Jan-Krzysztof Duda triumfuje w Oslo Esports Cup!

fot. Eric Rosen

Tydzień zmagań w Oslo!

Polski numer 1 zwyciężył w trzecim z cyklu Meltwater Champions Chess Tour 2022, turnieju Oslo Esports Cup. Zawody miały nieco inny format niż poprzednie dwa eventy. Szachiści grali w stolicy Norwegii, ale szachownicę zastępował im ekran komputera z szachownicą elektroniczną. Widocznie taka forma sprzyjała naszemu zawodnikowi, który mimo porażki w pierwszej rundzie z Mistrzem Świata, Magnusem Carlsenem zdołał wyprzedzić innych zawodników z szachowej elity. W pięknym stylu pokonał w kolejnych rundach odpowiednio Anisha Giriego, Jordena Van Foreesta, Shakhriyara Mamedyarova, Rameshbabu Praggnanandhaa oraz Erica Hansena.

Oprócz Magnusa Carlsena, zdołał go pokonać tylko Le Quang Liem, który uplasował się tuż za nim w klasyfikacji końcowej, wygrywając w ostatniej rundzie w tie-breaku z Jordenem Van Foreestem. Na trzecim miejscu znalazł się obecny Mistrz Świata, którego w ostatniej rundzie zdeklasował Shakhriyar Mamedyarov i tym samym odebrał możliwość wygrania turnieju. Warto jednak dodać, że Dudzie dopisało także szczęście, gdyż Magnus Carlsen oraz  R. Praggnanandhaa, którzy przed ostatnią rundą przodowali w tabeli, przegrali swoje ostatnie mecze, co przy wygranej Janka dawało mu pierwsze miejsce. Nie umniejsza to jednak wyczynu naszego zawodnika, który jest na pewno wielkim sukcesem oraz dobrą prognozą na nadchodzący Turniej Kandydatów.

Tabela wyników prezentuje się jak poniżej:

źródło: chess24

Zapraszam do zapoznania się z trzema najciekawszymi podstawkami (!?) z minionego turnieju!

Perełki znad fiordu:

1) Gładkie zwycięstwo Dudy

2) Pojedynek polsko-holenderski

3) Zaćmienie Carlsena

Oslo nie tylko szachowe, czyli zmagania w innych konkurencjach:

Mimo iż sam turniej z pewnością przysporzył mnóstwo szachowych emocji, to pojawiła się również okazja, by poobserwować czołowych szachistów w innych konkurencjach. Przeprowadzone zostały quizy zarówno dotyczące wiedzy szachowej jak i ogólnej. Ponadto zawodnicy mogli przetestować swoje umiejętności logicznego myślenia jak i współpracy przy wspólnym rozwiązywaniu łamigłówek 3D. Dodatkowo podczas tego turnieju Jan-Krzysztof Duda podpisał kontrakt dotyczący Turnieju Kandydatów, o czym poinformował swoich fanów na portalach społecznościowych. 

Kolejne turnieje Champions Chess Tour:

źródło: chess24

Kolejny turniej z serii odbędzie się za niecałe 3 tygodnie! Zawodnicy zagrają w sumie 2 turnieje „regularne”, po których odbędzie się kolejny turniej Major, podobnie jak na początku tego roku. Na pewno nie zabraknie nam szachowych emocji – oprócz CCT czeka nas również Norway Chess, który to turniej rusza już 31 maja!

Obstawianie wyników partii:

Szachy w ciągu ostatnich kilku lat znacznie zyskały na popularności. Są już sportem, który mniej lub bardziej wszedł do mainstreamu. Wiele informacji na portalach sportowych i społecznościowych zawdzięczamy sukcesom m.in. Jana-Krzysztofa Dudy. Ma zapewne wielu fanów, którzy gdyby mogli, postawiliby na niego jakąś kwotę. Naprzeciw oczekiwaniom spekulantów sportowych wychodzi firma Betcris – bukmacher ustabilizowany na rynku od ponad 30 lat!

Od niedawna na stronie Betcris jest możliwość typowania wyników partii szachowych oraz zwycięzców turniejów. Wystarczy założyć konto! Jak to zrobić?

  1. W pierwszym kroku należy się zarejestrować – link znajdziesz TUTAJ
  2. Interesujący Cię sport znajdziesz po lewej stronie na portalu Betcris.
  3. Szachy znajdują się w sekcji Esports

Można obstawiać już wyniki turnieju Norway ChessLINK do strony

Więcej informacji o nadchodzących zmaganiach w norweskim Stavanger w nadchodzącym artykule.

Życzymy samych wygranych!

1 Komentarz

  1. Wielkie brawa dla naszego Jana-Krzysztofa Dudy!!! Brawo, brawo, brawo….. A to było grane bez specjalnego przygotowania, czekam teraz na turniej kandydatów 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*