto. Możecie je założyć wchodząc w ten link. (Dzięki używaniu przez Was naszego reflinku możemy zmierzyć ilość kliknięć, ale nie zarabiamy na tym.)
 2. Link do zakładu z Turnieju Kandydatów.

Jak na razie, nie można obstawić zwycięstwa Ding Lirena. Spowodowane jest to tym, że zakład opublikowano zanim jeszcze Ding został potwierdzony w składzie Turnieju Kandydatów.

Przydatne linki

Strona główna cyklu o Mistrzostwo Świata: https://worldchampionshipcycle.fide.com/

Strona Turnieju Kandydatów 2022: https://candidates.fide.com/


Wszystkie nasze artykuły dotyczące Turnieju Kandydatów 2022 są pod linkiem: https://infoszach.pl/tag/turniej-kandydatow-2022/

7 Komentarzy

 1. trochę długo czekamy na dołożenie Dinga 🙂
  to główny faworyt.
  najpierw można obstawiać 7 zawodników,którzy nie wygrają.
  na końcu, jak się doda Dinga,to współczynniki na każdego z siódemki wzrosną

 2. Kto wygra??? Odpowiedź jest tylko jedna, dla każdego fana JKD jest oczywista…. Jan – Krzysztof Duda.!!!

 3. W opisie u aktualnego wicemistrza (skąd taka transkrypcja?) jest zdanie: „Trzeba jednak pamiętać, że poprzednia edycja Turnieju Kandydatów przebiegła pod jego dyktando, dominując pierwsze koło i w drugim spokojnie dowożąc zwycięstwo do końca.” Użycie imiesłowu wskazuje, że poprzednia edycja zdominowała pierwsze koło i dowiozła zwycięstwo do końca. Proszę to poprawić.

  • Jeśli chodzi o transkrypcję, to dla szachistów używamy oficjalnych transkrypcji FIDE. Natomiast zdanie rzeczywiście jest lekko pokrętnie napisane, przekazałem informacje autorowi wpisu, dziękuję za zwrócenie uwagi.

   • Faktycznie zapomniałem, że federacje sportowe (nie tylko szachowe) stosują swoje zasady, ale rozumiem potrzebę pewnej identyfikacji zawodników. Ale od niektórych z tych zapisów oczy bolą, zwłaszcza jak ktoś miał kontakt z rosyjskim i czyta bez problemu cyrylicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*